Zamknij

Prezes KGHM dla Business Insider: jesteśmy otwarci na rozmowy o różnych wariantach podatku od kopalin

18:59, 08.03.2025
Skomentuj Prezes KGHM o podatku od kopalin (mat. prasowe) Prezes KGHM o podatku od kopalin (mat. prasowe)

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla Business Insider Polska prezes KGHM Andrzej Szydło przypomniał, że podatek od kopalin został wprowadzony w roku 2012, "kiedy KGHM był spółką nadpłynną, pojawiło się w firmie relatywnie dużo wolnej gotówki, co wynikało z dobrej koniunktury - ceny miedzi wzrosły po katastrofalnych poziomach z końca lat 90-tych i początku 2000-nych, ale również sprzedaży udziałów w Polkomtelu". "Zbiegło się to też w czasie ze sprzedażą przez Skarb Państwa 10 proc. udziałów KGHM-u. Bardzo dobre wyniki KGHM nie przekładały się w dokładnie takiej samej proporcji na dywidendę, która kwotowo trafiała do Skarbu Państwa" - powiedział.

 

Musimy znaleźć kompromis pomiędzy podatkiem od kopalin a otwarciem przestrzeni dla inwestycji w spółce; jesteśmy otwarci na rozmowy o różnych wariantach tego podatku - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska prezes KGHM Andrzej Szydło.

Jego zdaniem, w tamtym okresie wspomniany podatek "nie był wcale takim złym pomysłem, stosuje się go zresztą w wielu innych krajach". "Z czasem jednak podatek zaczął stanowić coraz większy odsetek kosztów KGHM. W górnictwie koszty z roku na rok stale rosną - ruda jest głębiej i dalej od szybów. Mamy do czynienia z coraz wyższymi temperaturami i rosnącymi wymaganiami środowiskowymi, również związanymi z raportowaniem ESG. Od 2017 r. podatek od kopalin stawał się coraz bardziej dotkliwy, więc być może stanowi to pewne wytłumaczenie, dlaczego odważnych decyzji inwestycyjnych nie podejmowano" - wskazał prezes KGHM.

Pytany, na jakim etapie są rozmowy KGHM z ministrami finansów i aktywów państwowych na temat zmiany obecnej formuły podatku od kopalin, odparł: "Jesteśmy bardzo otwarci na rozmowy o różnych wariantach tego podatku. Stąpamy twardo po ziemi, trwa wojna w Ukrainie i nie wiemy, co nas jeszcze czeka. Nie wiemy, co zrobi prezydent Trump i czy Unia Europejska, w tym Polska nie będzie musiała wydawać jeszcze więcej na zbrojenia. Miedź - surowiec krytyczny - jest Europie bardzo potrzebna. Mamy wiele lat spóźnienia w procesach inwestycyjnych i żeby ta firma mogła produkować duże wolumeny miedzi potrzebuje inwestycji. Tym bardziej, że rynek potrzebuje naszych produktów. Unia Europejska jest importerem miedzi a KGHM z największymi złożami w Europie jest krytycznie ważny. Dlatego tu i teraz musimy znaleźć kompromis pomiędzy podatkiem a otwarciem przestrzeni dla inwestycji w spółce. Od tego zależy zakres inwestycji, o których chcemy mówić w zaktualizowanej strategii".

Szydło nie wykluczył, że spółka będzie musiała o rok czy dwa przesuwać inwestycje, które nie są na "ścieżkach krytycznych". "Na pewno środki z obniżonego podatku zostaną przeznaczone na inwestycje i rozwój KGHM-u w długoterminowej perspektywie. Nie chcemy za 15 lat być zdziwieni, że czegoś zaczyna brakować. Wolę więc poczekać z ogłoszeniem strategii KGHM-u" - zaznaczył.

Prezes KGHM wskazał też priorytetowe dla miedziowej spółki inwestycje. To - jak wymieniał Szydło - budowa trzech szybów. "Bez tych szybów dalszy postęp zarówno w ramach obecnych koncesji eksploatacyjnych, jak i przyszłościowych koncesji eksploracyjnych i wydobywczych, po prostu nie stanie się faktem, bo nie sięgniemy po te zasoby" - mówił.

Szydło poinformował, że nakłady inwestycyjne tzw. utrzymaniowe w KGHM to dziś kwota rzędu 3 mld zł rocznie. "Natomiast jeśli mówimy o inwestycjach rozwojowych, które zaowocują dodatkową produkcją w przyszłości, nie chcę podawać precyzyjnych kwot przed ogłoszeniem strategii. Przy stale rosnących kosztach np. pracy musimy zwiększać wydobycie, aby utrzymać rentowność. Jednocześnie KGHM musi także zwiększać efektywność" - mówił prezes. (PAP)

pdo/ aop/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Miedziak25Miedziak25

0 0

Trzeba zgodzić się, że taki podatek jest stosowany prawie na świecie tam, gdzie zasoby są eksploatowane przez zagraniczne koncerny górnicze. Przypuszczam, że KGHM też płaci taki podatek na drugiej półkuli. Podatek od kopalin w Polsce ma fatalną konstrukcję. Zabiera prawie całe zyski, że nie wystarcza pieniędzy nie tylko na pokaźną dywidendę dla inwestorów w czasie prosperity, ale głównie na kosztowne inwestycje. Minister Finansów obiecał zmienić konstrukcję podatku od 2026 r. co ma dać koncernowi dodatkowe ok. 500 mln zł. Posłowie PiS w 2015 r. też obiecywali zniesienie podatku. Słowa nie dotrzymali. Oby obecny rząd obietnicy dotrzymał. Jednak niewiele to zmieni sytuację. Na inwestycje potrzeba miliardów rocznie. A przecież KGHM posiada także olbrzymie zadłużenie, które zostało spowodowane odpływem kilkudziesięciu miliardów na podatek miedziowy. Zadłużenie też ma swoje potrzeby finansowe. Oby w rządzie dostrzeżono powagę sytuacji i odpuszczono sobie podatek choćby na pięć lat.

19:57, 08.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LEXLEX

0 0

Jak ich nie stać na podatki to niech ogłoszą upadłość. Brak dymiącego komina tylko poprawi życie w Legnicy i okolicy

12:43, 28.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%