Ponad stu przewodników sudeckich i turystycznych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny rozpoczęło sezon turystyczny w Legnicy. Ich wizyta miała związek z obchodami 110. rocznicy śmierci barona Alfreda von Olszewskiego.

Mszą świętą koncelebrowaną przez ks. infułata prof. dr Józefa Patera, duszpasterza przewodników turystycznych PTTK, rozpoczął się nowy sezon turystyczny. Uczestniczyło w niej 110 przewodników z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Mszę sprawowano za duszę barona Alfreda von Olszewskiego.

Goście – także rodzina barona von Olszewskiego – odwiedzili dworek w Warmątowicach Sienkiewiczowskich oraz kościół w Kościelcu, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Olszewskich.

Podobny problem dostrzegają Alicja i Edward Sikorowie, dzisiejsi właściciele części pałacu w Wojcieszowie, który niegdyś należał do familii Gabrieli von Zedlitz, żony barona Olszewskiego.
- W regionie mamy wiele cennych zabytków, ale ludzie zapominają, że każdy taki obiekt to kultura i historia. Że nie można jej zakopać i zapomnieć – napomina Edward Sikora.
Po drugiej wojnie światowej pałac w Wojcieszowie Dolnym był częścią PGR-u, następnie, do lat 90. - siedzibą szkoły. Obecnie jest własnością prywatną.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"15402"}
Anonimowy Gość08:00, 31.03.2019
a faraona nie było na mszy?
Anonimowy Gość09:00, 31.03.2019
Którą mamy godzinę? Bo nie wiem czy dobrą mam godzinę na telefonie.
Anonimowy Gość09:00, 31.03.2019
Kłaniam się nisko Panu Edwardowi Wiśniewskiemu, mojemu byłemu nauczycielowi geografii ze SP nr 10 w Legnicy. To dzięki Niemu poznałem Sudety i wiele innych miejsc na Dolnym Śląsku. To wyjątkowa postać, wielki człowiek ogarnięty pasją, mający ogromną wiedzę o dolnośląskich górach i Legnicy. To również człowiek wielkiego kalibru, czynu, mający za sobą kilka przewodników geograficznych, osoba aktywna i energiczna. Sto lat życia, Panie Edwardzie!
Anonimowy Gość06:00, 01.04.2019
Paranoja z tymi mszami i duspasterzami każdej grupy zawodowej i towarzyskiej. Tych czarnych mamy za dużo w tym kraju
Anonimowy Gość07:00, 01.04.2019
]Paranoja z tymi mszami i duspasterzami każdej grupy zawodowej i towarzyskiej. Tych czarnych mamy za dużo w tym kraju.
Anonimowy Gość09:00, 01.04.2019
Paranoja z tymi mszami i duspasterzami każdej grupy zawodowej i towarzyskiej. Tych czarnych mamy za dużo w tym kraju[/quote]
Klerykalizacja każdej dziedziny życia trwa.
Anonimowy Gość12:00, 01.04.2019
Też pamientam pana Edwarda ogromna wiedza takich nauczycieli brak
Anonimowy Gość11:00, 01.04.2019
Bardzo piękne kazanie księdza profesora. Dziękuję.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
A czy to Polki..........
Babb
17:25, 2026-06-22
Najbogatszy radny? Jedno nazwisko przyciąga uwagę
Oświadczeniami niektórych radnych powinien zając się prokurator. Składanie fałszywych zeznań majątkowych Kodeks Karny kwalifikuje karą od 6 miesięcy do 8 lat. Oświadczenia radnych przyjmuje Przewodnicząca Rady Miejskiej, która wydaje się mało spostrzegawcza, skoro przyjęła i opublikowała niekompletne czyli fałszywe oświadczenia. A mogła niektórym radnym zwrócić uwagę, że oświadczenia nie posiadają choćby wszystkich przychodów
TED
16:18, 2026-06-22
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
A smarkula rozdzielić i każda do innej szkoly i kurator codziennie w domu i w szkole. Ponadto praktyki w szpitalu na paliatywnym i w schronisku dla zwierząt. Obowiązkowo przez rok czasu Rodzicom zabrać 800 plus w nagrodę i wszelkie zapomogi od państwa jeśli biorą coś. Mopsu.
Jurek
16:09, 2026-06-22
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
Teraz niech rodzice tych idiotek ponoszą koszty za ewakuację i całą akcję.
Gość.
15:55, 2026-06-22