Anita, Emilia, Joanna, Halina, Malina i Michalina – to dzisiejsze solenizantki. Pamiętajmy o uśmiechu, życzeniach i kwiatku dla pań.
Anita – imię żeńskie, które powstało z hiszpańskiej zdrobniałej formy imienia Anna (hiszp. Ana). Istnieje też teza, że Anita jest skróconą formą Juanity– hiszpańskiego odpowiednika Joanny. Anita imieniny obchodzi 24 sierpnia, 6 listopada i 17 sierpnia.
Emilia – imię rzymskie pochodzenia etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Pochodzi od nazwy rzymskiego rodu Emiliuszów i oznacza osobę gorliwą, pilną, żarliwą. "Aemulus" (emulus) po łacinie znaczy "zawodnik, rywal, konkurent", może też oznaczać kogoś, kto się gorliwie o coś stara. W Polsce znane od XV w. Popularność zyskało na przełomie XVIII i XIX w. Obecnie imię Emilia noszą 109 472 Polki. Zdrobnienia: Emilka, Emka, Emilcia, Milka, Mila. Emilia jest skromna i nieśmiała, a przy tym ogromnie pracowita. Stale poszerza swoje umiejętności. Jest życzliwie nastawiona do ludzi, lecz często zamiast ich towarzystwa wybiera książkę. W przyjaźni niezwykle lojalna. Jej szczęśliwą liczbą jest 4, kamieniem Noc Kairu, kolorem granat. Imieniny obchodzi: 30 czerwca, 19 sierpnia, 24 sierpnia i 24 listopada.
Joanna – imię żeńskie, odpowiednik imienia Jan pochodzącego z języka hebrajskiego: Jo-hanan - "Jahwe jest łaskawy". Imię Joanna obecne jest w Polsce od wieku XIII (Johanna, Janna, Jena, Jenna, Jana; postać Joanna pojawia się od 1399 r.). Zdrobnienia: Joasia, Joaśka, Jasia, Asia, Aśka. Joanna jest zrównoważona i serdeczna. Najważniejsze miejsce w jej życiu zajmuje rodzina. Nawet, jeśli do późna przesiaduje w pracy, myślą jest przy najbliższych. Wiele jej działań wypływa z pragnienia, aby wszyscy w rodzinie żyli w dostatku. Jej szczęśliwa liczba to 1, kamień – perła, kolor – łososiowy. Joanna imieniny obchodzi: 2 lutego, 4 lutego, 1 marca, 28 marca, 31 marca, 28 kwietnia, 12 maja, 24 maja, 25 maja, 26 maja, 30 maja, 27 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 8 sierpnia, 12 sierpnia, 17 sierpnia, 21 sierpnia, 24 sierpnia, 26 sierpnia i 9 listopada.
Halina – imię żeńskie pochodzące od greckiego "galene" - "spokój", "błogostan". Od Haliny powstała Halka, spopularyzowana dzięki operze Stanisława Moniuszki – Halka, która niekiedy zaczęła być nadawana, jako samodzielne imię. Halina imieniny obchodzi: 1 lipca.
Malina – imię żeńskie, które prawdopodobnie jest zdrobnieniem imienia Magdalena, powstałym na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich bądź w Skandynawii. Imię otrzymało negatywną opinię Rady Języka Polskiego. Malina imieniny obchodzi 24 sierpnia.
Michalina — imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, żeński odpowiednik imienia Michał. Oznacza "któż [jest] jak Bóg". Imię to nadawane jest w tej formie w Polsce przynajmniej od 1744r., natomiast już w średniowieczu notowano jako żeński odpowiednik Michała formę Michaelis (łac.), zdrobniale — Michałka. Imieniny obchodzi: 19 czerwca (na pamiątkę św. Michaliny Metelli), 24 sierpnia i 29 września.
(wikipedia, imiona.wieszjak)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Ciekawa fabuła klipu. Fajnie się ogląda i słucha :-) brawo!
Obserwator
01:01, 2025-07-06
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Jakie miasto takie artysty
XD
23:52, 2025-07-05
Patrycja Kamola w swoim „Labiryncie”
Świetny klimat, gratulacje👍
Logo
22:43, 2025-07-05
Ukradła ubrania i pogryzła ochroniarza
Do tej pory kasy mi nie oddał i jeszcze straszy starszym bratem
Gumis
21:59, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz