Zamknij

Niekończąca się opowieść

14:53, 05.10.2010
Skomentuj

Już w najbliższą sobotę 9 października premiera spektaklu, jakiego jeszcze w legnickim teatrze nie było. Słynna „Niekończąca się opowieść” będzie bowiem sceniczną baśnią dla całej rodziny.

- Zmierzymy się z ikoną fantasy dla dzieci, choć nie tylko dla nich. Celem jest przedstawienie, które grać będziemy nie tylko przed południem, ale i popołudniowo w dni wolne od pracy. Tak, by dorosłym stworzyć okazję na wspólne z dziećmi, rodzinne wyjście i przeżywanie teatru. Spektakl to inicjatywa aktorska i nasza „rodzinna”, czyli bardzo legnicka i bardzo zespołowa produkcja – zapowiada dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Artystyczna konfrontacja ze sławą powieści i zrobionego z ogromnym rozmachem filmu (jak na lata 80. ubiegłego stulecia), symbolu udanego kina dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem pionierskich na owe czasy efektów specjalnych, to spore wyzwanie. Twórcy legnickiej adaptacji scenicznej doskonale zdają sobie z tego sprawę.

- Szukając pomysłu na spektakl familijny kierowaliśmy się własnymi wspomnieniami z lat dziecięcych. W sposób naturalny myśl podążyła w stronę filmu, który był prawdziwym hitem z kolejkami pod kinem. Dla wielu „Niekończąca się opowieść” to jednak piosenka Limahla i towarzyszący jej przebojowy teledysk. Teraz pytają, czy zobaczą to w naszym przedstawieniu. Porównań zatem nie unikniemy, ale nasze przedstawienie operować będzie całkowicie innymi, właściwymi teatrowi środkami – objaśnia Paweł Palcat, pomysłodawca przedstawienia i współautor (z Robertem Urbańskim) adaptacji powieści na teatralny scenariusz.

Dwie sceny pokazane dziennikarzom wskazują, że przygotowywany spektakl robiony jest z dużym inscenizacyjnym rozmachem. Scenografia, kostiumy, muzyka, dynamika ruchu na scenie powinny wywołać na widzach oczekiwane wrażenie. Najmłodszych przyprawić mogą o szybsze bicie serc, u starszych wywołać uśmiech zauważalnym karykaturowaniem świata dorosłych

- Naszym celem jest dobre przedstawienie, a wtedy podobać się będzie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Czasami musimy nawet hamować naszą nadmierną skłonność do ironii adresowanej do tych drugich, by nie utracić kontaktu z młodszą częścią widowni. Dlatego zaprosimy dzieci na jedną z prób generalnych, by uważnie przyjrzeć się ich reakcjom na poszczególne sceny – mówi reżyserski opiekun spektaklu Anita Poddębniak.

Więcej o „Niekończącej się opowieści”, zarówno o książce, filmie, ale przede wszystkim o przygotowywanym do premiery legnickim spektaklu i jego twórcach, znajdziesz TUTAJ![FOTORELACJA]2639[/FOTORELACJA]

(Grzegorz Żurawiński (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%