Prawie setka mieszkańców podlegnickich miejscowości w sobotnie przedpołudnie blokowała drogę z Legnicy do Lubina. W taki sposób protestowali przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej.

- Zachęcaliśmy kierowców do udziału w referendum i głosowania przeciwko odkrywce. Mimo niedogodności jakie im zafundowaliśmy podeszli do naszej akcji z pełnym zrozumieniem. Nawet kierowcy spoza naszego regionu, których sprawa nie dotyczy – powiedziała nam Irena Rogowska, wójt gminy Lubin.[FOTORELACJA]1646[/FOTORELACJA]
W tłumie protestujących zauważyliśmy również innych szefów podlegnickich samorządów: wójta Miłkowic Waldemara Kwaśnego i burmistrz Prochowic Halinę Kołodziejską. Do Karczowisk przyjechała również przewodnicząca legnickiej rady miejskiej Ewa Szymańska.
- Jeśli dojdzie do budowy kopalni, to droga na której protestujemy zniknie z powierzchni ziemi. Tak samo zresztą jak moja gmina – powiedział lca.pl wójt Miłkowic Waldemar Kwaśny.
Samorządowcy planują już kolejną akcję. W przyszłym tygodniu chcą blokować drogę Prochowice – Wrocław.
Złoża węgla brunatnego zalegającego na terenie między Legnicą, Lubinem a Prochowicami na głębokości od 175 do 220 metrów, szacowane są na największe w Europie. Według rządowych planów odkrywka ma ruszyć około 2030 roku. Wejście do kopalni ma być zlokalizowane w okolicach ulicy Działkowej w Legnicy, nieopodal obwodnicy zachodniej. W oddalonym od Legnicy kilka kilometrów Wiercieniu ma zostać wybudowana elektrownia. Z powierzchni ziemi znikną praktycznie gminy Miłkowice i Kunice. Nie będzie też drogi z Legnicy do Lubina (nową trasę miasta te dzielić będzie 60 kilometrów!) i Legnicy do Prochowic. Na odcinku 15 kilometrów zmieniony też będzie bieg Kaczawy.
Referendum w sprawie odkrywki w sześciu gminach (Kunice, Miłkowice, Ścinawa, Prochowice, Ruja, Lubin) odbędzie się 27 września.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
nienawisc plynie z ratusza w strone mieszkancow Tarninowa, a zwlaszcza okolic orzeszkowej, kosciuszki, wojska polskiego, andersa, rataja i całego kwadratu. Zakompleksione bachory komuchów z kopernika, ktorzy dostali mieszkanka za friko za komuny dorwały sie do władzy i teraz rekompensuja swoje kompleksy i zazdrosc z młodosci, kiedy z zazdroscia patrzyli na ta Tarninów i wiedzieli,ze nie dla psa kielbasa. Teraz rekompensuja sobie budujac suporeksowe kurniki blizniaki i strugajac pseudo elyte
ogromna zazdrosc i
07:18, 2026-06-26
Do Karpacza znów pojedzie zabytkowy skład
Jak się stoi od 7.00 rano pod MOPSem, przegrywie? PS Nie potrafisz napisać poprawnie jednego zdania, tępaku?
Do .....
07:14, 2026-06-26
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Miód na moje uszy jak słyszę skowyt wszystkich nieudaczników pracujących w pobliskim kołchozie. Jeszcze tylko muszę kupić złoty kibel, żeby wylewać do niego łzy wszystkich zazdrośników!!
Zarobas z Karlinskie
07:02, 2026-06-26
Zapomniany protest, który zmienił naszą historię
Najlepiej na tych strajkach wyszli cwaniacy i klechy.
Xsionc
06:57, 2026-06-26