„Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji” - to najnowsza propozycja Muzeum Miedzi w Legnicy. Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka lat. Teraz przez kilka lat będzie można ją oglądać.
Prace nad przygotowaniem ekspozycji trawały ponad dwa lata. Nie jest łatwo namówić muzealników do przekazania swoich zbiorów na kilka lat do innego muzeum. Dlatego na wystawie z całą pewnością nie znalazło się wiele ciekawych eksponatów. To jednak nie umniejsza w żaden sposób rangi tego, co udało się sprowadzić bądź zakupić.
Wszystkie eksponaty znajdują się w jednej z sal muzeum w Akademii Rycerskiej. Dawniej w tym pomieszczeniu znajdowała się jadalnia. Historia budynku ma już ponad 300 lat. Akademia zainaugurowała swoją działalność w 1708 roku.
- Na wystawie opowiadamy o historii szkoły i o instytucjach, które się mieściły się w murach Akademii Rycerskiej. Oczywiście nie można było pominąć architektury budynku – mówiła Grażyna Humeńczuk, kurator wystawy.
W centralnym punkcie wystawy upieczona została makieta Akademii Rycerskiej, która wykonała wrocławska firma dotychczas zajmująca się robieniem makiet nowych budowli deweloperskich. Każdy zwiedzający może w aktywny sposób obsługiwać makietę naciskając przyciski. Gdy wciśniemy jeden z kilkunastu przycisków zapalają się kolejne światła we wnętrzu precyzyjnie wykonanej miniaturki budynku. Czytając legendę dowiemy się co w przeszłości znajdowało się w różnych częściach gmachu Akademii Rycerskiej. [FOTORELACJA]1843[/FOTORELACJA]
Oprócz tego wystawa składa się ze starych fotografii, listów, obrazów władców którzy mieli wpływ na powstanie i rozwój Akademii Rycerskiej. W gablotach możemy też dostrzec przedmioty codziennego użytku które zachowały się w chwili obecnej. Są też podpisane dokumenty przekazujące obiekt w polskie ręce za czasów okupacji radzieckiej. W latach 1945 – 1978 budynek był użytkowany przez Północną Grupę Wojsk Radzieckich Armii Czerwonej.
Od kilku lat obiekt jest remontowany. Od października zamknięta została dawna ujeżdżalnia oraz restaurowana jest Sala Książęca.
- W momencie kiedy budynek Akademii Rycerskiej odzyskuje swój dawny blask, ma wszelkie przesłanki ku temu, żeby stać się symbolem Legnicy – uważa Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.
Muzeum Miedzi w Legnicy ul. Partyzantów 3
Czynne od wtorku do soboty:
od godz. 11 do 17
Legnicki szpital z rozmachem patrzy w przyszłość
Od rana mam wyprany muzg przes tv russpublika i mogem chejtowac do wieczora Alfons batyr moim panem.
Jelito grube
10:14, 2025-07-07
A4 gotowa na kontrole
Chej mieć yeeeeee!
Yanek ułom
10:08, 2025-07-07
Jan Leończyk opuszcza Miedź Legnica
Nje mogem rzyć bes Miedzi Legnica i jej kibicuf.
Ofsik tłuk pisowski
09:56, 2025-07-07
A4 gotowa na kontrole
Maze o inżynieze ktury mnie ubogaci. Wujek wyjehał a ja czekam na
Ofsik tłuk pisowski
09:55, 2025-07-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz