Zamknij

Muzeum Miedzi poleca Akademię Rycerską

18:57, 27.11.2009
Skomentuj

„Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji” - to najnowsza propozycja Muzeum Miedzi w Legnicy. Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka lat. Teraz przez kilka lat będzie można ją oglądać.

Od dzisiaj w Muzeum Miedzi możemy oglądać wystawę stałą – „Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji”.

Prace nad przygotowaniem ekspozycji trawały ponad dwa lata. Nie jest łatwo namówić muzealników do przekazania swoich zbiorów na kilka lat do innego muzeum. Dlatego na wystawie z całą pewnością nie znalazło się wiele ciekawych eksponatów. To jednak nie umniejsza w żaden sposób rangi tego, co udało się sprowadzić bądź zakupić.

Wszystkie eksponaty znajdują się w jednej z sal muzeum w Akademii Rycerskiej. Dawniej w tym pomieszczeniu znajdowała się jadalnia. Historia budynku ma już ponad 300 lat. Akademia zainaugurowała swoją działalność w 1708 roku.

- Na wystawie opowiadamy o historii szkoły i o instytucjach, które się mieściły się w murach Akademii Rycerskiej. Oczywiście nie można było pominąć architektury budynku – mówiła Grażyna Humeńczuk, kurator wystawy.

W centralnym punkcie wystawy upieczona została makieta Akademii Rycerskiej, która wykonała wrocławska firma dotychczas zajmująca się robieniem makiet nowych budowli deweloperskich. Każdy zwiedzający może w aktywny sposób obsługiwać makietę naciskając przyciski. Gdy wciśniemy jeden z kilkunastu przycisków zapalają się kolejne światła we wnętrzu precyzyjnie wykonanej miniaturki budynku. Czytając legendę dowiemy się co w przeszłości znajdowało się w różnych częściach gmachu Akademii Rycerskiej. [FOTORELACJA]1843[/FOTORELACJA]

Oprócz tego wystawa składa się ze starych fotografii, listów, obrazów władców którzy mieli wpływ na powstanie i rozwój Akademii Rycerskiej. W gablotach możemy też dostrzec przedmioty codziennego użytku które zachowały się w chwili obecnej. Są też podpisane dokumenty przekazujące obiekt w polskie ręce za czasów okupacji radzieckiej. W latach 1945 – 1978 budynek był użytkowany przez Północną Grupę Wojsk Radzieckich Armii Czerwonej.

- Najbardziej cieszy mnie to, że na wystawie mamy cztery części witraży z Sali Królewskiej. Te, które się zachowały znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu – uważa Grażyna Humeńczuk.

Od kilku lat obiekt jest remontowany. Od października zamknięta została dawna ujeżdżalnia oraz restaurowana jest Sala Książęca.

- W momencie kiedy budynek Akademii Rycerskiej odzyskuje swój dawny blask, ma wszelkie przesłanki ku temu, żeby stać się symbolem Legnicy – uważa Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

Muzeum Miedzi w Legnicy ul. Partyzantów 3
Czynne od wtorku do soboty:
od godz. 11 do 17

(ps(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%