Zamknij

Zmiana oleju w samochodzie na zimę. Jaki olej wybrać?

09:20, 19.09.2018
Skomentuj

Kiedy najlepiej wymienić olej w samochodzie? Kierowcy i mechanicy zazwyczaj kierują się zasadą, że wyznacznikiem powinny być przebyte samochodem kilometry. Ale przy wymianie oleju warto zwrócić także uwagę na inne aspekty.

Silnik potrzebuje świeżego oleju do pracy tak jak człowiek potrzebuje tlenu do życia. Niestety, kierowcy często bagatelizują rolę jaką odgrywa olej w silniku, a to prowadzi do awarii i usterek, których usunięcie generuje wysokie koszty, a niejednokrotnie wiąże się z potrzebą wymiany całej jednostki napędowej.

Kiedy najlepiej wymieniać olej w aucie?

Producenci samochodów zwykle wskazują, że wymiany oleju w silniku przeciętnie należy dokonywać po przejechaniu dystansu 12-15 tys. kilometrów.  Warto pamiętać, że w przypadku samochodów sportowych, w których silniki "wkręca się" na wysokie obroty, okres wymiany należałoby skrócić nawet o połowę, czyli do około 7 tys. km. Ale nawet jeśli nie jeździmy samochodem zbyt często i nie jest to auto sportowe, to olej należy i tak wymieniać przynajmniej raz w roku.

Jesień i zima to dobry czas na wymianę oleju z kilku powodów. Po pierwsze, olej użytkowany w czasie letnim, szczególnie podczas upałów, drastycznie zmienia swoje właściwości. Podczas gorących dni konsystencja oleju w silniku staje się rzadsza. Analogicznie zimą olej w silniku gęstnieje. Dobrze więc, aby przed nadejściem mrozów dostarczyć silnikowi świeży olej, który nie pracował wcześniej w trudnych, upalnych warunkach. Trzeba pamiętać, że olej traci swoje właściwości z każdym przebytym kilometrem, zaś duże zmiany temperatur tylko przyspieszają ten proces.

Warto też spojrzeć na kwestie praktyczne. Wielu z nas przed nadejściem zimy przygotowuje swoje pojazdy na trudne zimowe warunki – wymieniamy opony na zimowe albo zabezpieczamy lakier przed wpływem soli drogowej. Dlaczego wymiana oleju nie miałaby stać się częścią takiego serwisu?

Najlepszy olej silnikowy na zimę

Producenci samochodów nie tylko wskazują szacunkowy dystans, po którym należy wymienić olej w silniku, ale także podpowiadają parametry, które olej powinien spełniać. Wystarczy zajrzeć do książeczki samochodu, by zobaczyć sugerowane przez producenta oznaczenie oleju. Oczywiście nie musimy się sztywno trzymać wytycznych producenta, ale dobrze poruszać się w obrębie wskazań z instrukcji.

Przy doborze oleju na zimę należy zwracać uwagę na oznaczenie z literą "W" na etykiecie, które odpowiada lepkości oleju. Gdy mamy olej z oznaczeniem 10W, oznacza to, że olej zachowuje płynność przy temperaturze -25°C. Idąc dalej, oznaczenie 5W oznacza płynność przy -30°C, natomiast 0W daje nam płynność nawet przy -35°C. Łatwo się domyślić, że im olej będzie płynniejszy w niskich temperaturach, tym lepiej. Dlatego dobry wybór na zimę to olej z zakresu 0W albo 5W.

Ale uwaga! Zanim kupimy olej do samochodu upewnijmy się najpierw, czy producent nie zalecił np. stosowania wyłącznie oleju syntetycznego. W większości współczesnych samochodów używa się właśnie takich olejów. Syntetyczny oznacza wyższa cenę, ale także lepszą jakość smarowania. Olej ten jest bardziej odporny na niskie temperatury i nie odkłada się pod postacią nagaru.

Przeciwieństwem oleju syntetycznego będzie olej mineralny, który współcześnie stosuje się raczej w samochodach ciężarowych. Jest bardzo tani, ale ma kiepskie właściwości i ciężko znosi zarówno arktyczne mrozy, jak i tropikalne upały. Znajduje zastosowanie często w mocno wyeksploatowanych pojazdach.

Jaki olej do silnika diesla?

Należy pamiętać, że współczesne diesle to skomplikowane, a także dość wrażliwe jednostki napędowe. W dieslach wyposażonych w turbosprężarki szczególnie ważne jest, by regularnie wymieniać olej i stawiać na jego wysoką jakość.

W doborze oleju do diesla pomogą oznaczenia. Oleje z oznaczeniem ACEA rozróżniają podział na oleje do zwykłych diesli (wtedy oznaczeniu towarzyszy literka "B"), a także do diesli z filtrem cząstek stałych (literka "C"). Ciężarówka z silnikiem diesla powinna mieć olej z literką "E".

Inna klasyfikacja nosi nazwę API. Do silników wysokoprężnych należy wlewać olej z oznaczeniem "C". Inny symbol – litera "S" – pojawia się przy olejach dedykowanych silnikom benzynowym.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Zmiana oleju w samochodzie na zimę. Jaki olej wybrać?"

Olej wymienia każdy serwis gdzie kupujemy i serwisujemy swoje samochody. Oni wiedzą najlepiej jaki mam mieć olej w samochodzie.

07:00, 19.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

widzę, że cenzura trafiła i na lca... cóż nie od dziś wiadomo, że prawda nie jest w modzie. Rozumie... kasa... cóż...

08:00, 19.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Który producent teraz zaleca wymiane oleju przy 12 15tys km hahahahaha jak teraz co 30tys km są przeglądy ,a nawet więcej km

06:00, 20.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Wizers"]Który producent teraz zaleca wymiane oleju przy 12 15tys km hahahahaha jak teraz co 30tys km są przeglądy ,a nawet więcej km[/quote]

producenci samochodów kochają takich "fachowców" jak ty...
Przeczytaj sobie ze zrozumieniem: https://autokult.pl/27953,jak-czesto-wy ... -w-silniku

11:00, 21.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="Wizers"]Który producent teraz zaleca wymiane oleju przy 12 15tys km hahahahaha jak teraz co 30tys km są przeglądy ,a nawet więcej km[/quote]

KIA daje 7 lat gwarancji i tam często się wymienia olej.

03:00, 22.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ineskijineskij

0 0

czesc

04:00, 25.09.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Jeśli chodzi o mnie to ja uzywam wyłącznie olejów shell helix ultra 5w40, nie miałem nigdy dotąd z nimi problemów więc się ich trzymam.

02:00, 28.10.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%