W piątek w Holu Starego Ratusza odbył się wernisaż wystawy białoruskiego malarza Valerego Pesina „Ostatnie liście”. Niestety artysta z powodu choroby nie mógł być obecny na uroczystości, zastąpili go przyjaciele.
Kolekcję obrazów przywieźli do Legnicy krewni Lidii Siergiejewny Nowikowej, Stiepan Fedaruk – młodszy brat Nowikowej oraz Siergiej, syn Lidii, którzy prywatnie są przyjaciółmi malarza. Wizyta krewnych pierwowzoru bohaterki ”Małej Moskwy” ma też wymiar sentymentalny.
Stiepan Fedaruk, młodszy brat Lidii Siergiejewny Nowikowej był w Legnicy 30 lat temu. Teraz powrócił żeby odwiedzić mogiłę siostry w 45 rocznicę jej tragicznej śmierci.
Obydwaj panowie, w piątek byli gośćmi honorowymi wernisażu wystawy swojego przyjaciela Valerego Pesina.
Valery Pesin jest jednym z najbardziej liczących się artystów na Białorusi, jednak szeroko znany także za granicą. Żyje i tworzy w Mińsku i Moskwie. Jego prace można kupić w wielu prestiżowych galeriach zachodniej Europy. Jest jednym z nielicznych artystów na Białorusi żyjących ze sztuki. Jego legnicka wystawa w jest retrospektywą od 1988 r. do dziś. W tym czasie jego styl przeszedł wiele etapów, od realizmu, abstrakcji do sztuki figuratywnej i romantyzmu.
[FOTORELACJA]2623[/FOTORELACJA]
Kolorystyka jego obrazów nabrała nowego wymiaru po podróży do Hiszpanii w 1996 r., gdzie wziął udział w wystawie zbiorowej białoruskich artystów w Galerii Arte Directo (Granada). Obrazy i doświadczenia dnia codziennego odciskają ślad na jego twórczości, w której stara się oddać wszystkie towarzyszące mu nastroje „od lęku i łez, po dobry nastrój każdego dnia” – jak sam kwituje. Valera to pseudonim, który reprezentuje jego wolność artysty improwizatora. Artysta miał swoje indywidualne wystawy w Galerii 6th Line w Mińsku Galerii Im Hof w Essen, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Stichting Museum w Eindhoven, w Galeria Zlato w Moskwie, w Galerii Rectoverso w Luksemburgu, w Hali Wystawowej UNESCO w Moskwie. Wystawiał swoje dzieła na wystawach zbiorowych wielu miastach Europy.
Piątkowy wernisaż był dla legniczan niepowtarzalną okazja do spotkania ze wspaniałą sztuką i bliższego poznania rodziny kobiety, której tragiczna historia wciąż żyje w naszym mieście.
Wystawa będzie czynna do 27 października, wszystkie zaprezentowane prace można kupić.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz