Trudne warunki na drogach jesienią i zimną stanowią dla wielu kierowców niemałe wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza kierowców mniej doświadczonych, ale nie tylko. Wystarczy chwila nieuwagi, aby auto wpadło w poślizg. Nierzadko przyczyną wpadnięcia samochodu w poślizg jest także zbyt rutynowe prowadzenie pojazdu. Utrata przyczepności i brak kontroli nad autem to bardzo niebezpieczna sytuacja. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, na czym dokładnie polega poślizg samochodu, jakie są jego przyczyny i najważniejsze, jak z poślizgu skutecznie wyjść.
Czym jest poślizg samochodu?Każdy kierowca ma wiele obowiązków. Jednym z nich jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej. Mogą być to choćby ubezpieczenia OC od Warta.pl. Poza tym kierowcy mają obowiązek posiadania praktycznej wiedzy dotyczącej prowadzenia pojazdu. Wszystko po to, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drogach, jak choćby możliwość wpadnięcia w poślizg. Zanim przejdzie się do praktycznych porad dotyczących skutecznego wyjścia z poślizgu, warto wcześniej wyjaśnić, na czym taki poślizg polega. O jego wystąpieniu mówić można w sytuacji, w której koła samochodu (jedno lub więcej) tracą przyczepność z nawierzchnią. Wyróżnić można dwa rodzaje poślizgu samochodowego.
Na możliwość wpadnięcia w poślizg wpływają różne czynniki. Na część z nich kierowca może mieć wpływ, na część niestety nie. Ryzyko wpadnięcia w poślizg na pewno zwiększa niewłaściwy styl jazdy kierowcy. Mowa tu w szczególności o niedostosowaniu prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Często jest to także zbyt duże zaufanie do własnych umiejętności. Pamiętać trzeba, że im większa prędkość jazdy, tym większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększają także złe warunki drogowe. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego. Śnieg, lód czy mokre liście na drodze w znaczący sposób utrudniają prowadzenie samochodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w takich warunkach koniecznie zrezygnować z agresywnego stylu prowadzenia pojazdu. Nie powinno się wówczas gwałtownie przyspieszać i hamować. Istotne jest również, aby pamiętać o zmianie ogumienia na zimowe.
Oczywiście w poślizg wpaść można również wiosną i latem. Takie ryzyko występuje choćby w trakcie jazdy w deszczu. Jeśli przed czołem koła zaczyna zbierać się większa ilość wody, niż bieżnik może odprowadzić, wówczas tworzy się klin oddzielający koło od nawierzchni. W konsekwencji traci się przyczepność i sterowność nad samochodem. Jakie jeszcze czynniki wpływają na wzrost ryzyka wpadnięcia w poślizg? Na pewno takim czynnikiem jest zły stan techniczny samochodu. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść choćby wówczas, kiedy amortyzatory zaczynają wykazywać oznaki zużycia. Poza tym ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększa zły stan ogumienia, zużyty bieżnik, uszkodzona konstrukcja wewnętrzna, a także niewłaściwe ciśnienie w oponach.
Jak skutecznie wyjść z poślizgu?Przede wszystkim podkreślić trzeba, że wychodzenie samochodem z poślizgu nie jest łatwe. To, w jaki sposób to zrobić zależy w dużej mierze od tego, która oś utraciła przyczepność z nawierzchnią. Najważniejsze jest jednak, aby zawsze być opanowanym i zachować spokój. W momencie wpadnięcia w poślizg koniecznie pamiętać trzeba o tym, aby gwałtownie nie hamować. Taki manewr może bowiem doprowadzić do całkowitej utraty kontroli nad pojazdem. W takiej sytuacji należy dążyć do zmniejszenia prędkości bez użycia hamulca. Istotne jest przy tym, aby ręce cały czas znajdowały się na kierownicy. Pozwoli to na odpowiednio szybką reakcję.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Naukowe lato w Centrum Witelona
Może w ramach zabawy, Centrum Witelona wyśle jakiegoś "naukowca" na ulicę Mickiewicza w okolice Domu STudenta, żeby naprawił to, co zostało zepsute. Tam Collegium Witelona zamontowało tablicę wyświetlającą m.in. temperaturę. Szkopuł polega na tym, że "specjalista" zamontował czujnik temperatury skierowany na Słońce i dlatego pokazywane są abstrakcyjne temperatury, Wisi to już ki9lka lat i nikomu to nie przeszkadza. Dziwne!
?
20:26, 2025-07-08
Szymon Pączek dołącza do Miedzi Legnica
W tłusty czwartek przegrywy óml się spuszczają w pączka aby koledze z trybuny zrobić dobrze.
Skarpeta ÓML
19:33, 2025-07-08
Miasto dołoży do remontów zabytkowych kamienic
Kamienice się sypią, patusy niszczą, mieszkańcy urządzają samowolkę budowlaną w postaci wymiany okien lub malowania balkonów na jakie chcą bo skorumpowany konserwator ma to gdzieś, a w urzędzie jak zwykle żeby pokazać że jednak się troszczą o legnickich przegrywów dają możliwość składania wniosków albo tworzą fikcyjne konsultacje społeczne. Muszą urzędasy brać chyba te same pixy od Papryka, bo od rozumu odjechali bardzo daleko. Dobrze że potrafią liczyć i przytulać nie swoje pieniądze XD
Korupcja
19:31, 2025-07-08
600 tysięcy złotych więcej na miejską zieleń
Koszenie trawy w mieście? Jasne, było... ale chyba tylko "na oko z daleka". Trawa przy znakach, latarniach i krawężnikach wygląda jakby miała status VIP - nietykalna. A skoszone resztki na chodnikach? Może to nowa instalacja artystyczna "Zieleń po przejściach". Kosiarka przejechała, zaliczone - estetyka w wersji demo.
lca
19:24, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz