Zamknij

Na PWSZ o Solidarności

07:20, 14.12.2011
Skomentuj

W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pt. „Ruch Solidarność – kontynuacje i zaniechania”.

Na początku konferencji jej uczestnicy minutą ciszy uczcili ofiary stanu wojennego. Jednym z prelegentów konferencji był profesor Andrzej Bałandynowicz, który latach 80. był przewodniczącym Sekcji Praca w Prymasowskim Komitecie Pomocy Bliźniemu. Pomagał osobom represjonowanym przez władzę.

- Przez kilka lat działalności udzieliliśmy ponad 15 tys. porad - powiedział prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz z Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie.[FOTORELACJA]4113[/FOTORELACJA]

Choć większość osób wiedziała, że zanosi się na ostry atak władzy komunistycznej to jednak mało kto spodziewał się, że będzie to akurat 13 grudnia. Byłego rektora legnickiej PWSZ o stanie wojennym poinformował student z Syrii.

- Przyszedł do mnie z samego rana i powiedział: Panie profesorze kiedy w syryjskiej Hamie został ogłoszony stan wojenny w ciągu dwóch dni zginęło 30 tys. ludzi. Stan wojenny kojarzył mu się więc z absolutną tragedią – opowiedział nam prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy

Wciąż trwają spory, czy stan wojenny to był wybór mniejszego zła, czy decyzja wykonana na polecenie Moskwy. Jedno jest pewne generał Wojciech Jaruzelski złamał wówczas prawo.

Konstytucjonaliści nie mają co do tego wątpliwości. To było działanie, które miało charakter represyjny – powiedział dr hab. Robert Wiszniowski z legnickiej PWSZ.

W legnickiej konferencji oprócz znawców tematu historii Polski wzięli udział także naukowcy z Austrii, Niemiec, Anglii oraz Rumuni. Europejczycy doceniają wkład Solidarności w zjednoczenie kontynentu.

- Moi rodacy, a szczególnie ludzie z mojej generacji są pełni szacunku dla tego co zrobiła Solidarność - powiedziała dr Monica Vlad, Uniwersytet Rumuńsko-Niemiecki.

Oprócz konferencji i dyskusji otworzono w Legnicy także dwie wystawy. Jedną w PWSZ przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej dotycząca postulatów sierpniowych, a drugą w LCK przedstawiającą obraz zimnej wojny.

(ps(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%