Fakty Legnica - Aktualności i Wydarzenia z Miasta | Portal Miejski

Zamknij
Polecamy

Dodaj komentarz

Koncertem w legnickiej katedrze rozpoczną się uroczystości ku czci świętych Piotra i Pawła

Lilla Sadowska Lilla Sadowska 08:59, 28.06.2026 Aktualizacja: 08:13, 28.06.2026
Skomentuj Niedzielny koncert otworzy świętowanie ku czci patronów diecezji legnickiej Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (Piotr Florek lca.pl)

Koncert uwielbieniowy wprowadzi wiernych w uroczystości patronalne

 

::event{"type":"vertical","item":"5056"}

 

Świętowanie patronów diecezji legnickiej rozpocznie się w katedrze pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. To właśnie tam zaplanowano koncert uwielbieniowy, który ma być duchowym wprowadzeniem do głównych uroczystości odpustowych.

Do udziału w wydarzeniu zaprasza biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Koncert ma zgromadzić wiernych we wspólnej modlitwie i śpiewie, a jednocześnie rozpocząć obchody związane z patronami najważniejszej świątyni diecezji.

Dla diecezji legnickiej wspomnienie świętych Apostołów Piotra i Pawła ma szczególną rangę. Nie jest to wyłącznie liturgiczne wspomnienie, ale uroczystość patronalna całej diecezji. Główne obchody odpustowe odbędą się również w legnickiej katedrze, która nosi wezwanie obu apostołów.

 

Piotr i Paweł są patronami diecezji od początku jej istnienia

 

Święci Apostołowie Piotr i Paweł zostali głównymi patronami diecezji legnickiej w chwili jej powołania przez papieża Jana Pawła II. Od tego czasu ich uroczystość zajmuje ważne miejsce w kalendarzu lokalnego Kościoła.

Piotr i Paweł należą do najważniejszych postaci chrześcijaństwa. Pierwszy kojarzony jest z początkiem wspólnoty Kościoła i apostolskim przewodzeniem, drugi z głoszeniem Ewangelii oraz misyjnym wymiarem wiary. W diecezji legnickiej ich patronat ma więc wymiar symboliczny — łączy tradycję, wspólnotę i odpowiedzialność za przekazywanie wiary.

Patronami diecezji są także św. Jadwiga Śląska oraz św. Józef. Św. Jadwiga jest szczególnie czczona w sanktuarium w Legnickim Polu, natomiast św. Józef w sanktuarium w Krzeszowie. Niedzielny koncert w katedrze będzie początkiem świętowania, które później przeniesie się w główne uroczystości odpustowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%