Cieknący kran to straty wody, które w długim okresie czasu odbijają się na rachunku za wodę. Same koszty to nie jedyne zmartwienie.
Odgłos nieustannie kapiącej wody jest uciążliwy, a na dodatek krople spływające po zlewie lub umywalce sprzyjają tworzeniu się nieestetycznego nalotu. Zanim z pomocą przyjdzie hydraulik, spróbuj rozwiązać problem na własną rękę.
Najczęściej spotykane przyczyny kapiącego kranu
Przyczyna cieknącego kranu, jaką w pierwszej kolejności wymienia hydraulik, to defekt uszczelek. Niestety zużywają się po pewnym czasie. Przestają być wystarczająco elastyczne, a na ich powierzchni pojawiają się mikropęknięcia. Właśnie mikropęknięcia mogą przepuszczać wodę. Zakup uszczelki to niewielki koszt i można podjąć się ich wymiany na własną rękę, chociaż oczywiście usługi hydrauliczne obejmują również takie drobne prace, jeśli ktoś chce skorzystać. W nowoczesnych bateriach jednouchwytowych przyczyną wycieku wody może być również awaria głowicy. Wymiana całej głowicy jest droga, dlatego bardziej opłacalny jest zwykle zakup nowej baterii.
Instrukcja wymiany uszczelki
Aby uchronić się przed zalaniem pomieszczeń, najpierw trzeba zakręcić dopływ wody. Przydadzą się takie narzędzia jak klucz francuski i śrubokręt. Należy odkręcić korpus kranu i zdjąć zawór grzybkowy. Uszczelka znajduje się pod nakrętką, którą należy zdjąć, aby zastąpić ją nową. Po założeniu nowej uszczelki trzeba zadbać, aby nakrętka została starannie dokręcona. Lekki opór to sygnał, że jest na swoim miejscu. Z powrotem przykręcamy zawór grzybkowy. Teraz trzeba już tylko umieścić zawór w korpusie baterii i oczywiście odkręcić zawór wody, aby mieć do niej dostęp. Nie każdy posiada zmysł techniczny, więc jeśli jednak ktoś woli zlecić wymianę uszczelki specjalistom, kontakt znajdzie m.in. na stronie www.hydropomoc.pl. Z pewnością hydraulik wykona pracę fachowo, a my zaoszczędzimy czas.
Instrukcja wymiany głowicy
Jeżeli nie decydujemy się na zakup nowej baterii, lecz wolimy wymienić głowicę także nie zawsze są niezbędne usługi hydrauliczne. Zadanie można spróbować wykonać samodzielnie. Identycznie jak w przypadku wymiany uszczelki, konieczne jest zamknięcie dopływu wody. Z narzędzi warto od razu przygotować płaski klucz lub klucz nastawny. Najpierw demontujemy uchwyt baterii – z reguły trzeba odkręcić po prostu śrubę znajdującą się pod zaślepką. Znajdującą się pod nim rozetę zwykle można łatwo odkręcić ręką.
Zdejmujemy ją, dzięki czemu zyskujemy dostęp do nakrętki głowicy. Zdarza się, że za kapiący kran odpowiada właśnie ta nakrętka, która po prostu się poluzowała. Jeśli jest zbyt luźno przykręcona, należy ją dokręcić, ale gdy jest dobrze zakręcona, to trzeba ją odkręcić, aby dostać się bezpośrednio do głowicy. Nowej głowicy lepiej nie kupować przed przystąpieniem do wymiany, ponieważ istnieje mnóstwo modeli głowic. Najbezpieczniej wyjąć głowicę i iść z nią do sklepu, aby zyskać pewność, że sprzedawca wyda nam odpowiednią. Nową głowicę wkręcamy w miejsce starej i mocujemy rozetę, a na końcu uchwyt do baterii. Od razu odblokowujemy dopływ wody, aby przekonać się, czy już nic nie cieknie. Jeśli nadal woda kapie, wówczas potrzebny jest hydraulik.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz