Zamknij

Strefa de...#126. Maria Nefeli w starym składzie

14:35, 15.03.2016
Skomentuj

Tzn Xenna, Maria Nefeli i Dobra – Dobra... wystąpią w sobotniej 126 strefie. Koncert będzie unikalnym wydarzeniem, po raz pierwszy od wielu lat Maria Nefeli wystąpi w pierwotnym składzie.

35 lat od powstania, prawie 5 lat od powrotu na scenę, legendarna formacja ze stolicy po raz pierwszy w Legnicy. Zespół Tzn Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego, gitarzysty Marka „Markusa” Kucharskiego, perkusisty Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego i basisty Piotra „Czombego” Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek „Sydney” Ziętała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę „Rock Galicja” wraz z Dezerterem i Deuterem.

W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu „Open Rock” w krakowskiej Rotundzie, co umożliwiło mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem „festiwalu milicyjnego”. Jesienią miejsce „Markusa”, który został wcielony do LWP zajął Andrzej Falkonetti Kuszpyt, z którym Tzn Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej. W 1983 Zygzak został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął „Falkonetti”. Niewiele później muzycy przerwali działalność. Gogo Szulc odszedł do zespołu Tilt, natomiast Sydney w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas ex–Madame) w jego zespole The Didet Bidet.

W 1984 roku Tzn Xenna została reaktywowana przez: Zygzaka, Markusa, Falkonetti'ego (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza „Dynię” Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie Stodoła grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade. W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu Róbrege, oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory. W pięcioosobowym składzie Tzn Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność.

Od 2010 roku zespół działał w składzie : Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu „Rock Na bagnie 2011” został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80-tych utworów zespół zagrał swój nowy utwór „Niegrzeczny pomysł”. Ostatecznie jako „Kałasznikow” stał się zwiastunem nowego rozdziału w historii Tzn Xenna. Litopadowy koncert w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie przez młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę.

Rok 2011 zakończył się wydaniem drugiej po „Dzieciach z brudnej ulicy”, „7EP” „Tzn Xenna 981-2011”.Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem. W listopadzie 2012 roku ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. „Dziewczyny w pogo” składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytą wydaną w 31 lat od powstania zespołu. Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło się 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora.

W 2014 roku zespół zagrał 18 koncertów w ramach „Czart PRL-u tour 2014”. Wystąpił też w Pokojowej Wiosce Kryszny, która co roku organizuje koncerty w Ramach Przystanku Woodstok. Zespół pojawił się też na krakowskim Punk Fest 2014. Rok 2015 to dwie trasy zagrane wspólnie z Sexbombą. Trasa „Wiosenne pogo” i „Skorpionalia 2015” odwiedziła trzynaście miast. Oprócz tego zagrał innych piętnaście koncertów.

