Ulotna wystawa zatytułowana „Czas Aniołów” towarzysząca konferencji zorganizowanej z okazji 15-lecia Oddziału Medycyny Paliatywnej legnickiego szpitala ujrzała światło dzienne. W Galerii Ring odbył się wernisaż.

Ulotna, bo potrwa tylko do niedzieli, 12 czerwca, później Anioły ulecą dalej nieść pomoc potrzebującym i cierpiącym. Anioły są uosobieniem dobra, troski, a także ulotności i symbolicznie łączą dwie strony ludzkiej egzystencji i to właśnie one, „ludzkie Anioły” zostały zarejestrowane w kadrach legnickich fotoreporterów Piotra Krzyżanowskiego i Wojciecha Obremskiego, artystów związanych z Galerią Sztuki i fotografików.
- Jest to wystawa zbiorowa, bardzo ulotna, tak, jak jej patetyczni bohaterowie, którzy zaraz ulecą – powiedziała podczas otwarcia Justyna Teodorczyk, komisarz wystawy. – Chcieliśmy tu ukazać troszeczkę inną istotę anielstwa, akcent ludzki, codzienny, misję, która często oznacza duży trud, potężną odwagę, wysiłek a nade wszystko potrzebę oddania, umiejętność dzielenia się samym sobą. Oddanie się bez oczekiwania na poklask, czy spektakularną wdzięczność. – powiedziała Justyna Teodorczyk i dodała. – Mam nadzieję, że oglądając wystawę przypomną sobie państwo, że Anioły naprawdę są wśród nas.
W wernisażu wzięli udział uczestnicy konferencji, był wśród nich ks. Piotr Krakowiak, duszpasterz medycyny paliatywnej, który cierpieniu i śmierci przygląda się na co dzień i wie, jak trudno sobie z tym poradzić. [FOTORELACJA]3393[/FOTORELACJA]
- Musimy zaakceptować, że śmierć jest częścią życia, wszyscy jesteśmy śmiertelni, wszyscy umieramy związku z tym zamykanie oczu, ukrywanie, że śmierci nie ma jest nieracjonalnym zachowaniem, dlatego w opiece hospicyjnej, paliatywnej, już od wczesnego dzieciństwa staramy się dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, całemu społeczeństwu, że śmierć jest częścią życia – powiedział ks. Piotr Krakowiak. – Tutaj w Legnicy jest piękna tradycja współpracy przedszkoli oddz. Opieki Paliatywnej. Dzieci przygotowują żonkile, które już niedługo zostaną rozdane na ulicach. Myślę, że to jest kapitalny sposób na to, żeby powiedzieć jak ważny to jest społecznie temat. Powinniśmy, nie zawsze, nie obsesyjnie, ale go nie unikać, mówić o nim. Dzieci są takimi osobami, które otwarcie, szczerze i bezpośrednio mówią o śmierci, a my dorośli często mamy uprzedzenia, obawy, o cierpieniu i śmierci nie chcemy mówić, a ten temat jest tylko my zamykamy oczy.
Są jednak tacy, którzy stawiają czoła cierpieniu, śmierci, samotności, to właśnie oni „ludzkie Anioły” są bohaterami wystawy, której towarzyszy motto – piękny cytat Luciano de Crescenzo:
„Każdy z nas jest aniołem, który ma tylko jedno skrzydło. Jeżeli chcemy wzbić się ponad ziemię musimy się wziąć w objęcia."
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz