Nowy właściciel pałacu w Tyńczyku Legnickim już snuje plany na przyszłość. Zabytkowy obiekt, który przez lata popadał w zapomnienie, ma szansę na nowe życie.
W poniedziałek, 15 lipca 2025 roku, został podpisany akt notarialny potwierdzający sprzedaż zabytkowego pałacu w Tyńczyku Legnickim. To finał przetargu licytacyjnego, który odbył się 26 maja br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nowym właścicielem została osoba prywatna, która na razie nie zdradza szczegółów dotyczących planów na przyszłość. Wiadomo jednak, że początkowo pałac będzie pełnił funkcję mieszkalną, a w dalszej perspektywie możliwe jest uruchomienie produkcji wina – nawiązując do dawnych winiarskich tradycji regionu.
Pałac w Tyńczyku Legnickim to obiekt o dużej wartości historycznej. Wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu wcześniejszego dworu, reprezentuje styl neomanierystyczny. To dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na rzucie litery „L”, z ryzalitem o wyraźnych podziałach architektonicznych i szczytem wieńczącym korpus. Szczególną ozdobą jest sześcioboczna wieżyczka zegarowa, która dodaje obiektowi charakterystycznego uroku. Pałac został wpisany do rejestru zabytków decyzją z 30 lipca 1986 roku pod numerem A/3428/715/L.
W skład nieruchomości o powierzchni 3,8690 ha (działka nr 102/1) wchodzą również inne historyczne zabudowania: oficyna mieszkalna, stajnia, budynek warsztatowy, garaż, stodoła oraz mur i park – wszystkie ujęte w gminnej ewidencji zabytków.
Cena sprzedaży pałacu wyniosła 926 tys. zł. Dzięki wpisowi do rejestru zabytków nabywca uzyskał 50-procentową obniżkę ceny części objętej ochroną konserwatorską (około 112 tys. zł). Zgodnie z warunkami, uzyskaną bonifikatę musi zainwestować w remont pałacu w ciągu najbliższych pięciu lat.
Choć na razie nie są znane szczegóły planowanej adaptacji obiektu, sam fakt sprzedaży daje nadzieję na jego rewitalizację. Wstępne zapowiedzi sugerują, że nowy właściciel chce nie tylko przywrócić pałacowi funkcję mieszkalną, ale w przyszłości także ożywić to miejsce poprzez nowe przedsięwzięcia – być może także kulturalne czy enoturystyczne.
Sprzedaż pałacu to ważny krok w kierunku ratowania cennego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Obiekt przez lata był niedostępny i powoli niszczał. Teraz pojawia się szansa, że odzyska dawny blask i znów stanie się ważnym punktem na mapie regionu.
Nowemu właścicielowi życzymy powodzenia, a mieszkańcy Tyńczyka i okolic trzymają kciuki, by to piękne miejsce znów tętniło życiem.
12310:13, 18.07.2025
jak zrobią to uwierzę. Same zapewnienia to za mało.
jjj12:12, 18.07.2025
ciekawe kto został właścicielem....?
Mieszkańcy Legnicy alarmują. Radna pyta
Pewnie wielu mieszkańców Legnicy czuje ten smród z huty. Mnie się wydaje, że w ostatnim czasie coraz częściej. Słyszałam od osoby która tam pracowała, że chodzi o jakieś nieprawidłowości przy montażu filtrów na kominie ale nie wiem czy to prawda. Jeśli tak to skandal, mamy prawo oddychać lepszym powietrzem!
Lola
15:03, 2025-07-18
Mieszkańcy Legnicy alarmują. Radna pyta
Tylko kotłownia na WODÓR ma sens.
rozbudowa
14:36, 2025-07-18
Ktoś "wykańcza" drzewa ? Straty są ogromne
Bez podlewania i ze słabym systemem korzeniowym , to tylko cud by je uratował, ale zawsze lepiej snuc teorie spiskowe zamiast rzetelnie znaleźć przyczynę
Ola
14:33, 2025-07-18
Sprawdź weekendowe atrakcje w Legnicy i okolicach
W kościołach zapewne zbiórka na odszkodowanie za molestowanie nieletnich przez księdza pe do fila z Ruszowa. Odpowiada biskupstwo.
Omieg
14:23, 2025-07-18