Zamknij

7 lat w Tybecie - czas ciszy i ukojenia. Film w reżyserii Jean-Jacques’a Annauda

Barbara LewandowskaBarbara Lewandowska 18:59, 17.04.2025
Skomentuj

„7 lat w Tybecie” (1997)

Film otwiera wizja świata pogrążonego w chaosie – brutalnej rzeczywistości, w której przemoc i egoizm wyparły współczucie, a samotność staje się nieodłącznym towarzyszem. W takim świecie główny bohater zmuszony jest walczyć o przetrwanie, przekonany, że może liczyć wyłącznie na siebie. Z czasem, poprzez doświadczenia, które odcisnęły piętno na jego duszy, oraz dzięki spotkaniu z obcą kulturą, bohater przechodzi głęboką przemianę. Ten sam świat, który początkowo jawi się jako surowy i bezlitosny, powoli przekształca się w przestrzeń spokoju, wzajemnego szacunku i harmonii – przestrzeń, w której współistnienie staje się nie tylko możliwe, ale wręcz naturalne.

To opowieść o przemianie – głęboko osobistej, duchowej, niemal medytacyjnej. Historia Heinricha Harrera, austriackiego alpinisty, który w czasie II wojny światowej trafia do Tybetu, staje się opowieścią o ascezie, pokorze i wyciszeniu. Nawet najbardziej buńczuczny, egoistyczny i zapatrzony w siebie człowiek, wystawiony na próbę przetrwania w ekstremalnych warunkach oraz samotności, może się zmienić. Może odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój i obudzić uśpione człowieczeństwo.

Film w reżyserii Jean-Jacques’a Annauda oparty jest na wspomnieniach samego Harrera. Zbieg okoliczności sprawia, że trafia on do Lhasy – świętego miasta Tybetu – gdzie niespodziewanie staje się bliskim doradcą młodego Dalajlamy. To spotkanie dwóch światów: Zachodu – opartego na ekspansji, ambicji i rywalizacji – oraz Wschodu – zakorzenionego w duchowości, ciszy i współczuciu.

 

[WIDEO]16900[/WIDEO]

 

W główną rolę wciela się Brad Pitt, jako Harrer, który z pozornego chłodu i wyniosłości przechodzi stopniowo ku człowieczeństwu i wewnętrznej przemianie. Obok niego, David Thewlis jako jego towarzysz, Peter Aufschnaiter – bardziej wyważony, ale równie ważny w tej historii. W roli młodego Dalajlamy występuje Jamyang Jamtsho Wangchuk, który wnosi do filmu autentyczność, ciepło i dziecięcą, a zarazem poruszającą głębię.

 

 

Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Ennio Morricone – i to słychać. Jego muzyka jest subtelna, nastrojowa, nie narzuca się, lecz doskonale współgra z obrazem i emocjami bohaterów.

Film zachwyca wizualnie – zdjęcia kręcone w Argentynie i Kanadzie zapierają dech. Himalaje są tu nie tylko tłem, ale wręcz symbolem duchowej drogi – ich majestat i piękno podkreślają wewnętrzną wędrówkę Harrera.

 

 

Choć narracja bywa powolna, a niektóre wątki potraktowane są skrótowo, nie umniejsza to siły przekazu. „7 lat w Tybecie” to nie tylko opowieść o podróży przez góry i obcą kulturę. To przede wszystkim historia wędrówki w głąb siebie. Opowieść o akceptacji tego, czego nie można zmienić. O zgodzie na życie takim, jakie jest – bez buntu, z pokorą i łagodnością wobec świata.

To kino może nie trafić do każdego. U wrażliwego odbiorcy pozostawi ślad na długo – dla innych będzie po prostu ciekawą, dobrze opowiedzianą historią. Film wzbudza nostalgię, daje ukojenie, wycisza. Skłania do zatrzymania się i zadania sobie pytań: dokąd zmierzam? Co zostawiam za sobą?

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%