Grand Prix Satyrykonu 2016 otrzymała praca pt. "Closed" Gerharda Geppa z Austrii! Ten pozornie skromny rysunek pokonał aż 2 tys 519 prac, nadesłanych przez 741 autorów z 58 krajów świata!


Zdaniem prof. Gabriela Kołata z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, przewodniczącego tegorocznego Jury, największą wartością zwycięskiej pracy jest jej prostota, skromność i autentyczność. Oraz to, że jej przekaz nie jest oczywisty, więc trzeba się przy niej zatrzymać, pomyśleć, zinterpretować po swojemu. To praca, która skłania do zastanowienia.
- Wybieraliśmy zdobywcę Grand Prix od 8.30 rano, aż do wieczora. To nie może być więc przypadek, że Jurorzy ostatecznie wybrali ten rysunek - mówi prof. Kołat.
Rysunek doświadczonego, austriackiego artysty, wygrał dosłownie " o włos" z pracą bez tytułu, debiutującego w konkursie Grzegorza Myćki z Polski. Jego dzieło, przedstawiające jakby schemat budowy siekiery, otrzymało ostatecznie I nagrodę i Złoty Medal. Niech tylko nie zwiodą Państwa dość osobliwe przekazy rysunków - tematem wiodącym tegorocznego Satyrykonu było bowiem ZŁO.
Co ciekawe, tegoroczne obrady międzynarodowego Jury Satyrykonu nie były burzliwe. A to dość wyjątkowa sytuacja - w Jury Satyrykonu zasiadają bowiem artyści z całego świata, pochodzący z różnych kultur i środowisk. Dlatego "burze" podczas obrad Jury Satrykonu nie są niczym wyjątkowym. Dziwi raczej... ich brak.
- Jestem zaskoczony, bo już drugi rok z rzędu obrady Jury były spokojne. Oczywiście niełatwe, ale bardzo merytoryczne. I nie dochodziło do żadnych sporów, jak to często bywało w poprzednich latach - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I dodaje:- W dodatku prace, które zostały nagrodzone, są bardzo zróżnicowane, każda jest całkiem inna. Mogłoby się więc wydawać, że było się o co kłócić. A jednak Jurorzy dochodzili na każdym etapie głosowań do porozumienia - mówi dyr. Szczepaniak.
W skład tegorocznego Jury weszli: Gabriel Kołat (przewodniczący), Amin Aghaei, artysta grafik i rysownik z Iranu, Ribber Hanson, ilustrator i rysownik ze Szwecji, Sebastian Kubica, artysta grafik i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, Andrei Popov, laureat Grand Prix ubiegłorocznego Satyrykonu, Szymon Szymankiewicz, artysta grafik i wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu oraz Luis Humberto Marcos z Portugalii, dyrektor światowego festiwalu dla rysowników PortoCartoon.
- Pierwszy raz jestem Jurorem konkursu satyrycznego w Polsce. I uważam to za bardzo dobre doświadczenie! Tym bardziej, że nadesłane na Satyrykon prace są na naprawdę wysokim poziomie - powiedział nam Luis Humberto Marcos.
Praca w Jury Satyrykonu była także ciekawym doświadczeniem dla Andrei Popova z Rosji, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Satyrykonu.- Ciekawie było zobaczyć w tym roku Satyrykon "od środka" - powiedział nam A.Popov.
Wystawa Satyrykonu 2016 zostanie otwarta w Legnicy w czerwcu. Wtedy też odbędzie się wręczenie nagród wszystkim laureatom, a Legnica zamieni się na kilka dni w światową stolicę dobrego humoru.
P r o t o k ó ł posiedzenia Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON - Legnica 201620 lutego 2016 r.
Jury w składzie:
przewodniczący: GABRIEL KOŁAT (PL)
członkowie:
AMIN AGHAEI (IR)
RIBER HANSSON (S)
SEBASTIAN KUBICA (PL.)
