Środowe wydarzenia XXVII Legnickiego Conversatorium Organowego rozpoczął wykład dr Krzysztofa Urbaniaka na temat niezwykle cennych, niemal stuletnich organów znajdujących się w Kościele Ewangelickim Marii Panny.
Pierwszej nagrody Jury nie przyznało. Dwie równorzędne, drugie nagrody, przypadły: Radosławowi Kuliberdzie z Akademii Muzycznej w Łodzi i Maciejowi Lammowi z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Natomiast wyróżnienie dostał Andrzej Nurcek, student z Łodzi.[FOTORELACJA]6967[/FOTORELACJA]
Zainteresowało nas, co w dzisiejszych czasach kieruje młodymi ludźmi, że ponad techno i rocka stawiają trudną, współczesną muzykę organową oraz jej - jeszcze trudniejsze - improwizacje. Oto, co powiedział na ten temat Andrzej Nurcek, jeden z laureatów konkursu:
- Wychowałem się w malutkiej miejscowości na Podkarpaciu. Mój tato bardzo lubił muzyką organową, więc gdy jako mały chłopiec chodziłem z nim do kościoła, tato często zabierał mnie na chór. Mogłem podziwiać tam grę organisty. Fascynowała mnie od najmłodszych lat! Szczególnie podobały mi się improwizacje, które organista tworzył. Ta fascynacja okazała się tak silna, że dziś sam jestem studentem drugiego roku Akademii Muzycznej w Łodzi i gram na organach. Uwielbiam muzykę organową, techno ani rocka raczej nie słucham. Natomiast improwizacja muzyki organowej wydawała mi się do tej pory czymś nieosiągalnym dla mnie. Owszem, improwizowałem sobie często, bo improwizacja to wspaniała forma na wyrażenie samego siebie. Jednak uważałem, że zaprezentowanie improwizacji innym to dziedzina zarezerwowana dla "super wymiataczy", mówiąc kolokwialnie. Bowiem improwizacja to olbrzymia sztuka. Jak powiedział prof. Stanisław Moryto: "Marcel Dupre, słynny francuski improwizator, poświęcał dwie godziny dziennie na ćwiczenie klasycznych utworów, a aż sześć godzin na improwizację"! Do udziału w konkursie improwizacji na Conversatorium namówił mnie jednak dr Krzysztof Urbaniak, wykładowca z uczelni. Szczerze mówiąc, zupełnie nie spodziewałwem się, że moja improwizacja zostanie dostrzeżona. Przecież na pierwszym roku studiów nie miałem nawet zajęć z improwizacji! Te zaczynają się dopieroi na trzecim roku. Wyróżnienie bardzo mnie więc zaskoczyło i uważam je za duży sukces.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz zaproszenia na wykonanie koncertów: podczas przyszłorocznego Conversatorium Organowego w Legnicy i na festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku.
W środę wystąpił także Michał Markuszewski, jeden z jurorów konkursu.
- To także jeden z najznakomitszych w naszym kraju organistów młodego pokolenia. A z naszym Conversatorium jest związany od 1998 roku - mówi Krystyna Kunecka.
W czwartek (12.09) zapraszamy Państwa ma ostatnie wydarzenia XXVII Legnickiego Conversatorium Organowego.
O godz. 10.00 rozpocznie się "wycieczka organowa" legnickim szlakiem Schlaga, połączona z prezentacją instrumentów (Katedra Legnicka, kościół św. Jana, kościół św. Jacka, kościół św. Trójcy - prowadzenie ks. Piotr Dębski).
Natomiast o godz. 19.15 w Kościele Ewangelickim Marii Panny odbędzie się Koncert Finałowy. Wystąpią: Chór Kameralny Senza Rigore z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, znakomity saksofonista Paweł Gusnar z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, muzyk współpracujący ze znanymi orkiestrami i teatrami, za perkusją zasiądzie Leszek Lorent a na organach zagra dr Michał Sławecki, szef artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego.
Czekają nas prawykonania i inne, muzyczne niespodzianki.
Zapraszamy serdecznie! Wstęp jest wolny.
ego www.lck.art.pl
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz