::event{"type":"vertical","item":"5056"}
Świętowanie patronów diecezji legnickiej rozpocznie się w katedrze pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. To właśnie tam zaplanowano koncert uwielbieniowy, który ma być duchowym wprowadzeniem do głównych uroczystości odpustowych.
Do udziału w wydarzeniu zaprasza biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Koncert ma zgromadzić wiernych we wspólnej modlitwie i śpiewie, a jednocześnie rozpocząć obchody związane z patronami najważniejszej świątyni diecezji.
Dla diecezji legnickiej wspomnienie świętych Apostołów Piotra i Pawła ma szczególną rangę. Nie jest to wyłącznie liturgiczne wspomnienie, ale uroczystość patronalna całej diecezji. Główne obchody odpustowe odbędą się również w legnickiej katedrze, która nosi wezwanie obu apostołów.
Święci Apostołowie Piotr i Paweł zostali głównymi patronami diecezji legnickiej w chwili jej powołania przez papieża Jana Pawła II. Od tego czasu ich uroczystość zajmuje ważne miejsce w kalendarzu lokalnego Kościoła.
Piotr i Paweł należą do najważniejszych postaci chrześcijaństwa. Pierwszy kojarzony jest z początkiem wspólnoty Kościoła i apostolskim przewodzeniem, drugi z głoszeniem Ewangelii oraz misyjnym wymiarem wiary. W diecezji legnickiej ich patronat ma więc wymiar symboliczny — łączy tradycję, wspólnotę i odpowiedzialność za przekazywanie wiary.
Patronami diecezji są także św. Jadwiga Śląska oraz św. Józef. Św. Jadwiga jest szczególnie czczona w sanktuarium w Legnickim Polu, natomiast św. Józef w sanktuarium w Krzeszowie. Niedzielny koncert w katedrze będzie początkiem świętowania, które później przeniesie się w główne uroczystości odpustowe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Piekarnia ze Ścinawy z dotacją od LSSE
pieczywo bardzo słabej jakości.... kruche, nieciekawe w smaku, dlatego ja już nie kupuję u nich w budzie, jeżdżę 10km w jedną stronę gdzie chleb jest dalej jak chleb-a wyroby przemysłowe są w każdym dino i biedrze.
janko piekarz
09:40, 2026-06-28
W której rubryce radni wpisali diety?
Buda, kablarzu! Gul skacze??
Do Orest
08:46, 2026-06-28
Piekarnia ze Ścinawy z dotacją od LSSE
Czy kupiom wyciskarke do soku? I lavaze?
......
08:13, 2026-06-28
W której rubryce radni wpisali diety?
Warto zobaczyć oświadczenia majątkowe radnych z poprzedniej kadencji. Szczególną uwagę zwracają oświadczenia radnej Krzeszewskiej. Też idzie o ukryte przychody.
Orest
01:02, 2026-06-28