Zabrakło silnej osobowości, olśnienia które zdeklasowałoby całą resztę – tak poziom tegorocznych Promocji 2012 ocenia członek jury Zbigniew Rogalski. Czteroosobowe jury jednogłośnie przyznało Grand Prix.
Na konkurs wpłynęło aż 295 prac 95 świeżo upieczonych absolwentów malarstwa. Jury z nadesłanych prac wybrało 88, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. - Tym razem zabrakło silnej osobowości, olśnienia, które zdeklasowałoby całą resztę – twierdzi członek jury Zbigniew Rogalski, absolwent ASP w Poznaniu. - Można jednak otwarcie powiedzieć, że poziom konkursu jest dobry, jednak mając doświadczenia z innych tego typu przedsięwzięć, zaskoczył mnie brak tego „zachwycającego odkrycia”. Dlatego decydując o przyznaniu Grand Prix, wybraliśmy wyróżniającą się na tle innych pracę i niezwykle oryginalną.
Przewodnicząca jury Jolanta Ciesielska dodaje, że już na etapie preselekcji komisja odrzuciła 2/3 prac. - Najchętniej zostawilibyśmy około 20 obiektów, trochę na siłę wybieraliśmy większą liczbę prac – wyjaśnia Ciesielska, krytyk i historyk sztuki. [FOTORELACJA]5447[/FOTORELACJA]
Jury zgodnie ocenia, że poziom Promocji 2012 jest dobry, a nawet lepszy niż w ubiegłym roku. Jakie motywy dominują w pracach młodych twórców? - Zauważyliśmy, że nasi konkursowi artyści nie są zainteresowani światem zewnętrznym – komentuje Andrzej Saj, krytyk i teoretyk sztuki. - Warto pamiętać, że przy wyborze nagrodzonych dokonujemy względnych wyborów, nie wiem, czy wybieramy najlepsze prace, ale nie mamy innego wyjścia, bo rodzaj selekcji nie jest idealny.
Komisja konkursowa była zgodna co do wyboru tegorocznego Grand Prix. Na razie nie zdradzamy jednak zwycięzcy. Uchylimy jednak rąbka tajemnicy. W konkursie zostały nagrodzone wyłącznie kobiety. Czyżby panie lepiej radziły sobie ze sztuką, niż panowie? A może to wina statystyk, bo do 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych zgłosiło się dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.
Legnickie Promocje to najstarsza i jedyna w kraju impreza artystyczna skierowana tylko do świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych. Na pokonkursowej wystawie prezentowane są prace odzwierciedlające aktualne trendy młodego polskiego malarstwa. Wśród dotychczasowych laureatów Promocji są dziś znani zarówno w Polsce jak i zagranicą artyści. Cenną kontynuacją współpracy z uczestnikami i laureatami Promocji jest cykl wystaw pt. Drogi Twórcze. Organizowane co kilka lat, ukazują ewolucję twórczej postawy młodych artystów biorących udział w Promocjach, umożliwiają śledzenie ich nowych fascynacji, krytycznych odniesień wobec otaczającej rzeczywistości i zjawisk artystycznych, wreszcie rejestrują i dokumentują ich twórczość od czasu uczestnictwa w naszym konkursie do aktualnej chwili.
W jury tegorocznych Promocji 2012 zasiedli:
Magda Ujma – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, eseistka, feministka, blogerka, obecnie związana z krakowskim Bunkrem Sztuki; Jolanta Ciesielska – krytyk i historyk sztuki, kuratorka drugiej edycji Łódź Biennale; Zbigniew Rogalski – absolwent ASP w Poznaniu (1999), malarz, zajmujący się także fotografią i sztuką wideo, autor szeregu wystaw indywidualnych, związany z Galerią Raster; Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, redaktor naczelny czasopisma artystycznego „Format”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz