Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Norwegii wystąpiła w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Norwegii to duma i chluba Norwegów. Istnieje od 37 lat i przez ten czas współpracowało z nią wielu znanych i cenionych muzyków. Obecnie na skrzypcach - jako solistka – gra w orkiestrze m.in. Guro Kleven Haven – najlepsza solistka tegorocznego Konkursu Yehudi Menuhina. Orkiestrą dyryguje Ole Kristian Ruud, wybitny norweski dyrygent.[FOTORELACJA]2500[/FOTORELACJA]
Młodzi norwescy symfonicy przyjechali do Polski na wrocławski festiwal "Young Classic Wratislavia". Dzięki staraniom Benedykta Ksiądzyny zagrali także w Legnicy. Nie ma też problemu z brakiem sali koncertowej w Legnicy - ksiądz Jan Gacek chętnie otworzył wrota kościoła dla norweskich muzyków.
Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Norwegii
Narodowa Młodzieżowa Orkiestra Norwegii znana jest z mistrzowskiego poziomu swoich koncertów oraz ogromnego doświadczenia budowanego na przestrzeni wielu lat. Od momentu powstania Orkiestry w 1973 roku współpracowało z nią wielu cenionych i znanych muzyków. Jej założycielami są Leif Jørgensen (założyciel Orkiestry Filharmonii w Oslo), Harry Kvebæk oraz Karsten Andersen.
Głównym celem Ungdomssymfonikerne jest umożliwienie młodym muzykom rozwoju artystycznych umiejętności oraz poznania repertuaru symfonicznego w dużym, profesjonalnym zespole. Wychowankowie Ungdomssymfonikerne są członkami orkiestr norweskich oraz licznych znanych orkiestr na całym świecie. Każdego lata zespół odbywa 3-4 tygodniowe sesje w małej miejscowości Elverum. Trzy programy koncertowe prowadzone przez znanych dyrygentów z udziałem wybitnych solistów są prezentowane na Festiwalu Muzycznym Elverum, w innych norweskich miastach oraz za granicą. Norweska Młodzieżowa Orkiestra może poszczycić się udziałem w tak renomowanych wydarzeniach jak np. 35 Festiwal Beethovena w Bonn, Expo 2000 w Hanowerze, czy Euro Young Classic w Berlinie.
Ole Kristian Ruud - dyrygent
Jako dyrygent zadebiutował tuż po ukończeniu Norweskiej Akademii Muzycznej oraz Akademii Sibeliusa, w 1985 roku. Kierował wtedy Orkiestrą Filharmonii w Oslo, co z pewnością przyspieszyło zdobycie uznania wśród najważniejszych osobistości w kraju. Szybko stał się gościem najważniejszych orkiestr Norwegii. W swojej karierze miał okazję dyrygować m.in. Orkiestrą Symfoniczną Trondheim, Orkiestrą Symfoniczną Norrköping. Współpracował ponadto z orkiestrami we Francji, Hiszpanii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Japonii. Od roku 1999 jest profesorem dyrygentury w Norweskiej Akademii Muzycznej. Wielu spośród jego studentów rozpoczęło już karierę na scenach całego świata. Swoim bogatym doświadczeniem kształtuje również młodych muzyków prowadząc od 2003 roku Narodową Młodzieżową Orkiestrę Norwegii. Ole Kristian Ruud zdobył liczne nagrody muzyczne m.in. W 1992 oraz 2007 Nagrodę Edvarda Griega, w 1993 Nagrodę Krytyki Norweskiej, Nagrodę Lindemanna w 1994, nagrodę Johana Halvorsena w 1996 I nagrodę Stiklestad Prize w roku 2004. W latach 2004, 2005 I 2007 prowadząc Bergen Philharmonic Orchestra otrzymał odznaczenie „Płyta Roku” nadane przez Grieg Society w Londynie.
Guro Kleven Hagen – skrzypce
Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat. Jako ośmiolatka podjęła również naukę gry na fortepianie. Pierwszym nauczycielem Guro był prof. Alf Richard Kraggerud. Jej nauczycielem był również znany norweski skrzypek Henning Kraggerud. Aktualnie jest uczennicą Stephana Barrata-Due w Oslo. Mimo młodego wieku, Guro Kleven Hagen zdobyła już wiele znaczących nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę dla Norweskiego Solisty, w ramach konkursu Wirtuoz 2010 w Oslo oraz nagrodę dla najlepszego wykonawcy na Festiwalu Young Euro Classic. Została także uznana za najlepszą solistkę Konkursu Yehudi Menuhina w roku 2010. Częścią nagrody jest możliwość współpracy i występów w roli solistki z Narodową Młodzieżową Orkiestrą Norwegii.
ego www.lck.art.pl
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Ta pani próbuje śpiewać. Więcej tu udawania niż śpiewania. Teledysk z bardzo prostym pomysłem zrobiony jakby od niechcenia .
słaba ocena
23:22, 2025-07-06
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Nie oglądałem bo nie wchodze na strony których nie znam
bezpieczeństwo
23:14, 2025-07-06
Kultura, taniec i hula hula w AquaFun
najwyższy czas podnieść ceny biletów. Wszystko podrożało a tanie ceny powodują ze jest tam zbyt tłoczno. Nalezy podnieść ceny
cena regulowana
23:13, 2025-07-06
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Fajna melodyjna piosenka. Muzycznie wszystko się zgadza, brzmi bardzo dobrze. Klip ma sens. Jest też nasza Legnica. Gratuluję pomysłu i wykonania.
Muzyk
21:54, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz