Legnica – obraz miasta w sztuce współczesnej to kolejna wystawa Muzeum Miedzi w Akademii Rycerskiej. Wystawa prezentuje obraz naszego miasta w dziełach plastycznych powstałych po 1945 r.
Andrzej Niedzielenko, dyrektor muzeum dodaje, że jubileusz 50-lecia placówki jest okazją do podsumowań. - Warto zastanowić się, czy Legnica była inspirująca ale artystów, stąd też ta wystawa – mówi.
Ekspozycja zawiera blisko 120 prac wykonanych różnymi technikami. Wśród nich jest grafika, rysunek, malarstwo i tkanina przestrzenna. Na wystawie można wyróżnić kilka podzespołów. Pierwszy, to rysunki wrocławskiego architekta Ryszarda Natusiewicza, który w latach 1959 i 1964 utrwalił zabytkową Legnicę. Drugi zespół to realistyczne obrazy Ziny Moszkowicz. Artystka zaliczana jest do nurtu sztuki naiwnej i tworzyła na tzw. „kafelkach”. Jej obrazy pokazują pejzaż miasta i scenki rodzajowe. Z kolei Edward Dwurnik w swoich pracach zawarł wiele legnickich motywów, pojawiają się u niego bohaterowie dnia codziennego.[FOTORELACJA]4992[/FOTORELACJA]
Na sporo uwagi zasługują prace Stanisława Filipczuka. Rysował pejzaże stylusem ze srebra i złota. Efekty są imponujące, widać dokładnie każdy szczegół, a kościoły wyłaniają się z kłębowiska chmur i mgieł. Tym bardziej warto je zobaczyć, bo nigdy jeszcze nie były pokazywane.
Autorką najstarszych prac na wystawie jest Zina Moszkowicz, która uwieczniła Legnicę po 1946 r. Najmłodsze prace są autorstwa Edwarda Mirowskiego (dwa abstrakcyjne obrazy zatytułowane „Wszystko zaczęło się w Legnicy”). Obok prac Mirowskiego jest obraz Pawła Lewandowskiego – Palle pt. „Błękit Legnicki”, który jest abstrakcyjną pracą geometryczną. Wśród eksponatów jest także praca legniczanki Edyty Roli – Marcinowskiej pt. „Tętno miasta”.
Na wystawie zobaczymy wiele prac w których motywem przewodnim są kościoły, nie zabraknie jednak uwiecznionych sytuacji, które zapisały się na kartkach historii np. rozbiórki domów przy ul. Chojnowskiej. Całość uzupełniają prace polskich artystów, takich jak: Paweł Lasik, Franciszek Maśluszczak, Teresa Jakubowska.
Wernisaż wystawy w piątek 13 lipca o godz. 17 w Akademii Rycerskiej. Wystawa czynna do września 2012 roku.
Kropiwnicki straszy PiS-em, Kupaj tłumaczy
Ile wzrostu ma Kropiwnicki? He he he,a ile mieszkań he he he
Nina
21:31, 2025-07-22
Kropiwnicki straszy PiS-em, Kupaj tłumaczy
Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Jewo
21:26, 2025-07-22
Ograniczenia liczby rowerów w pociągach KD
KD to dziwna firemka. Zamiast zbliżyć do siebie foteliki to oni kasuja miejsca dla rowerzystów.
omijać KD
21:18, 2025-07-22
Gdy twoje dziecko pracuje w wakacje
Wakacje sa od odpoczynku. Zero szkoły, treningów i zero pracy. Niech sobie dorośli którzy już nie są dzieciakami tyrają w biurach i fabrykach.
niech się bogacą
21:15, 2025-07-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz