Zamknij
Ważne

Najwyżej położony teleskop świata

14:14, 31.10.2011
Skomentuj

Ostatni cel wyprawy do Chile to płaskowyż Chajnantor położony w Andach na wysokości ponad 5000 m.n.p.m. 60 teleskopów w 2013 roku rozpocznie badanie gwiazd, układów planetarnych oraz galaktyk.

Przed nami wizyta w ostatnim obserwatorium. Do tej podróży choć bliskiej musimy się dobrze przygotować. Odległość z San Pedro de Atacam na szczyt płaskowyżu Chajnantor to około 50 km. Jednak wysokość na jaką wiezie nas bus to ponad 5000 m.n.p.m. Na początek zatrzymujemy się na poziomie trzech tysięcy metrów, gdzie ulokowana jest baza obserwatorium. Tu znajdują się kontenery w których mieszkają naukowcy oraz osoby zatrudnione w bazie. To takie małe miasteczko ze stołówką, boiskiem do gry w kosza, szpitalem i biurami oraz centrum dowodzenia w którym naukowcy kontrolują pracę teleskopów. Aby wjechać na szczyt góry każdy z uczestników zostaje przebadany przez lekarza. Okazuje się, że jeden z członków naszej wyprawy ma za wysokie ciśnienie. Decyzja lekarza, zakaz wjazdu na górę. To duży zawód być tak blisko i nie móc zobaczyć obserwatorium na własne oczy. Dlatego po ponad półgodzinnej przerwie badanie zostaje powtórzone i wyniki są już dużo lepsze. Zakaz zostaje cofnięty. Przed wjazdem na Chajnantor podpisujemy oświadczenie, że decydujemy się wjechać na własną odpowiedzialność. Valentina Rodríguez opiekująca się naszą grupą przynosi nam jeszcze kapelusze, okulary przeciwsłoneczne oraz krem przeciwsłoneczny. Tak przygotowani możemy piąć się w górę. Po drodze kontrolowane jest nasze ciśnienie. Osoby których wyniki są najsłabsze dostają tlen. Po kilkunastu minutach docieramy do celu. Przed nami ponad 20 teleskopów. W sumie ma ich tu być ponad 60. To najnowocześniejsze teleskopy do badania światła pochodzącego od najzimniejszych obiektów we Wszechświecie. Światło to ma długość fali około milimetra, pomiędzy promieniowaniem podczerwonym, a falami radiowymi i jest bardziej znane jako promieniowanie milimetrowe i submilimetrowe. ALMA, Atacama Large Millimeter Array to największy istniejący naziemny projekt astronomiczny.

Chajnantor to jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Astronomowie znaleźli właśnie w tym miejscu najlepsze warunki do obserwacji. Problemem są trudne warunki.[FOTORELACJA]3934[/FOTORELACJA]


Konstrukcja ALMA zostanie zakończona około 2013 r., ale wczesne obserwacje naukowe przy pomocy częściowej sieci rozpoczną się w już w tym roku.

***
ALMA będzie pojedynczym teleskopem o rewolucyjnym projekcie, utworzonym początkowo z 66 bardzo precyzyjnych anten, pracujących na długościach fali od 0,3 do 9,6 mm. Główna sieć będzie mieć 50 anten o średnicach 12 metrów, pracujących razem jako jeden teleskop – interferometr. Uzupełni ją dodatkowa sieć czterech 12-metrowych oraz dwunastu 7-metrowych anten. Teleskop będzie mógł badać Wszechświat na falach milimetrowych i submilimetrowych z bezprecedensową czułością i rozdzielczością, z dziesięciokrotnie ostrzejszym obrazem niż Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Sponsorzy wyprawy:

(ps(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%