Zamknij

Konkurs! Na co do teatru przed nadchodzącymi świętami

10:19, 19.03.2018
Skomentuj

Do bólu autorski monodram Pawła Palcata „Maraton/Tren” oraz „Wierna wataha”, to ostatnie z marcowych propozycji na wieczory w teatrze. Przed południem „Makbet” oraz „Baśń o pięknej Parysadzie...

Zarówno „Maraton/Tren” jak i „Wierna wataha”, czyli obie przedświąteczne propozycje na spędzenie wieczoru w legnickim teatrze, to spektakle Teatru Modrzejewskiej, które biorą udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ten prestiżowy dramaturgiczny konkurs, w którym oceniane są wszelkie elementy składające się na realizacje sceniczne (tekst, reżyseria, aktorstwo, scenografia, muzyka, choreografia, reżyseria światła), już po raz 24. organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Legnicki teatr trzykrotnie był laureatem głównej nagrody tej artystycznej rywalizacji („Ballada o Zakaczawiu”, „Made in Poland”, „Osobisty Jezus”), natomiast w roku 2014 dramat duetu PiK „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” uznano za najlepszy tekst dramatyczny tego konkursu.

„Maraton/Tren” (czwartek, 22 marca o godz. 19.00, Scena na Strychu) to autorskie dzieło legnickiego aktora i reżysera Pawła Palcata stworzone pod opieką Lecha Raczaka w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Kameralny monodram z elementami performansu to sceniczna opowieść tak głęboko osobista, że niemal zaciera granice między teatrem a życiem. Kompozycja spektaklu opiera się na pomyśle, by doświadczenie człowieka próbującego uporać się z sytuacją po stracie najbliższej osoby, jaką w tym przypadku jest śmierć matki, zestawić z wysiłkiem maratończyka.

Nie mogłam uwolnić się od wrażenia, że uczestniczę w czymś, co przekracza ramy teatru - głęboko intymnym wieczorze zwierzeń. Jednym z tych, na które możemy sobie pozwolić jedynie wobec osób nam najbliższych, które okażą się wyrozumiałe i współczujące wobec naszych słabości, rozpaczy, płaczu i krzyku – pisała po premierze monodramu Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław.

„Wierna wataha” (od piątku do niedzieli, 23-25 marca o godz. 19.00, Scena Gadzickiego) to szósty autorsko wyreżyserowany dramat w dorobku legnickiego duetu aktorów i dramatopisarzy Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK). Po raz kolejny twórcy sięgnęli po motyw konfliktu, w jaki popada jednostka w konfrontacji ze zbiorowością, gdy wyłamuje się z ustalonych przez nią praw, reguł i hierarchii. W poetyckim klimacie mrocznej baśni, w stylizacji nawiązującej do antycznej tragedii, w efektownej oprawie graficznej i dźwiękowej zrealizowali pełen emocji spektakl opowiadający o wysokiej cenie buntu przeciw społecznie uświęconym regułom, których źródłem jest wiara zredukowana do obrządku i tradycji, a skutkiem przemoc wymuszająca zachowanie wilczego status quo ludzkiej gromady.

Szamaństwo. Akustyczno-wizualna psychodelia. A im bliżej finału, tym mroczniej, aż po oniryczne sceny, w których ludzie przemieniają się w zwierzęta, zwierzęta w ludzi, a woda miesza się z krwią – zauważył Piotr Kanikowski w recenzji opublikowanej w portalu 24legnica.pl.

W przedświątecznym repertuarze są też dwa tytuły, które są przedpołudniowymi propozycjami dla zorganizowanych grup widzów (głównie młodych i najmłodszych). To spektakle grane na Scenie Gadzickiego o godz. 11.00. W środę i czwartek (21 i 22 marca) będzie to „Makbet”, tragedia Szekspira o ścielonej trupami drodze do władzy w reżyserii Lecha Raczaka (Leszek Pułka, Teatralny.pl: Spektakl wybitny, daleki od banalnego zgiełku mediów. Intrygująca fonosfera, klarowność formy i czystość narracji to niepodważalne atrybuty tej inscenizacji), natomiast we wtorek i środę (27 i 28 marca) “Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiana w reżyserii Bartosza Turzyńskiegon (Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Widownia, która raz piszczy z uciechy, raz siedzi jak trusie, dowodzi, że magia teatru to nie w kij dmuchał).

We wtorek 27 marca legnicki teatr będzie świętował, bowiem tego dnia na całym świecie (od 1961 roku) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.

Konkurs!

Mamy dla czytelników podwójne zaproszenie na „Maraton/Tren”, na 22 marca (Scena na Strychu, wejście od Starego Ratusza). Damy je w prezencie osobie, która napisze najciekawiej, dlaczego chce zobaczyć monodram Pawła Palcata. Na Wasze uzasadnienia czekamy do 21 marca d godziny 14:00. Piszcie na adres [email protected]. W temacie maila wpiszcie MARATON. 

(Grzegorz Żurawiński (@kt))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%