Zanim zacznie się przedmaturalny maraton, na chwilę zapomnieli o powtórkach i stresie. To był wieczór, na który czekali od początku liceum. Suknie, garnitury, muzyka i 240 maturzystów z siedmiu klas „Heweliusza”, którzy za sto dni podejdą do najważniejszego egzaminu w swoim życiu, zatańczyło studniówkowego poloneza i bawili się na balu, rozpoczynając tym samym odliczanie do egzaminu dojrzałości.

Bal studniówkowy to ostatni tak beztroski wieczór przed intensywnymi miesiącami nauki i przygotowań do matury. Tego wieczoru parkiet należał do młodzieży, a polonez w wykonaniu maturzystów, ich osób towarzyszących oraz nauczycieli był symbolicznym wejściem w dorosłość. Poloneza już po raz dziewiąty poprowadził Piotr Niemiec, który nie krył, że jest ze swoich uczniów bardzo dumny.
Młodzież jest wspaniała. A problemy? No cóż, bywają i zmieniają się w zależności od okoliczności, zmian społecznych, kulturowych i tego, co dzieje się na świecie. Ja jednak wierzę w tę młodzież i wiem, że są dobrze przygotowani do wejścia w dorosłe życie. Mam nadzieję, że wszyscy zdadzą maturę i tego im wszystkim życzę – mówi Piotr Niemiec, dyrektor „Heweliusza”.
Studniówka to dla maturzystów symboliczny moment. Z jednej strony jest to wieczór zabawy i oderwania od szkolnej codzienności, z drugiej wyraźny sygnał, że zaczyna się ostatnia prosta przed egzaminami i trzeba się porządnie przyłożyć do powtórek oraz nadrabiania zaległości w wiedzy.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"23714"}
To jest magiczny moment. Z jednej strony jest to czas wspaniałej zabawy, z drugiej strony granica, za którą zaczyna się odliczanie do przysłowiowych stu dni. Mam nadzieję, że wykorzystają ten czas, że zmobilizują się na całość i że w maju przystąpią w pełnym przygotowaniu, mówiąc kolokwialnie wyluzowani, do egzaminu dojrzałości. I życzę, żeby w lipcu wszyscy mogli odebrać świadectwo zdania matury i pójść dalej w świat, na uniwersytety i do szkół wyższych – dodaje Piotr Niemiec.
::video{"type":"single","item":"21017"}

Obecni maturzyści wchodzili w dorosłość w wyjątkowo trudnych czasach wojny w Ukrainie. Jak podkreśla dyrektor szkoły, młodzież bardzo szybko musiała zmierzyć się z dorosłymi problemami i zachowała się w tej sytuacji niezwykle dojrzale.
Weszli w ten konflikt razem z przyjściem do szkoły i zachowali się bardzo dojrzale, ponieważ w naszej szkole przyjęliśmy bardzo dużo młodzieży z Ukrainy. Mieliśmy również oddział przygotowawczy. W pierwszym roku było u nas ponad 50 ukraińskich uczniów. Nasza młodzież bardzo się zaangażowała w pomoc. Zbierali żywność, pieniądze i odzież. Pomagali także przy remoncie bursy na Żółkiewskiego. Dziś w „Heweliuszu” nadal uczy się około 30 uczniów z Ukrainy i wszyscy żyją jak przyjaciele. Jestem dumny z naszych uczniów, bo stanęli na wysokości zadania– podkreśla Piotr Niemiec.
Dyrektor podkreśla także, że „Heweliusza” wyróżnia otwartość na uczniów, którzy z różnych powodów potrzebują indywidualnego toku nauczania. To kolejna wartość dodana tej placówki.

Nasza szkoła jest specyficzna, bo mamy bardzo dużo młodzieży na nauczaniu indywidualnym. Nie zamykamy się na taką młodzież. Oni mają swoje trudności, ale szkoła musi mieć ludzką twarz i być dla ludzi. Musimy przygotować ich do tego, żeby potrafili sobie radzić w życiu, niezależnie od tego, czy zdadzą maturę w tym roku, czy w kolejnym – zaznacza dyrektor.
Zdawalność matur w „Heweliuszu” od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zawsze przekracza 90 procent, a to dobra wróżba dla tych, którzy w maju przystąpią do jednego z najważniejszych w życiu egzaminów.