Zespół Maria Nefeli powstał w Legnicy w grudniu 1988r. z inicjatywy byłych muzyków punkowego Libanu – wokalisty Andrzeja „Koguta” Sowy oraz gitarzysty Piotra „Gienka” Gieraka. Nazwę zespołu zaczerpnęli z tytułu nagrodzonego Noblem poematu greckiego poety Odyseasa Elitisa. Pierwszy występ ze zmontowanym naprędce pod imprezę składem, odbył się na OMPP we Wrocławiu, gdzie otrzymali wyróżnienie. Wkrótce po tym krystalizuje się skład, kiedy dołącza do nich były basista kapeli Hezbollah Stach „Stasiasty” Delimata oraz perkusista Ireneusz Zakała. W tym składzie występują w kwietniu 1989r. w Chojnowie na imprezie „Co w punku piszczy”. Wkrótce do zespołu dołącza klawiszowiec Leszek „Czesiu” Sochoń. W kwietniu 1990 roku stanowisko perkusisty obejmuje Rafał ,,Ciany” Wyciszkiewicz (Stan Spoczynku, ex-Outer Edge). W lipcu 1990r. poprzedniego klawiszowca zastępuje Edek Kościelniak. Dwa miesiące później odchodzi git. Piotrek (późniejszy założyciel lubińskiej Świnki Halinki), a jego miejsce na kilka tygodni zajmuje legnicki gitarzysta Olgierd „Fifi” Ciesielski (Lilly Chips). W listopadzie na stanowisko basisty zostaje przyjęty Krzysztof Marcisz, tym samym Stasiasty przesiada się na gitarę. Tego samego miesiąca z zespołu zostaje zwolniony wokalista Kogut. W grudniu 1991 odchodzi perkusista Ciany, który powraca w październiku następnego roku. Jego miejsce zajmuje Rafał Wiszniowski (ex-Defcon). Od grudnia 1992 przez kilka tygodni z zespołem śpiewa Robert z Warszawy. W styczniu 1993 odchodzi basista Krzysiek, który miesiąc później ginie śmiercią tragiczną. Jego miejsce zajmuje Marek „Niemen” Czerniacki. W czerwcu 1993 na stanowisko wokalisty przyjęto niejakiego „Śmiecha”, ale także i on nie zagrzał długo miejsca na tym stanowisku. W sierpniu 1993 roku zespól wziął udział w jarocińskich przesłuchaniach. Niestety tym razem nie został zakwalifikowany. Tuż po tym ponownie odchodzi Ciany, który powróci jeszcze na kilka tygodni w roku 1996. Lecz wtedy to już był inny rozdział zespołu. Wraz z nową wokalistką Moniką Zapaśnik, która pojawiła się w zespole w 1995, muzyka uległa całkowitej zmianie na tzw. modern rock. Oficjalną dyskografię zespołu stanowi kaseta oraz dwie płyty CD, niestety wszystkie z późniejszego okresu działalności. Z pierwszego, punkowego okresu zespołu, zachowało się kilka nagrań nieoficjalnych. Najbardziej znane to „Brygida” i „Boicie się walczyć”.

W 2006 zespół Maria Nefeli zagrał pierwszy raz od 15 lat w starym składzie, na imprezie „Jarocin w Legnicy” u boku TSA, Moskwy, Zielonych Żabek i Bakshish. W 2010 w legnickim klubie Spiżarnia odbył się ostatni koncert pod szyldem Maria Nefeli. Ze starego składu zagrał gościnnie Ciany za perkusją oraz Stasiasty, który postanowił skupić się na swoim rodzimym zespole Zielony Groszek. W 2012 ukazała się książka Grunt to bunt II, w której jeden z rozdziałów poświęcono na wywiad z wokalistą Andrzejem Sową, okraszonym zdjęciami zespołu i wypowiedziami Cianego. W 2015 ukazała się książka autorstwa wokalisty Andrzeja Sowy, „Ocalony-ćpunk w Kościele”, w której opisuje swoje życie, czasy uzależnienia od narkotyków i wyjścia z nałogu. Grupa wystąpi w składzie: Kogut - wokal, Gienek - gitara, Stasiasty - bass, Ciany - perkusja.

Dobra – Dobra... to złotoryjska kapela założona wiosną 2011 roku przez Krzysztofa Hoodego Kalinowskiego (git. voc.) i Rafała ravciosa Chmielewskiego (bas voc.) Obaj grali jeszcze w latach osiemdziesiątych w kapeli NEO-HAOS. Do projektu dołączył perkusista Wojciech Hanka Hanysz i w tym składzie zespół nagrał płytkę „Dobra-Dobra…Chyba Ty”. Kapela koncertuje głownie lokalnie ku uciesze pierwszego zastępu zuchów, kółka geriatrycznego i swojej.

Bilety w cenie 25 zł już są w przedsprzedaży. W dniu koncertu trzeba będzie za nie zapłacić 30 zł. Przedsprzedaż biletów prowadzą:
LEGNICA:
L.C.K. (kasa – I piętro, pok. 118, ul. Chojnowska 2; 76 72-33-700)
Galeria „Satyrykon”
Klub „Spiżarnia”
Sklep Muzyczny "Rock & More"
Sklep Muzyczny IMM
Sklep Muzyczny „Piano-Forte”

LUBIN:
Sklep Muzyczny „Piano-Forte”

(LS(lca.pl), materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%