Zamknij

Ukazał się 44 tom „Szkiców Legnickich”

08:28, 18.11.2023
Skomentuj

W piątek 17 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się promocja 44 tomu „Szkiców Legnickich”.

- Polecam wszystko, ponieważ wszystkie artykuły są doskonałe. Traktują o Legnicy i ziemi legnickiej, natomiast zawsze staramy się kogoś wyszczególnić. W tym tomie pierwszy artykuł jest autorstwa Joanny Waldron i Łukasza Lamcha. Opracowanie dotyczące XVI-wiecznego malarstwa i zastosowania tam błękitu śląskiego – mówi Witold Łaszewski, prezes. Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wydawcy „Szkiców Legnickich”.

„Szkice Legnickie” to w zasadzie kronika, encyklopedia miasta i regionu. Autorami publikacji są historycy, muzealnicy, pedagodzy, wszyscy, którzy mają do opowiedzenia ciekawą historię. Jedną z nich jest Anna Wójcik-Korbas z Galerii Sztuki w Legnicy, która już kolejny raz postanowiła przybliżyć historię eksponatów znajdujących się w galerii.

- Tym razem skupiłam się na naszych zbiorach, na międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej, czyli tak naprawdę naszej dumie na arenie międzynarodowej. To bardzo cenny, różnorodny zbiór, liczący około 500 obiektów złotnictwa współczesnego, ale też sztuki biżuterii. Ci, którzy choć raz odwiedzili wystawę srebra, wiedzą, że to nie jest biżuteria stricte złotnicza, która wykorzystuje tylko tradycyjne techniki i materiały, ale też biżuteria, której bliżej do sztuki współczesnej, designu, wykorzystująca eksperymentalne technologie, autorski techniki i niestandardowe materiały, takie jak bioplastik, drewno, odpady, a nawet ludzkie włosy. To biżuteria narracyjna, opowiadająca różne historie – mówi Anna Wójcik-Korbas, autorka tekstu „Biżuteria na temat. Międzynarodowe konkursy sztuki złotniczej w Legnicy” i co ważne, przedstawicielka młodego pokolenia, które coraz częściej publikuje w „Szkicach...”.

- „Szkice Legnickie” stały się w tej chwili trzecią monografią Legnicy. Od 1962 roku pojawiło się w nich ogrom tematów dotyczących Legnicy, ale również ziemi legnickiej. Dotychczas żadne wydawnictwo tak szeroko nie ujęło tego tematu. To już 44 tom, a Legnica jest niewyczerpanym źródłem tematu, do którego sięgać będziemy jeszcze bardzo długo. Są rzeczy, które odkrywamy na nowo, są też nowe tematy, które należy zarchiwizować – podsumowuje Witold Łaszewski.

Wieloletnia kronikarska praca Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy została doceniona przez miasto. Towarzystwo zostało laureatem Nagrody Miasta Legnicy w 2022 roku. Towarzystwo jest organizacją non profit. W wydawanym od 1962 roku wydawnictwie publikuje artykuły naukowe i popularnonaukowe, a także istotne w życiu miasta i regionu informacje. Wydawnictwo trafia bezpłatnie do bibliotek, szkół i wszystkich zainteresowanych historią lokalną.[FOTORELACJA]19923[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Co to za zaklinanie rzeczywistości. Przecież ten rocznik z roku na rok nie ma nic ciekawego do zaoferowania.

10:00, 20.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Ze Szkiców wynika, że Towarzystwo ma.... uwaga .... 9 członków płacących składki!!!!

12:00, 21.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%