Wspominaj z nami swój pierwszy bal. Zobacz jak wyglądała Twoja studniówka, jak wyglądał polonez, wspólny toast i zabawa. Od niego bowiem i dobrej zabawy rozpoczyna się okres intensywnych przygotowań do egzaminu maturalnego, otwierającego na oścież drzwi do dorosłego życia, dalszej edukacji i kariery zawodowej.
2026-02-01
Zanim przyjdzie matura, był bal. Maturzyści Energetyka bawili się na studniówce
2026-01-31
Ponad 100 osób bawi się na studniówce PZS w Chojnowie. Życzenia maturzystom złożyli dyrektor i burmistrz
2026-01-30
Uczniowie Hutnika bawią się na studniówce. W maju czeka ich matura
Ertyu07:25, 17.01.2026
Nie idzie się w białym garniturze na wieczorową imprezę, tym bardziej studniówkę.
Panda08:49, 17.01.2026
Po północy (do 6 rano) to też wieczorowa impreza?
Nie masz racji, bo jest wprost przeciwnie. Najładniej na balu wyglądały dziewczyny w kolorowych sukniach.
Zen08:42, 17.01.2026
I jak zwykle, na początku, nie wiadomo dlaczego, smutny polonez.
Wpiszcie na youtube hasło "Walc studniówka 2026-I LO" i obejrzyjcie studniówkę w Łukowie, która przejdzie do historii.
Coś pięknego!
?08:51, 17.01.2026
Żeby zatańczyć takiego pięknego walca, trzeba otworzyć się na świat, mieć pomysł i jaja. Tego większości uczniom i nauczycielom brakuje
bo to 09:15, 17.01.2026
Polski taniec?
Panda09:55, 17.01.2026
Nie mieszaj uczniowskiego balu z nacjonalizmem. Jesteś prawakiem?
Golgot12:07, 17.01.2026
Leczysz swoje kompleksy?
???16:29, 17.01.2026
Piękny ten walc. Czy doczekamy się tego w Legnicy?
Panida11:30, 17.01.2026
@panda
Jesteś guupkiem, chodzącym telewizorem, czy Levi-cującym pajacem bojówkarzem na garnuszku rzyto filantropa z węgier
Gdzie12:49, 17.01.2026
sa rodzice tych z dziwnymi wlosami itp?
Olaf19:57, 17.01.2026
Większość jakby wycięta z rodziny Adamsów...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Upał! Skrócony czas pracy Urzędu Miasta Legnicy
Dziwne, nie pracują w upale!
To ja
15:26, 2026-06-26
Do Karpacza znów pojedzie zabytkowy skład
Błaźnij się dalej, analfabeto. Wszyscy uwierzą, kolENdniku. Napisz choć jedno zdanie bez błędu, tępaku bez szkoły, za to z wyciskarką. Ha ha ha!
Do ......
15:14, 2026-06-26
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Szanowni Państwo, komentarze dotyczące ulicy Karlinskiego należy uznać za prawdziwe i odzwierciedlające rzeczywiste nastroje mieszkańców naszego miasta.. Zdumiewające jest jednak to,że jakiejś tam ulicy na peryferiach miasta poświęca się tyle działań i uwagi władz miasta , za którymi idą pieniądze podatnika ,czyli każdego z nas. Problem hałasu dotyczy większości ulic w Legnicy. To, że po wybudowanej drodze będą jeździć samochody to nic zaskakującego. Wydaje się, że problem jest nagłaśniany przez osoby związane z Ratuszem ,które wykorzystują stanowiska i koneksje do swoich partukularnych interesów. Ktoś słusznie napisał,że przebieg drogi i jej charakter znany był zanim mieszkańcy podjęli decyzję o budowaniu swojego domu w tym miejscu. Trudno uwierzyć w to, że nie mieli o tym pojęcia zwłaszcza ci, którzy tam mieszkają i pracują w strukturach miasta. Wiele jest innych miejsc w Legnicy, które są chybioną inwestycją poniesioną za pieniądze podatnika a jedynym jej efektem jest terroryzowanie życia mieszkańców. Chociażby parking przy rondzie na ulicy Bielańskiej. Codzienne ryki silników, dryftowanie itp. Na apel mieszkańców o rozwiązanie problemu , chociażby instalację monitoringu miasto odpowiada ,że nie ma pieniędzy. I gdzie tu sprawiedliwość i gospodarność władz miasta?
Karol
15:03, 2026-06-26
XXXI Turniej im. Włodzimierza Jantury już w sobotę
cieplej bylo i gralismy tam za dzieciaka, ale my nie bylismy pokoleniem platka sniegu i takie upaly nie byly nam straszne
asdq
14:35, 2026-06-26