LUIS HUMBERTO MARCOS (P)
ELŻBIETA PIETRASZKO (PL)
ANDREI POPOV (RUS)
SZYMON SZYMANKIEWICZ (PL)
po obejrzeniu 2.519 prac 741 autorów z 58 krajów świata postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:
Grand Prix SATYRYKONU 2016 oraz nagroda pieniężna w wysokości 8.000 PLN - GERHARD GEPP (Austria) za pracę "Closed".
dział: z ł o
1. I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN - GRZEGORZ MYĆKA (Polska) za pracę bez tytułu.
2. II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN - HOUMAYOUN MAHMOUDI (Anglia) za pracę bez tytułu
3. III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN - JERZY GŁUSZEK (Polska) za pracę "Żołnierz".
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
1. ŁUKASZ KLIŚ (Polska) za prace: "Rec.ydywa zła" i "Hejtler"
2. ARISTIDES HERNANDEZ ARES (Kuba) za pracę bez tytułu.
dział: satyra i żart
1. I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN - MIHAI IGNAT (Rumunia)
za pracę bez tytułu.
2. II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN - ALESSANDRO
GATTO (Włochy) za pracę bez tytułu.
3. III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN - ANDREA PECCHIA
(Włochy) za pracę "You are here"
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
1. LEX DREWIŃSKI (PL/D) za pracę "Li(F)e"
2. ILYA KATZ (Izrael) za pracę "Freedom of expression"
Na tym protokół zakończono.
n a g r o d y s p e c j a l n e
1. Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w wysokości 4.000 PLN - BLAGOVESTA TSVETKOVA (Bułgaria) za pracę bez tytułu.[FOTORELACJA]10829[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Morda mi tam, zawistne przegrywy z kurników suporexowych na kredyt, betonowych familioków i poniemieckich kamienic z 1899 roku. Gul skacze, biedaki? Rażą w oczy nasze Tesle i Harleye przed chatami? I dobrze! Toczyć pianę i pluć jadem, przegrywy! A wszystko za gotówkę mamy!
Karrington
17:47, 2026-06-25
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Radni Koalicji Obywatelskiej boksują się o przekroczone normy hałasu z Prezydentem Legnicy, który też nomen omen jest z Koalicji Obywatelskiej. Boksują się za pieniądze legnickich podatników, chociaż w minionej kadencji zaakceptowali Plan Zagospodarowania tego terenu. Zakupili okazyjnie domy w rejonie ul. Karlińskiego. Dzięki swojej decyzji doprowadzili do zlokalizowania pomiędzy zabudową ruchu o parametrach drogi szybkiego ruchu. Nie widzieli i nadal nie widzą związku pomiędzy obecną sytuacją na ul. Karlińskiego a swoimi głosowaniami w przeszłości. Teraz domagają się aby za pieniądze legnickich podatników usuwać skutki swoich nieprzemyślanych decyzji. Mało tego. Obecnie planują przenieść DK-94 z północnych ulic Legnicy na ulice południowe wprowadzając DK-94 w centrum Piekar i ruch o parametrach autostrady. Za tą przyjemność dla piekarników chcą zapłacić GDDKiA ok. 100 mln zł z zatopionego w długach budżetu Legnicy. Traktowanie władzy jak zabawki dla własnej przyjemności źle się skończy dla Legnicy. A powinno źle skończyć się dla tej władzy. Czas przyznać się do wyborczego błędu i posprzątać ratusz. Legnica potrzebuje normalności a mieszkańcy władzy, która służy tylko mieszkańcom.
SET
17:46, 2026-06-25
Legnicki Ekonom świętuje osiem dekad historii
Skandaliczna historia. Nadmuchany balon jubileuszu, pewnie prezydent zabłyśnie swoją erudycją, a Ekonom jest na wygnaniu bez perspektywy powrotu w mury swojej szkoły. Ekonom jest wystawiony do sprzedaży. Jakie więc będą wspomnienia abiturientów i murach jakiej szkoły. Czy tej w której wygnany Ekonom dusi się, czy w wynajętej sali. Prawie wszystkie agendy podległe Aleksandrze Krzeszewskiej Zastępczyni Prezydenta albo w ruinie albo do likwidacji albo w stagnacji. W Legnicy szkoły są ciężarem nie do udźwignięcia przez obecną władzę. nie potrafią kompletnie znaleźć pieniędzy aby legnicką oświatę postawić na nogi. Świętowanie jednak uwielbiają. Czysta schizofrenia.
TED
17:28, 2026-06-25
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
To się wyprowadzić do lasu albo na łąkę biedni Caringtonowie z Karlińskiego. Nikt wam nie kazał się tam osiedlać. Od dawna było wiadomo którędy będzie przebiegała obwodnica-ale teraz najlepiej krzyczeć,że oszukani zostali.
Lca
17:27, 2026-06-25