Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące popularnych herbatników dostępnych w sklepach Biedronka. Badania wykazały podwyższony poziom akryloamidu w jednej partii produktu. Eksperci wskazują, że spożycie wskazanej partii może mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii herbatników Bonitki Petit Beurre. Powodem jest wykrycie podwyższonego poziomu akryloamidu.
Jak podkreśla GIS, przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną badania wykazały przekroczenie poziomu odniesienia dla tej substancji. Na podstawie oceny ryzyka przygotowanej przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego uznano, że spożycie tej partii produktu może mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.
Ostrzeżenie dotyczy wyłącznie konkretnej partii produktu:
GIS apeluje do konsumentów, aby nie spożywali produktu z podanej partii.

Jak poinformowano w komunikacie, Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci Biedronka, wspólnie z dostawcą podjęła decyzję o prewencyjnym wycofaniu wskazanej partii herbatników ze sprzedaży.
Procedura wycofania rozpoczęła się 18 czerwca 2026 roku. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują cały proces.
Importer przekazał jednocześnie, że producent prowadzi działania mające na celu utrzymanie poziomu akryloamidu na odpowiednim poziomie. Obejmują one m.in. kontrolę parametrów wypieku, stosowanie enzymów oraz okresowe badania produktów w akredytowanych laboratoriach.
Akryloamid to substancja, która może powstawać naturalnie podczas obróbki termicznej żywności, między innymi podczas pieczenia czy smażenia.
Dla akryloamidu nie określono sztywnych limitów bezpieczeństwa, lecz tzw. poziomy odniesienia. Każde ich przekroczenie wymaga przeprowadzenia oceny ryzyka. W przypadku wskazanej partii herbatników eksperci uznali, że produkt nie spełnia wymagań bezpieczeństwa żywności.
Jeśli kupiliście herbatniki Bonitki Petit Beurre 400 g, warto sprawdzić numer partii i datę minimalnej trwałości znajdujące się na opakowaniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
A mi cisza dzwoni w uszach… Dlaczego? Bo mieszkając przy jednej z głównych ulic, kilka lat temu postanowiłem powalczyć z… hałasem. Jak? (1) Wspólnota mieszkaniowa ociepliła budynek styropianem o grubości 15 cm. A nie styropianem typu STANDARD o grubości zaledwie 10 cm. Te 5 cm zrobiło kolosalną różnicę. (2) Wnętrze mieszkania zostało… ocieplone styropianem o grubości 0,7 cm. (3) Okna zostały wymienione z 2-szybowych na 3-szybowe. (4) Drzwi wejściowe do mieszkania zostały wymienione na drzwi o zwiększonej odporności akustycznej. Dzięki tym kilku zabiegom HAŁAS nie dociera do wnętrza mieszkania. JEST CICHO. Ba! Dzięki ociepleniu budynku od zewnątrz oraz od wewnątrz, w mieszkaniu panuje względnie stała temperatura, tj. od 19 stopni do 25 stopni. Innymi słowy, mam oprócz ciszy także mini klimatyzację. I to za darmo... A co do artykułu, to warto wiedzieć, że DOPUSZCZALNY hałas dla zabudowy jednorodzinnej wynosi: w dzień 61 decybeli, a w nocy 56 decybeli. A zatem przekroczenie NORMY o 1 czy 2 decybele to pikuś… Poza tym, poza Karlińskiego, pomiary wykazały przekroczenie NORMY hałasu także na ulicach Gumińskiego oraz Okrężnej. A zatem ten, kto chce się w tym rejonie budować, robi to na własną odpowiedzialność. 🤠🤠🤠
Cisza dzwoni
13:19, 2026-06-26
Upał! Skrócony czas pracy Urzędu Miasta Legnicy
Gdzie są ci wszyscy "mondrale" z konfederacji itp, którzy kwestionują ocieplenie klimatu?
.....
13:08, 2026-06-26
Świadectwa odebrane, wakacje rozpoczęte
Dlaczego portal pokazuje dane wrażliwe uczniów(foty dyplomów)
Taki jakis
13:02, 2026-06-26
Jest przetarg na remont ulicy Górniczej w Legnicy
Przydałoby się zrobić Spokojną...
dentysta
13:01, 2026-06-26