[FOTORELACJA]22099[/FOTORELACJA]
Najważniejszym momentem Weekendu Otwarcia Festiwalu SREBRO w Legnicy była gala wręczenia nagród w 33. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Efekt WOW!”. Główna nagroda, Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tysięcy złotych oraz kilogram srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A., trafiła do Konstanze Prechtl z Austrii. Jury nagrodziło jej dwie niezwykłe brosze z cyklu „Wada, która zachwyca” wykonane ze stali nierdzewnej, srebra i złota z dodatkiem sztucznej perły. Jury uznało, że jej praca doskonale odpowiada na tegoroczny temat konkursu i naprawdę robi efekt „wow”.
Drugą nagrodę zdobył Antal Zilahi z Węgier za niezwykłą broszę stworzoną z polerowanego szkła i ręcznie robionego lustra. Trzecie miejsce przypadło Konstanze Prechtl z Austrii, której praca opowiada o tym, jak to co uważamy za wadę, może stać się zaletą. Wykorzystała stal, srebro, złoto i sztuczne perły.
W gronie nagrodzonych znaleźli się też Polacy. Sergiusz Kuchczyński został doceniony za serię brosz „Lust” zrobionych z tworzyw sztucznych i metalu. Zdobył nagrodę Galerii YES i statuetkę Srebrnej Ostrogi przyznawaną za twórczą odwagę. Michalina Owczarek-Siwak z kolei otrzymała nagrodę za interaktywny wisior, który reaguje na ruch i światło. Jej praca także została zauważona przez Galerię YES.
Michael Berger z Niemiec zaprezentował kinetyczny pierścień, który porusza się w palcach, i otrzymał za to nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy oraz PB Group. Elsa de Graef z Belgii pokazała kolię z kryształu papierowego i tytanu, którą wyróżniła dyrektorka legnickiej galerii.
Donald Friedlich ze Stanów Zjednoczonych otrzymał bursztynową nagrodę za brosze z kolorowego szkła i złota. Takie same wyróżnienia trafiły do Klary Valuškovej ze Słowacji za zestaw nietypowej biżuterii z porcelany, akrylu i stali oraz do Elviry Cibotti z Argentyny, która zaprezentowała naszyjnik i pierścień zrobione z papieru z recyklingu i srebra.
Nagrodę targów Inhorgenta Monachium zdobyła Maja Houtman z Holandii za ażurową bransoletę ze srebra. Fanni Nagy z Węgier otrzymała zaproszenie na londyńskie targi Cluster Craft za broszę wykonaną z naturalnych materiałów. Nagroda firmy Hopea trafiła do Luki Sonnentaga z Niemiec za delikatny srebrny naszyjnik z emalią i grafitem.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 268 artystów z 42 krajów. Do finałowej wystawy wybrano 44 prace z 22 państw. Pula nagród wyniosła blisko 120 tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy i statuetek laureaci otrzymali także aż 5 kilogramów srebra od KGHM Polska Miedź oraz zaproszenia na międzynarodowe targi i wystawy.
Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy do lipca. To główny punkt programu Festiwalu SREBRO, który od lat przyciąga do Legnicy artystów biżuterii z całego świata i prezentuje najnowsze, często zaskakujące pomysły w tej dziedzinie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz