JERZY LIBAN zROBI HAŁAS podczas LEGNICA CANTAT 44. Niesamowity koncert, w którym wystąpią: Mika Urbaniak, L.U.C i OCTAVA ensemble odbędzie się w Akademii Rycerskiej. Mamy zaproszenia dla naszych czytelników.

Eksperymenty muzyczne z udziałem chóralistyki podczas legnickiego festiwalu mają już pewną tradycję. Z chórami wystepowali m.in. Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz, Renata Przemyk, Kayah, Krzysztof Kiljański czy Justyna Steczkowska. Na legnickiej scenie wystąpiła również legenda światowego jazzu Bobby McFerrin wyśpiewując wraz z chórem kompozycje m.in. Bacha czy Gounoda. Podczas tegorocznej edycji chóralistyka zabrzmi jednak w zestawieniu zupełnie niepodobnym i nieporównywalnym do żadnego z wcześniejszych.
Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłorocznego festiwalu było wykonanie w legnickiej Katedrze przez chór Cantores Minores Wratislavienses zachowanych dzieł Jerzego Libana. „Opera Omnia” na którą złożyło się osiem „magnificatów” zabrzmiała w sakralnej przestrzeni dostojnie i majestatycznie. Tym razem twórczość Libana poddana zostanie awangardowej interpretacji dwóch niezwykle zdolnych artystów młodego pokolenia: L.U.Ca i Miki Urbaniak oraz krakowskiego zespołu wokalnego Octava Ensemble w ramach koncertu „Jerzy Liban robi hałas”. Ten pojemny projekt, zakładający fuzję renesansowych kompozycji, muzyki elektronicznej, jazzu i możliwości ludzkiego głosu udowadnia, że warto eksperymentować i szukać niejednoznacznych form i faktur. Pozorny muzyczny oksymoron może stać się wówczas nie tylko spójną, ale też inspirującą konstrukcją.

OCTAVA ensemble - oktet wokalny, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia, szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Wielokrotny zwycięzca licznych festiwali i konkursów wokalnych; wśród zdobytych przez zespół nagród nie zabrakło najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki: Grand Prix turnieju "Legnica Cantat 39". Szerokie zainteresowania artystyczne pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po awangardowe koprodukcje z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Aphex Twin (Europejski Kongres Kultury, Wrocław 2011) albo Portishead i Goldfrapp (inauguracja nowej odsłony Trance na festiwalu Misteria Paschalia). Specjalność OCTAVA ensemble stanowi jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w nurt historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, nagrywając dzieła z przełomu re¬nesansu i baroku ("Missa Pulcherrima" B. Pękiela - nominacja do nagrody FRYDERYK 2010, "Missa Octava" H. L. Hasslera - wyróżniona pochwalną recenzją w znanym brytyj¬skim miesięczniku "Gramophone", poświęconym nagraniom muzyki klasycznej na świecie). Zespół stworzył także wyjątkowy projekt AD RADICES MUSICAE, w którym - po raz pierwszy w Polsce - przywraca regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście liturgii przedsoborowej. Każdy występ OCTAVA ensemble zyskuje niezwykłą przychylność publiczności i krytyki.
Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Zygmunt Magiera.

