Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu pilnie apeluje do mieszkańców Dolnego Śląska o oddawanie krwi. Zapasy wielu grup są na bardzo niskim poziomie, a potrzeby stale rosną. Krwi brakuje także w Legnicy.
Jak zwykle w okresie wakacyjnym rośnie zapotrzebowanie na krew, a jednocześnie spada liczba dawców. Wiele osób wyjeżdża i planuje urlopy, a oddawanie krwi schodzi na dalszy plan. Tymczasem w szpitalach wciąż potrzebna jest pomoc. Krew ratuje życie codziennie, niezależnie od pory roku.
Najbardziej brakuje krwi grup O-, A- i B-, ale spadają też zapasy O+ i A+, które dotąd utrzymywały się na stabilnym poziomie. Każda jednostka krwi ma dziś ogromne znaczenie.
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i nie przyjmuje na stałe leków. Ważne jest, aby czuć się dobrze, nie mieć objawów przeziębienia, nie być na czczo i nie przychodzić bezpośrednio po ciężkiej pracy fizycznej lub bezsennej nocy. Kobiety w ciąży oraz osoby po niedawno przebytych zabiegach lub infekcjach muszą odczekać wymagany czas.
Do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport albo aktywna aplikacja mObywatel. Przed donacją zaleca się zjeść lekki posiłek i wypić przynajmniej jeden lub dwa litry płynów, najlepiej wodę, sok lub niesłodzoną herbatę. Samo pobranie krwi trwa średnio osiem do dziesięciu minut.
W Legnicy krew można oddać w Terenowym Oddziale RCKiK przy ulicy Iwaszkiewicza 5. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku. Szczegółowe informacje o godzinach przyjęć, zasadach kwalifikacji i planowanych akcjach wyjazdowych można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobiszawe Wrocławiu.
Oddaje13:03, 16.07.2025
Kabaret jest w tym krwiodawstwie,ludzie stoją godzinami w kolejce a młodzi lekarze zaraz po studiach tych ludzi odrzucają na przykład z powodu ciśnienia krwi,samo stanie w tej kolejce to już stres i nerwy.
kapitalizm 14:19, 16.07.2025
za darmo nie oddam. Wolę sprzedać krew.
423415:25, 16.07.2025
KREW NIEZASZCZEPIONYCH NA WAGE ZŁOTA
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Fundacja KGHM finansowała kampanię PiS z darowizn?
Walcie się komusze tworzydła. Bierzcie świece i skaczcie sobie pod swądami, a nie za wydawanie wyroków.
El kuszydojpa
19:53, 2025-07-16
Pożegnanie Bartłomieja Żygadły
Niech spoczywa w pokoju
Hekate
19:49, 2025-07-16
Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty
Orzeł na godle Polski powinien wyglądać w sposób symbolizujący dumę, siłę i jedność narodową. Głowa i Korona: Orzeł z głową zwróconą w prawo, z czubem korony ozdobionej stylizowanymi, złotymi elementami, symbolizującymi suwerenność i majestat. Korona powinna być bogato zdobiona, z detalami nawiązującymi do tradycji monarchicznych. Skrzydła: Rozpostarte szeroko, z piórami ułożonymi dynamicznie, co podkreśla gotowość do obrony i siłę. Skrzydła mogą być lekko uniesione, z detalami ukazującymi rozbudowane pióra. Tułów: Silny i muskularny, z wyraźnym piersiowym i detalami symbolizującymi odwagę. Na piersi można umieścić tarczę lub herb, jeśli jest to część projektu. Orzeł trzyma w szponach symbole władzy i suwerenności – na przykład miecz, który może symbolizować obronę, lub gałązkę laurową oznaczającą zwycięstwo i pokój. Wzór powinien być wyraźny i elegancki, z elementami heraldycznymi, zachowując klasyczny i dostojny charakter. Taki wygląd orła na godle ma podkreślać dumę narodową, jedność i potęgę Rzeczypospolitej.
tak też może być
19:19, 2025-07-16
Będą nowoczesne place zabaw przy żłobkach
Plac zabaw może i fajny ale kto go będzie pilnował ? Ochrona czy może pracownicy żłobków
lepiej bez placów
19:01, 2025-07-16