Zamknij

Wieczór „Amicusów” z Tomaszem Jastrunem

09:45, 10.09.2021
Skomentuj

Kolejni przyjaciele biblioteki zostali uhonorowani odznakami „Amicus Librorum” i otrzymali podziękowania za pracę i wsparcie wypożyczalni z miasta i powiatu. Odznaki i książki wręczył Tomasz Jastrun, który był także gościem tego wieczoru i opowiedział o swojej książce „Iwicka 8a. Dom pisarzy w czasach zarazy”.

Wieczór „Amicus Librorum” to szczególne spotkanie w legnickiej bibliotece. To okazja do podziękowania przyjaciołom biblioteki i czytelnictwa. Uhonorowanie odbywa się w obecności gościa specjalnego, z którego rąk prócz podziękowań uhonorowani otrzymują jego książkę. Tym razem gościem był Tomasz Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”, a także dziennikarz radiowy, a przede wszystkim syn dwójki poetów - Mieczysławy Buczkówny-Jastrun i Mieczysława Jastruna.

Prezentem dla „Amicusów” była jego książka „Iwicka 8a. Dom pisarzy w czasach zarazy”. Książka wielowątkowa, umiejętnie spleciona przez autora w jedną opowieść, do której materiały zbierane były kilkadziesiąt lat.

- To historia budynku na dolnym Mokotowie, gdzie od 1949 roku mieszkali słynni pisarze. Był taki stalinowski pomysł żeby pisarzy grupować i otrzymali tam niewielkie mieszkania. Dom stał śród ruin. Tam mieszkali moi rodzice i tam się urodziłem. To historia domu i jego mieszkańców. Historia okolicy i czasów, czasów stalinizmu, który jest bardzo ważną częścią. Co się stało, dlaczego intelektualiści godzili się na takie warunki, jak w nich żyli i jak wychodzili z tego w 1956 roku. To też historia mojej rodziny – opowiada Tomasz Jastrun.

- Druga część książki to wywiady z pisarzami, którzy mieszkali na Iwickiej 8a. Rozmowy przeprowadzone pod kątem paktu z diabłem, który podpisali. To byli jedni z najlepszych pisarzy tamtych czasów, o bardzo różnych biografiach. Pada pytanie, które mnie zawsze fascynowało, dlaczego dali się wciągnąć w tę grę. Część z nich się bała, część wierzyła i zaczęła się bać kiedy traciła wiarę. To skomplikowane mechanizmy, które chciałem pokazać. Książka jest w jakimś sensie aktualna bo teraz mamy taką sytuację, że ludzie angażują się w sprawy, które się wydają nie do przyjęcia – dodaje autor.

Mieszkańcami Iwickiej obok rodziny Jastrunów, byli między innymi Tadeusz Konwicki, Marian Brandys, Ryszarda Hanin, Artur Sandauer, Juliusz Żuławski.

Amicusami uhonorowani zostali: Mariusz Ziętal, Beata Siek, Jan łęcki, Piotr Skorski, Alicja Soja, Dorota Meter, Małgorzata Pustułka, Katarzyna Zdrzałka

Listy z podziękowaniem dla osób współpracujących z bibliotekami w powiecie otrzymali: Marcin Matyja, Renata Kazik, Halina Krzyżanowska, Katarzyna Golec, Stefania Sokół.[FOTORELACJA]17665[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%