Lata treningów, wiedza, umiejętności i wypracowana technika zagrań – to recepta na odnoszenie sukcesów w bilardzie. Zwycięstwo to składowa wielu czynników i ciągłej pracy nad błędami.
1. Naucz się przyjmować odpowiednią postawę i prawidłowo trzymać kij bilardowy.Mnóstwo początkujących zastanawia się, jaką należy przyjąć postawę i jak trzymać kij bilardowy, by oddać celny strzał. Sprawa przedstawia się następująco. Aby ułożyć ciało w odpowiedniej pozycji, przesuń jedną nogę do tyłu i wyprostuj, a drugą postaw z przodu i lekko ugnij w kolanie (dla większej wygody możesz ugiąć oba kolana). Ustaw stopy tak, aby znajdowały się dość daleko od siebie, wychodziły poza linię ramion. Schyl głowę – powinna znaleźć się tuż nad kijem. Ciężar ciała rozłóż na obie nogi, a przy oddawaniu strzału unieruchom sylwetkę.
Co z kolei tyczy się chwytu kija, najważniejsze, żeby trzymać go nieco luźno podczas wyprowadzania uderzenia. Chwyć go ręką znajdującą się z tyłu i zaciśnij na nim tylko 2-3 palce, a resztą je podtrzymuj. Kij ujmij w miejscu najbardziej oddalonym od punktu równowagi, pamiętając o tym, by ramię było ułożone równolegle do kija, nadgarstek był na równi z przedramieniem, a przedramię i kij tworzyły kąt prosty. Pamiętaj, że o sile i kącie uderzenia decyduje ruch tylnej ręki, czyli tej, w której trzyma się kije bilardowe.
2. Postaraj się o dobre rozbicie.Dobre rozbicie może ustawić całą rozgrywkę. Wymaga jednak solidnego przygotowania. Zanim przyjmiesz postawę uderzeniową, umieść białą bilę na linii bazy. Dobierz taki kąt, który umożliwi Ci trafienie nią w sam środek jedynki. Przyjdzie Ci to z większą łatwością, jeśli wyobrazisz sobie łączącą je linię. Następnie ułóż ciało w odpowiedniej pozycji, skoncentruj się, wyceluj w sam środek jedynki i mocno uderz szczytówką w białą bilę, przenosząc ciężar ciała z tylnej nogi na przednią.
W czym tkwi problem? Podnoszenie się tuż po uderzenie tak naprawdę odbywa się już w trakcie strzału, co powoduje jego niższą precyzję. Z powodu rozluźniających się mięśni siła uderzenia jest słabsza, a ruch ręki trzymającej kij mniej pewny. Dlatego pozbądź się tego nawyku. Nie podnoś się zaraz po zagraniu, ale do samego końca pozostań w przyjętej pozycji i obserwuj ruch bil.
4. Opanuj rotację postępową, wsteczną i boczną.Żeby nauczyć się nadawać rotację białej bili potrzeba ćwiczeń. Jej tajemnica tkwi w uderzeniu w odpowiednie miejsce. By bila nabrała rotacji górnej, trzeba uderzyć nieco powyżej pionowej osi wyznaczającej jej środek. Z kolei rotacji wstecznej nabierze, gdy uderzysz trochę poniżej jej środka, a rotację boczną zyska, gdy zostanie uderzona w miejsce położone na prawo lub lewo od tejże osi. Niestety opanowanie tego nie jest łatwe i wymaga regularnych treningów.
Bez regularnych treningów i szlifowania elementów, które sprawiają Ci najwięcej trudności, nie osiągniesz dobrych rezultatów. Ćwicz przede wszystkim to, co ci nie wychodzi. Ucz się stopniowo różnych technik uderzeń – powtarzaj je do znudzenia, aż w końcu je przyswoisz. Testuj kąty ustawienia bili, a podczas rozgrywki obserwuj, co się dzieje na stole. Spraw sobie własny stół bilardowy, kup akcesoria bilardowe i działaj. Jeśli masz możliwość, weź kilka lekcji u dobrego bilardzisty lub zapisz się na kurs. Pracuj nad swoimi umiejętnościami, a zobaczysz, że z czasem będziesz coraz lepszy!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz