Samborski na uroczystości poświęconej Maciejowi Ratajowi (źródło: arch. Tadeusz Samborski)
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"25343"}
Uroczystość odbyła się w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Odsłonięto tam i poświęcono popiersie Macieja Rataja, polityka ruchu ludowego, marszałka Sejmu II RP i jednej z ważnych postaci polskiego parlamentaryzmu okresu międzywojennego.
W wydarzeniu uczestniczył Tadeusz Samborski, poseł Ziemi Legnickiej, polityk związany z ruchem ludowym i samorządem Dolnego Śląska. Obecni byli również m.in. wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Jerzy Woźniak, zastępca szefa Kancelarii Sejmu, reprezentujący marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, a także Jarosław Narkiewicz, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.
W uroczystości wziął udział także dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Obecna była również reprezentacja szkół noszących imię Macieja Rataja wraz z pocztami sztandarowymi.
Modlitwę odmówił i poświęcenia popiersia dokonał ks. kapelan Andrzej Sikorski. Po części oficjalnej odbyła się konferencja naukowa poświęcona postaci Macieja Rataja.
Spotkanie poprowadził dr Mateusz Ratyński, kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Konferencja była poświęcona działalności Rataja, jego roli w życiu publicznym II Rzeczypospolitej oraz znaczeniu dla historii polskiego parlamentaryzmu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
XXXI Turniej im. Włodzimierza Jantury już w sobotę
cieplej bylo i gralismy tam za dzieciaka, ale my nie bylismy pokoleniem platka sniegu i takie upaly nie byly nam straszne
asdq
14:35, 2026-06-26
Upał! Skrócony czas pracy Urzędu Miasta Legnicy
Skoro urzędnicy w takich temperaturach nie dają rady pić kawki i załatwiać spraw prywatnych czy to przez telefony czy rozmowy z koleżankami obok za pieniądze ludu, jest im tak strasznie źle, to należy ich wysłać na delegacje do amerykańskich i niemieckich obozów pracy typu Spreadshirt, Amazon do pracy na hali przy 50'C... W Spreadshirt w zeszłym roku w te upały pracownicy pracowali po 14dni ciągiem, bez żadnych przerw czy urlopów za najniższą krajową i nikt do domu nie puścił... W Amazon kobiety ręcznie przerzucają paczki na zmianę wychodzi min 2,5tony, mężczyźni przerzucają ręcznie od 14ton do nawet 60ton i więcej słysząc tylko szybciej szybciej norma norma... Praca po 8-10h w każdych warunkach i temperaturach...Wszystko za najniższą krajową i nikt do domu nie zwolni... W Spreadshirt dostaną 7dniowe umowy o pracę, w Amazon 30dniowe, które będą obowiązywały tak długo jak długo organizm da radę to wytrzymać, w momencie gdy zachorują utracą pracę... Przypominam tylko, że to pracownicy obozów pracy utrzymują urzędników, nie na odwrót... Gdzie tu sprawiedliwość hmmm
Gdzie
14:14, 2026-06-26
RCB ostrzega przed upałem!
Pokażcie jak Legniczanie opalają sie nad rzeką . Jeszcze nigdy Kaczawa nie miała tyle letników na kocykach. Brakuje tylko parawanów
szok
14:10, 2026-06-26
RCB ostrzega przed upałem!
Panele foto-voltaiczne jeszcze nigdy nie taplały sie w takim słońcu . Generują tony prądu jak szalone.
słońce daje prąd
14:07, 2026-06-26