L.U.C (Łukasz Rostkowski) - producent muzyczny, performer i kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną i Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku. Za rozmach i odwagę swoich produkcji, eklektyzm oraz niekonwencjonalne rozwiązania muzyczne niezależnie od talent show, samotnie zdobywał szacunek kolejnych mediów oraz wiele doskonałych recenzji w najważniejszych magazynach takich jak: Wyborcza, Newsweek, Dziennik, Polityka, Wprost czy Przekrój. W roku 2004 stworzył prywatną filozofię 4 galaktyk sztuki, która zakłada traktowanie Muzyki, Filmu, Grafiki i Słowa jako jednego sumarycznego przekazu. Jest autorem cyklu "Zrozumieć Polskę", w którym w nowoczesny, oderwany od polityki i martyrologii sposób opowiada o Polskiej historii i kulturze. To także organizator wielu akcji społecznych jak sorrychomiku.pl czy pospoliteruszenie.com. Za swoje prace a także za charyzmę i niezwykle rozbudowane koncerty, na których występuje z miniorkiestrą, czasem zaś z kurami, sprzętem ogrodowym i arabskim przepowiadaczem przyszłości, L.U.C otrzymał wiele nagród i nominowacji kulturalnych (m.in. FRYDERYKI 05′07′08, PASZPORTY POLITYKI, YACHY, GWARANCJE TVP KULTURY, "WARTO" GAZETY WYBORCZEJ, "ALE SZTUKA!, "MATEUSZE" TRÓJKI"). Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami m.in z wybitną wokalistką jazzową Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Marią Peszek. Na żywo supportował zaś m.in. TRICKIEGO, THE PRODIGY, TALIBA KWELI, COLDCUTA, MICHAŁA URBANIAKA i wielu innych światowej klasy artystów.

MIKA URBANIAK - Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od 11 roku życia pisze własne piosenki. Jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem. Do 2009 roku była "bohaterką drugiego planu". Przez media długo postrzegana jako córka swoich rodziców, gigantów jazzu - Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika (znany singiel , "Who Told You" - to właśnie Mika!) oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroy′a i - oczywiście - Michała Urbaniaka. Solowy debiut MIKI przypadł na rok 2009. Album "Closer", wydany przez Sony Music, spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych, o czym świadczy status złotej płyty oraz nagroda polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyk 2010 - za album roku w kategorii pop. Na płycie znalazł się m.in przebój "In my dreams". Nad produkcją albumu czuwał znakomity Troy Miller (znany m.in. ze współpracy z Amy Winehouse, Markiem Ronsonem i Roy Ayers.) 24 kwietnia 2012 ukazał się drugi solowy album Miki "Follow You", którego producentem jest Victor Davies, znany w Polsce m.in. ze współpracy z Marylą Rodowicz i Smolikiem. Ten oczywiście skrzyknął swoich ludzi (dla przykładu: smyki aranżował Simon Hale, znany z podobnych usług dla m.in. Kylie Minogue i Jamiroquai, a zagrała formacja Millenia Strings, które współpracowała chyba z wszystkimi wielkimi, od Paula McCartney′a po Luciano Pavarottiego) i wybrał miejsca w których materiał powstawał (m.in. studio lidera formacji Incognito). Od kryształowej czystości popowych ballad lat 50., przez frywolność muzyki country, po soul, a nawet rockowe uderzenie - na "Follow You" znaleźć można cały wachlarz brzmień i gatunków, ale talent i interpretacyjna moc Miki sprawiają, że ta szaleńcza podróż przez muzykę nie tylko brzmi spójnie, ale też wciąga, bawi i fascynuje. Rzeczywiście, szufladek tym razem nie będzie. Za to półka w sklepie muzycznym, z napisem "bestseller" na pewno, bo dawno w Polsce nie powstał album tak przebojowy i witalny, jak "Follow You". Zresztą, nie tylko w Polsce - jeśli Mika będzie występować niedługo w waszej okolicy, spieszcie się, by ją zobaczyć. Bo po takiej płycie na pewno upomni się o nią wielki świat, do którego od zawsze należy.
(www.lck.art.pl)
Projekt „Jerzy Liban robi hałas” odbędzie się w ramach 44. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat – 26 maja o godz. 18.00 w Akademii Rycerskiej. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie LCK oraz Galerii Satyrykon .
Konkurs!
Mamy darmowe wejściówki dla naszych czytelników. Rozlosujemy je wśród tych, którzy odpowiedzą na pytanie: Jaki chór wyjechał z Legnicy z Rubinową Lutnią w ubiegłym roku? Odpowiedzi z hasłem CANTAT przysyłajcie na adres [email protected] do piątku 24 maja br.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz