Zamknij
Ważne

Romeo, Julia, opium i czarne koszule

14:22, 19.05.2011 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

W niedzielę 22 maja na Scenie na Nowym Świecie premiera „Kochanków z Werony” w reżyserii Jacka Głomba, ostatnia w tym sezonie teatralnym.


Kochankowie z Werony- FOTO:Wojciech Obremski (lca.pl)


Kochankowie z Werony- FOTO:Wojciech Obremski (lca.pl)

Tragedia najsłynniejszych kochanków w historii przeniesiona zostanie na włoską prowincję epoki narodzin faszyzmu, charlestona i obyczajowej rewolucji.

Niedzielna prezentacja przedstawienia (początek o 19.00) będzie premierą-bis, bowiem legnicki spektakl swoją prapremierę miał 6 maja w Gdańsku, gdzie był głównym punktem obchodzonych w tym mieście uroczyście i corocznie urodzin Williama Szekspira. Będzie to już szósta szekspirowska realizacja w legnickim teatrze w ostatnim 15.leciu i trzecia na Scenie na Nowym Świecie (po „Hamlecie” i „Otellu”).

- "Kochankowie z Werony" są bardzo radykalną i głęboką trawestacją szekspirowskiego "Romea i Julii". Przyczyną dla której czynimy tak daleko idące zmiany dramaturgiczne jest chęć usłyszenia w tym klasycznym dramacie jak najbardziej donośnego głosu Szekspira współczesnego. Akcję osadzamy w lokalnej społeczności, w której sąsiedzi stają się nagle wrogami. W prowincjonalnych realiach, którym bliżej do Prochowic lub Jawora niż do Warszawy. A dlaczego ponownie Szekspir? Bo nie ma wybitniejszego dramaturga na świecie, który był, jest i zawsze będzie grany – objaśniał na czwartkowej (19 maja) prezentacji prasowej fragmentów spektaklu reżyser Jacek Głomb (w najnowszej kamizelce z napisem „Niech żyje Szekspir”).


Kochankowie z Werony- FOTO:Wojciech Obremski (lca.pl)

Bezsporne jest, że autor scenariusza Krzysztof Kopka dokonał nie tylko znaczących skrótów, ale i dopisał niektóre kwestie sięgając po inne sztuki angielskiego dramaturga. W legnickiej adaptacji Romeo (Rafał Cieluch) to już doświadczony mężczyzna, zaś Julia (Magda Skiba) także nie jest nastolatką, ale świadomą i wyzwoloną młodą kobietą.

- W naszej Weronie współistnieć będą obok siebie luksusowe domy schadzek i przeciągające pod ich oknami procesje religijne. Życie rodzinne przedstawicieli obu skłóconych obozów znajdzie się w fazie rozkładu: albo za sprawą otwartej i manifestowanej swobody obyczajowej albo - przeciwnie - pełnej hipokryzji i obłudy świętoszkowatości. Oba te nurty, szczepione ze sobą w klinczu sporu na śmierć i życie, staną się w konsekwencji równie nietolerancyjne i uciążliwe, nawet dla swych wyznawców. Tak je przynajmniej odbierają przedstawiciele młodego pokolenia obu domów - Romeo i Julia. Ich szaleńcza, zakazana miłość jest w równym stopniu tryumfem uczucia, co - nie w pełni nawet świadomym - buntem wobec podzielonego świata, jaki stworzyli ich ojcowie – tak powody przeniesienia akcji do Włoch lat 20. ubiegłego stulecia, czasów rewolucji obyczajowej, nowej muzyki i stylu życia, futurystycznych manifestów artystycznych, ale przede wszystkim okresu narodzin faszyzmu, tłumaczą twórcy legnickiego przedstawienia.


Kochankowie z Werony- FOTO:Wojciech Obremski (lca.pl)

Ogromne znaczenie dla klimatu takiej adaptacji będą miały scenografia (Małgorzata Bulanda), która symbolicznie przeniesie nas na włoską prowincję, jak i oryginalna muzyka tamtych lat (w opracowaniu Bartka Straburzyńskiego). A także zapach kadzideł, które przeniosą widzów w świat palarni opium, ważne miejsce scenicznej akcji. Na placach wykreowanej Werony pojawią się także jej obywatele - w tej roli wystąpi grupa statystów, mieszkańców okolic legnickiego Nowego Światu. Debiutantami będzie także… dwoje aktorskich dzieci (Antek Galusiński i Majana Wolak).

Dodatkową ciekawostką zza kulis legnickiego spektaklu jest to, że odtwórcy ról słynnej pary kochanków, są życiowymi partnerami także poza sceną. – Tak zaciera się granica między życiem, a sztuką – zauważa ten, który zadecydował o takiej obsadzie.


Kochankowie z Werony- FOTO:Wojciech Obremski (lca.pl)

(Grzegorz Żurawiński (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%