Dzisiaj świętują: Bernarda, Cyriaka, Iwona, Pękosława, Potencjana, Potencjanna, Pudencjanna, Pudencjana. Paniom, w dniu ich święta składamy najlepsze życznia.
Bernarda – imię pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Bernard. Bernarda imieniny obchodzi 19 maja.
Cyriaka jest to żeński odpowiednik imienia Cyriak. Wśród patronek tego imienia - św. Cyriaka, zm. W 307r. w Nikomedii. Cyriaka imieniny obchodzi: 20 marca, 19 maja, 15 lipca i 21 sierpnia.
Iwona -żeński odpowiednik imienia Iwo. Iwona imieniny obchodzi razem z Iwonem, tj. 19 maja, 4 września, 27 października i 23 grudnia. Funkcjonują także w różnych kalendarzach inne daty imienin, np. 23 maja, które zostały do nich wpisane ze względu na różnice między kalendarzami liturgicznymi różnych krajów — w źródłach anglojęzycznych wspomnienie św. Iwona z Chartres umieszczone jest 23 maja, podczas gdy w polskich - 23 grudnia.
Pękosława – staropolskie imię żeńskie, złożone z członów Pęko- ("pęk, wiązka", ale pękać się - "rozpadać się, przestawać być całym") i –sława ("sława"). Mogło oznaczać "ta, której sława jest silna i oparta na wielu czynach", albo też "ta, której sława się rozpada". Pękosława imieniny obchodzi 19 maja.
Potencjana, Potencjanna – imię pochodzenia łacińskiego, żeński odpowiednik imienia Potencjan, pierwotnie przydomka (z sufiksem oznaczającym wyzwolenie i adopcję) odPotens, które z kolei jest użytym w funkcji antroponimu przymiotnikiem "silny, mocny, potężny". Imię to notowane było w Polsce od 1413r., w formie Potencyjana. Potencjana, Potencjanna imieniny obchodzi: 15 kwietnia, 19 maja.
Pudencjanna, Pudencjana – imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "wyzwolona i adoptowana przez Pudencjusza"; Pudencjusz zaś to wtórny przydomek pochodzący od innego przydomka, Pudens, używanego w rodzie Klaudiuszów, a oznaczającego "skromny, obyczajny". Patronką imienia w Kościele katolickim jest św. Pudencjana (nazywana zamiennie Potencjaną). Pudencjanna, Pudencjana imieniny obchodzi 19 maja.
(wikipedia)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz