Legnicki Chór Madrygał w 102. rocznicę śmierci Henryka Karlińskiego, tradycyjnie śpiewem oddał hołd swojemu założycielowi. Koncert pamięci wielkiego legniczanina, patrona Legnickiego Centrum Kultury, odbył się w Sali Królewskiej. Na scenie chór zaprezentował się pod dyrekcją Mateusza Kazimierskiego, a wśród licznych gości obecny był także Dariusz Rzonca, który po raz pierwszy od 25 lat uczestniczył w wydarzeniu w roli widza.
Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury od wielu lat prezentuje się w ramach koncertu poświęconego naszemu patronowi, Henrykowi Karlińskiemu. To człowiek niezwykły, założyciel chóru i twórca Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, który od lat łączy chórzystów z całej Polski. To wydarzenie jest dla nas okazją, by pamiętać o tym wielkim artyście – powiedziała Marta Bilejczyk-Suchecka, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
[FOTORELACJA]21214[/FOTORELACJA]
W tym roku koncert odbył się pod dyrekcją Mateusza Kazimierskiego, który przejął prowadzenie chóru po Dariuszu Rzoncy. W repertuarze znalazły się dzieła takich kompozytorów jak Henryk Górecki, Stanisław Moniuszko, Józef Świder, Edward Elgar, John Rutter oraz The Beatles. Przy fortepianie zasiadła Aleksandra Chomicz, a koncert poprowadziła Anna Wagner, która dodała wydarzeniu wyjątkowego charakteru opowieściami o twórczości Karlińskiego i samym koncercie.
Mateusz Kazimierski doskonale poradził sobie z Chórem Madrygał. Jego energia i świeże podejście dają nam wielką nadzieję na przyszłość. Chciałam również przypomnieć, że Mateusz wziął udział w prestiżowym Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu, co dowodzi jego talentu i zaangażowania – dodała Marta Bilejczyk-Suchecka.
Koncert kończący sezon Madrygału w tym roku nie oznacza jednak końca muzycznych wrażeń. Jak zapowiedziała dyrektor LCK, już 18 stycznia 2024 roku Chór Madrygał powróci na scenę z koncertem kolęd w jazzowych aranżacjach.
Henryk Karliński to jedna z wielkich postaci Legnicy. W przyszłym roku, 10 lutego, obchodzimy setną rocznicę jego urodzin. Zmarł w Legnicy 5 grudnia 1975 roku w wyniku zawału serca, mając zaledwie 53 lata. Był twórcą kultury, założycielem Chóru Madrygał i Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, który po ponad 50 latach od swojego powstania jest jednym z najważniejszych wydarzeń chóralnych w Polsce.
Karliński wyróżniał się nie tylko jako twórca, ale i jako postać o barwnej osobowości. Lata młodzieńcze spędził we Francji, gdzie rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium w Tuluzie, które przerwała wojna. Był żołnierzem Armii Polskiej na Zachodzie, a po wojnie osiedlił się w Polsce. W 1947 roku przybył do Legnicy, gdzie stał się postacią wybitną i niezwykle barwną. Przefarbował włosy na zielono, tworzył zespół jazzowy z ludzi, którzy nie mieli pojęcia o muzyce, a jego pomysły artystyczne wyprzedzały swoje czasy.
Turniej Chórów Legnica Cantat, który stworzył, początkowo regionalny, szybko rozwinął się do rangi ogólnopolskiej imprezy, stając się najbardziej prestiżowym festiwalem chóralnym w Polsce. Dzięki Henrykowi Karlińskiemu Legnica zyskała miejsce na muzycznej mapie Polski i na stałe zapisała się w historii polskiej chóralistyki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz