Nie ma dnia, w którym nie świętowalibyśmy czyichś imienin. Dziś solenizantkami są Benigna, Bogna, Bogumiła, Bogmiła, Edburga, Florentyna, Gemma i Rafaela. Wszystkim panom przesyłamy najlepsze życzenia.
Benigna – imię pochodzenia łacińskiego; żeński odpowiednik imienia Benignus, Benigny. Pochodzi od przymiotnika benigna, oznaczającego "dobroduszna, uprzejma, przyjazna, życzliwa", który następnie stał się przydomkiem, a później imieniem. W Polsce po raz pierwszy zanotowane w XIV wieku, jednak w odniesieniu do osoby żyjącej w XI w. Patronką tego imienia jest bł. Benigna z Wrocławia (Trzebnicy), dawniej uważana za patronkę Polski. Staropolskie zdrobnienia: Bieniaszka, Bienusza, Bieńka (może też od Benedykty), Biechna (też od Benedykty i Beaty), Bogna (która mogła być wcześniej istniejącym skróceniem od imion złożonych typu Bogumiła). Benigna obchodzi imieniny 20 czerwca.
Bogna – staropolskie imię żeńskie stanowiące formę pochodną (zdrobniałą) od imion rozpoczynających się na Bog-, początkowo zarówno męską, jak i żeńską. Istnieją również hipotezy, że imię to mogło być wymyślone przez kronikarza Jana Długosza, w którego pismach pojawia się po raz pierwszy, lub służyć jako zdrobnienie od imienia Benigna. W źródłach polskich poświadczone w XV wieku. Bogna obchodzi imieniny 20 czerwca i 23 lipca.
Bogumiła, Bogmiła – staropolskie imię żeńskie złożone z członów Bog- ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i -miła ("miła"). Znaczenie imienia "miła Bogu", lecz pierwotnie mogło ono oznaczać "ta, której los sprzyja". Odpowiedniki męskie to Bogumił, Bogomił, Bogmił, Bogomieł i Bogmieł. W źródłach poświadczone od XIII wieku. Występuje w "Sielankach" B. Zimorowicza i w wierszach A. Morsztyna. Bogumiła obchodzi imieniny 13 stycznia, 18 kwietnia, 10 czerwca, 20 czerwca, 20 grudnia.
Edburga – staroangielskie imię żeńskie, składające się z członów ed–"majątek dziedziczny, posiadłość dziedziczna" i –burg — "ochrona, opieka", a oznaczające "opiekunka posiadłości". Istnieje sześć świętych patronek tego imienia — wszystkie były angielskimi mniszkami z okresu średniowiecza. Edburga obchodzi imieniny:15 czerwca, 20 czerwca, 26 czerwca, 12 grudnia, 13 grudnia.
Florentyna – żeński odpowiednik imienia Florentyn. Patronką tego imienia jest św. Florentyna z Kartageny, siostra św. Izydora i św. Leandra z Sewilli. Florentyna obchodzi: imieniny20 czerwca, 16 października.
Gemma – imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "kamień szlachetny, klejnot". Istnieją przynajmniej cztery święte katolickie o tym imieniu. Gemma obchodzi imieniny: 11 kwietnia i 20 czerwca.
Rafaela - żeński odpowiednik imienia Rafał. Patronką jest św. Rafaela Maria od Najświętszego Serca (Porras y Ayllón) (1850–1925) - zakonnica hiszpańska, założycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca, beatyfikowana w 1952, a kanonizowana w 1977 r. Wspominana 20 września. Rafaela obchodzi imieniny 6 stycznia, 24 stycznia i 20 czerwca.
(wikipedia)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz