Wystawą obrazującą 175 lat legnickiej kolei i promocją wydawnictwa „Legnica na dawnych kartach pocztowych” poświęconego kolei, legnickie Muzeum Miedzi postanowiło uświetnić ten wielki jubileusz. Wernisaż wystawy odbył się w piątek.
- Mamy zabytki z Drezna, dotarliśmy do materiałów rosyjskich archiwalnych. Mamy też materiały dotyczące historii kolejnictwa w naszym mieście, które przyjechały do nas z Berlina – wylicza Konrad Byś, jeden z kuratorów wystawy.
Negocjacje trwały długo, ale efekty są imponujące. Z Muzeum Komunikacji w Dreźnie przyjechał do Legnicy mundur naczelnika stacji kolei pruskich z początków XX wieku. Unikatowe i nigdzie nie prezentowane zdjęcia udostępnił Muzeum Miedzi Artur Bondar, jeden z rosyjskich kolekcjonerów zajmujący się zawodowo fotografią.
- To archiwalne fotografie przedstawiające halę peronową i stację PKP w Legnicy z 1945 roku. Zostały wykonane praktycznie kilka dni po zdobyciu Legnicy przez Armię Czerwoną – mówi Konrad Byś. Ze zbiorów prywatnych pochodzi także radziecki mundur kolejarski z przełomu lat 40 i 50, i oczywiście inne pamiątki i przedmioty.
Najstarszymi śladami dotyczącymi kolejnictwa w Legnicy są relacje z 1844 roku, kiedy uruchomiona została linia kolejowa na trasie Wrocław-Legnica.
- Mamy gazetę legnicką z tego czasu, „Liegnitzer Tageblatt”, którą wypożyczyliśmy z legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Z Biblioteki Uniwersyteckiej wypożyczyliśmy druk ulotny, który został wydany w Legnicy specjalnie z okazji uruchomienia pierwszej linii kolejowej – dodaje Konrad Byś.
Ciekawostką jest, że Legnica wyprzedziła w uruchomieniu linii kolejowej Warszawę, Kraków i Poznań.
Podczas wernisażu miała swoją premierę piąta część ulubionego przez legniczan wydawnictwa „Legnica na dawnych kartach pocztowych”.
- Prezentujemy w nim nie tylko karty pocztowe prezentujące historię kolei ale także chcieliśmy przybliżyć czytelnikom historie, które odkryliśmy w czasie przygotowywania wystawy. Nie wszystkich wątków można było na niej dotknąć. Wystawa mieści się na przestrzeni 200 metrów kwadratowych, a mówimy o rozległych przestrzeniach, dystansach setek tysięcy kilometrów i milionach pasażerów. Trudno było to pomieścić w jej ramach. Nasza publikacja traktuje nieco szerzej niektóre wątki. Tematu w całości nie wyczerpała. Z pokorą mówimy, że to zarys historii kolei w Legnicy. Uczyniliśmy pierwszy krok i miejmy nadzieję, że kolejne lata odkryją przed nami kolejne tajemnice dotyczące kolei i jej znaczenia dla miasta i regionu – wyjaśnia Konrad Byś.
Wystawę „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy” oglądać będziemy mogli do 30 marca 2020 roku. Książkę „Legnica na dawnych kartach pocztowych” możemy kupić przy okazji wizyty w Muzeum Miedzi.[FOTORELACJA]16137[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz