Zamknij
Ważne

Kto pierwszy wyciąga rękę przy powitaniu?

Redakcja LCA.plRedakcja LCA.pl 12:59, 06.07.2025
Skomentuj

Odpowiedź w zasadzie jest prosta – uścisk dłoni inicjuje osoba ważniejsza. Tylko jak ustalić kto jest ważniejszy? Tu z pomocą przychodzi precedencja. To takie eleganckie słowo na ustalanie kolejności – kto kogo przedstawia, kto gdzie siedzi, kto pierwszy wyciąga rękę czy mówi dzień dobry. Pozwala nam ona ustalić kto jest w danej sytuacji ważniejszy. A ponieważ kontekst w etykiecie ma znaczenie, rozróżniamy dwa główne obszary: towarzyski i zawodowy i w każdym z nich inne czynniki będą decydować o pozycji w hierarchii ważności.

W relacjach towarzyskich w ustaleniu pierwszeństwa pomaga nam płeć i wiek. Kobieta jest ważniejsza niż mężczyzna, a osoba starsza niż osoba młodsza. Kobieta powinna więc podać rękę mężczyźnie, a osoba starsza – młodszej.

W relacjach zawodowych przy ustalaniu hierarchii ważności bierzemy pod uwagę tylko zajmowane stanowiska i pozycję w strukturze organizacyjnej, a wiek i płeć nie mają zupełnie znaczenia. Zatem szef będzie według zasady precedencji ważniejszy niż pracownik i to on jako pierwszy może wyciągnąć rękę na powitanie, nawet jeśli jest mężczyzną a wita się z kobietą, która jest jego podwładną. Rękę pierwsza podaje bowiem zawsze osoba na wyższym stanowisku, niezależnie od tego czy jest to kobieta czy mężczyzna, czy jest to osoba młodsza czy starsza.

Dodatkowo warto pamiętać, że pierwszy rękę wyciąga gospodarz przyjęcia lub zebrania. Dlatego np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej to rekruter powinien jako pierwszy podać rękę – jako gospodarz spotkania. Podobnie jeśli przyjmujemy gości w domu, to my wyciągamy pierwsi rękę do powitania, nawet jeśli stoi przed nami ktoś w sytuacji towarzyskiej ważniejszy np. osoba starsza od nas.

Ważna rada na koniec - nigdy nie należy odmawiać uścisku dłoni. Nawet jeśli ktoś popełni gafę i wyciągnie rękę „niezgodnie z precedencją”, grzeczność polega na tym, by nie robić z tego problemu, bo klasa to nie tylko wiedzieć, kiedy podać dłoń, ale też umieć ją przyjąć z uśmiechem.

Jeśli szukacie więcej takich praktycznych podpowiedzi – zaglądajcie na stronę Etykieta na luzie na Facebooku i LinkedIn. Porozmawiajmy o dobrych manierach z klasą i poczuciem humoru. Nie po to, żeby prawić morały, ale żeby żyło się po prostu lepiej, bo obycie ułatwia życie.


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%