Hale produkcyjne to obiekty o dużych powierzchniach, a często również o znacznych wysokościach, w których wydzielane są m.in. strefy obsługi urządzeń, stanowiska pracy oraz szatnie. Ze względu na te czynniki i indywidualne wymagania inwestorów ogrzanie tego typu budynków może stanowić wyzwanie. Z jakich rozwiązań korzysta się najczęściej?
Projekt hali produkcyjnej musi uwzględniać nie tylko podział przestrzeni wewnątrz budynku, lecz także rozmieszczenie wymaganych systemów i instalacji, w tym systemu grzewczego, który jest wyjątkowo wymagający. Dlaczego? Bo powinien odpowiadać za utrzymanie właściwej temperatury, pracować stosunkowo cicho, a jednocześnie zużywać jak najmniej energii.
Obiekty produkcyjne należy zaprojektować tak, aby zapewnić komfortowe warunki pracy osobom zatrudnionym i zadbać o niskie koszty eksploatacji. Przez cały czas trzeba pamiętać o tym, że ciepłe powietrze zawsze płynie do góry, zaś zimne do strefy roboczej, dlatego konieczne jest pokrycie strat ciepła przy równoczesnym spełnieniu norm dotyczących cyrkulacji powietrza w hali.
Jakie urządzenia wykorzystuje się do ogrzewania hal produkcyjnych?
Promienniki wodneM.in. promienniki wodne, które umieszcza się zazwyczaj na suficie. Uznawane są za energooszczędne, bo zużywają stosunkowo niewiele energii i za funkcjonalne, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze, nie wpływają na aranżację przestrzeni i mogą być skierowane na wybrane strefy.
Ich dużą zaletą jest bardzo cicha praca, co ma szczególne znaczenie w obiektach produkcyjnych, gdzie panuje wysoki poziom hałasu generowanego przez działające maszyny – promienniki nie zwiększają go jeszcze bardziej.
Nagrzewnice powietrzneInnym rozwiązaniem wykorzystywanym w halach są nagrzewnice powietrzne. Hale produkcyjne wymagają ogrzewania wybranych przestrzeni, a wentylatorami nagrzewnic da się sterować, ustawiając strumień powietrza na konkretną strefę.
Urządzenia można zamontować w dowolnym miejscu, to znaczy na ścianach, na suficie albo na słupach, ale nie powinno się ich ustawiać w pobliżu bram i doków przeładunkowych. Dlaczego? Ponieważ ruch powietrza przy otwieraniu bram spowoduje, że ich działanie będzie nieefektywne.
Odpowiednie umiejscowienie urządzeń grzewczych jest kluczowe. Żeby nie popełnić błędu, warto zdać się na pomoc doświadczonych wykonawców takich jak Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne//), dla których produkcja hal to codzienność.
Hala produkcyjna może być wyposażona również w generatory ciepłego powietrza opalane biomasą albo ekogroszkiem. Spalanie tych paliw powoduje podgrzanie powietrza, które następnie dzięki wentylatorowi wtłaczane jest do generatora. Generator odpowiada za wytworzenie ciepłego strumienia i wypuszczenie go na zewnątrz. W zależności od modelu urządzenia powietrze wychodzi z generatora w jednym kierunku albo w trzy strony jednocześnie i jest rozprowadzane po hali dzięki systemowi rur powietrznych.
Grzejniki wodneBudowa hali w niektórych przypadkach uwzględnia również wykorzystanie tradycyjnych grzejników wodnych. Używa się ich rzadziej niż nagrzewnic lub generatorów, bo powodują powstanie kurtyn powietrznych wzdłuż ścian i przez to nie nadają się do ogrzewania wybranych stref w obiektach. Sprawdzają się za to wtedy, gdy hale są nieużywane, ale nadal musi w nich panować odpowiednia temperatura.
Naukowe lato w Centrum Witelona
Może w ramach zabawy, Centrum Witelona wyśle jakiegoś "naukowca" na ulicę Mickiewicza w okolice Domu STudenta, żeby naprawił to, co zostało zepsute. Tam Collegium Witelona zamontowało tablicę wyświetlającą m.in. temperaturę. Szkopuł polega na tym, że "specjalista" zamontował czujnik temperatury skierowany na Słońce i dlatego pokazywane są abstrakcyjne temperatury, Wisi to już ki9lka lat i nikomu to nie przeszkadza. Dziwne!
?
20:26, 2025-07-08
Szymon Pączek dołącza do Miedzi Legnica
W tłusty czwartek przegrywy óml się spuszczają w pączka aby koledze z trybuny zrobić dobrze.
Skarpeta ÓML
19:33, 2025-07-08
Miasto dołoży do remontów zabytkowych kamienic
Kamienice się sypią, patusy niszczą, mieszkańcy urządzają samowolkę budowlaną w postaci wymiany okien lub malowania balkonów na jakie chcą bo skorumpowany konserwator ma to gdzieś, a w urzędzie jak zwykle żeby pokazać że jednak się troszczą o legnickich przegrywów dają możliwość składania wniosków albo tworzą fikcyjne konsultacje społeczne. Muszą urzędasy brać chyba te same pixy od Papryka, bo od rozumu odjechali bardzo daleko. Dobrze że potrafią liczyć i przytulać nie swoje pieniądze XD
Korupcja
19:31, 2025-07-08
600 tysięcy złotych więcej na miejską zieleń
Koszenie trawy w mieście? Jasne, było... ale chyba tylko "na oko z daleka". Trawa przy znakach, latarniach i krawężnikach wygląda jakby miała status VIP - nietykalna. A skoszone resztki na chodnikach? Może to nowa instalacja artystyczna "Zieleń po przejściach". Kosiarka przejechała, zaliczone - estetyka w wersji demo.
lca
19:24, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz