Zamknij

Dwadzieścia opowieści o bitwach Legnickich. Nagrody wręczone

09:33, 20.09.2022
Skomentuj

W siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Opowieści o Bitwach Legnickich”. Konkurs został zrealizowany w ramach pierwszego etapu programu edukacyjnego „Szlakiem 5 Bitew Legnickich”.

- Konkurs „Szlakiem 5 Bitew Legnickich” to nasz kolejny projekt edukacyjny. Zależy nam na tym, aby zainteresować zarówno młodych, jak i dojrzalszych mieszkańców powiatu legnickiego miejscami bitew, czyli historią, która jest bardzo bogata na terenie naszego powiatu – mówiła podczas wręczenia nagród Janina Mazur, wicestarosta powiatu legnickiego.

Podsumowując konkurs podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii naszego regionu dla prawidłowego wychowania młodych pokoleń, bowiem to historia – nauczycielka życia i skarbnica wiedzy – przekazuje i kształtuje kolejnym pokoleniem wartości, sposób myślenia, kulturę, tradycję i wiarę. Dziękując za zaangażowanie, pogratulowała uczestnikom pomysłów i wysokiego poziomu zaprezentowanych prac oraz wyraziła słowa uznania dla wszystkich, którzy podejmują się wyzwań pisarskich, bowiem takie postawy dla nas są wzorem do naśladowania.

- Przygotowaliśmy materiały i udostępniliśmy je uczestnikom konkursu. Niemniej jednak nie było ich wiele dlatego bardzo istotna była wyobraźnia autorów. W swoich pracach jednak bazować musieli na faktach historycznych. Udało się, ponieważ wpłynęło 19 prac uczniów i jedna praca mieszkańca dorosłego pozaregulaminowa, ale bardzo ciekawa. Wśród tych, które wpłynęły, dominowały prace związane z bitwą pod Legnickim Polem, bo było ich 15. Bitwy nad Kaczawą dotyczyły 3 prace, dwie pod Budziwojowem i po jednej dotyczącej bitew pod Pątnowem i pod Lipcami – dodaje Janina Mazur.

Serdeczne gratulacje przekazał laureatom starosta Adam Babuśka, zaznaczając, że osiągnięty sukces jest powodem do dumy i wyrażając nadzieję, że uczniowie w przyszłości rozsławią nasz region jako literaci, dziennikarze czy blogerzy. Zaznaczył, że wszyscy mają ogromne możliwości twórcze.

SZKOŁY PODSTAWOWE:

I MIEJSCE:

Róża - „Niezwykła podróż do...” - Dominika Golińska kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach,

II MIEJSCE:

Słońce - „Bitwa pod Legnicą” - Bernadeta Moroz kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach,

III MIEJSCE:

Owieczka - „Niezwykła rozmowa” - Julia Owczarek kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach.

WYRÓŻNIENIA:

Maks - „Niezwykły sen” - Jakub Marciniak kl.VI, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, Sisi - „Migawki z przeszłości” - Hanna Kądziołka kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie, Saturn - „Bitwa nad Kaczawą 26.08.1813” - Krystian Balbier kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach.
 
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

I MIEJSCE:

Bejk - „Legnica AD 1241” - Bartosz Koniewicz kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

Poziomka - „Bitwa pod Legnicą” - Paulina Podobińska kl. III, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie,

II MIEJSCE:

Maciej Ch. - „Bitwa pod Legnicą 1241” - Maciej Chadała kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie,

III MIEJSCE:

Biała - „Jest Nadzieja!” - Oliwia Buś kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

Laureaci konkursu odebrali z rąk władz powiatu nagrody oraz dyplomy. Podziękowania skierowano także na ręce Alicji Sielickiej, burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicji Sielickiej, wójta gminy Kunice Józefa Pieroga oraz burmistrza Chojnowa Jana Serkiesa. Słowa uznania skierowane zostały także do nauczycieli przygotowujących i wspomagających uczniów w konkursie, oraz Edwarda Wiśniewskiego, który opracował materiały pomocnicze do konkursu. Przedsięwzięcie objęte było patronatem honorowym Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusza Skoczka. W jego imieniu Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” wręczył zwycięzcom albumy i przekazał gratulacje.[FOTORELACJA]18714[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Rodzina Samborskich na swoim.

11:00, 20.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Etatowi, odwieczni, dozgonni "samorządowcy". Klany i familie. Przez chwilę był forsowany pomysł, żeby jeszcze więcej uprawnień przekierować do samorządów wraz z pieniędzmi.
Jak się patrzy na te codzienne "gale, bankiety, uroczystości, wręczenia, nadania" itd. to ciężko popierać taką ideę. XD

Poza tymi ustawkami przed obiektywami połączonymi z ciągłym trwonieniem pieniędzy, to czym oni się zajmują?

Dawno nie było wbijania pierwszej łopaty, wizytowania jakiejś budowy kilkudziesięciu lub nawet kilkuset metrów chodnika lub jezdni absurdalnie drogich :))

11:00, 20.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Ta wiekowa Pani to od którego króla i w którym wieku otrzymała władze. Czas na osoby nowe, myślące kategoriami współczesnymi a tutaj ?....

06:00, 20.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

[quote="lcarr"]Ta wiekowa Pani to od którego króla i w którym wieku otrzymała władze. Czas na osoby nowe, myślące kategoriami współczesnymi a tutaj ?....[/quote]

Co z pomysłem ograniczenia możliwości pełnienia fukcji do dwóch kadencji? Hahahahahahaha
Dlaczego prezydent RP, który ma najsilniejszy mandat demokratyczny ma ograniczenie do dwóch kadencji chociaż faktycznie niewiele władzy posiada, a cała armia partyjniaków latami i dekadami siedzi w rządzie, ministerstwach, samorządach bez żadnych ograniczeń?

A ludzie wiecznie zdziwieni, że tacy traktują urzędy jak swoją własność... XD

09:00, 21.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Nagrodą powinna być Książka o tytule HIT.

10:00, 22.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%