Zamknij

Łemkowskie Jeruzalem. Spacer po antonyczowskiej poetyce

13:08, 25.09.2019
Skomentuj

Do 12 października można w Galerii Ring oglądać prace kolejnej, szóstej już edycji „Łemkowskiego Jeruzalem”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 27 września o godzinie 17:00, wstęp wolny.

Łemkowskie Jeruzalem projekt artystyczny mający już dziewiętnaście lat, po raz szósty gości w legnickiej galerii. To efekt plenerowych spotkań twórców związanych z łemkowskim środowiskiem artystycznym i zainspirowanych tradycjami kultury łemkowskiej. To właściwie jedyny projekt artystyczny w Polsce, który przez te lata bardzo się rozwinął. Początkowo w jego ramach odbywały się spotkania artystów ze środowisk łemkowskich. 

Później twórcy postanowili rozszerzyć tę ideę z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że środowisko nie jest wielkie, po drugie, artyści doszli do wniosku, że warto porozmawiać językiem sztuki o swoim pochodzeniu ale nie tylko własnym głosem, dlatego otworzyli się na artystów wywodzących się z innych mniejszości.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu zatytułowanego „Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze” jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza - ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, ale artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne i w jego utworach odnajdziemy wiele symbolicznych opisów np. kapitalistycznego miasta. Artyści zaproszeni do wystawy stworzyli prace zainspirowane poezją Antonycza. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych malarzy XX w. Jarosław Modzelewski.

Tytułowe posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego. Poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc zawarte w tytule wystawy znaczenia łączą Bohdana Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia – jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia.

Wystawa w Galerii Ring prezentuje obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez łemkowskiego poetę.[FOTORELACJA]16019[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%