Zamknij
Ważne

Bułgaria: nieruchomości jako inwestycja. Czy warto?

08:14, 30.06.2023
Skomentuj

Popularne miejsca turystyczne w Bułgarii przyciągają obcokrajowców, którzy nie tylko z zamiłowaniem spędzają w tym kraju wakacje, ale i kupują nieruchomości. Najczęściej te transakcje odbywają się poprzez agencje nieruchomości, które mają doświadczenie w tego typu operacjach.

Co ciekawe, proces zakupu lub sprzedaży Bulgaria nieruchomosci może być przeprowadzony na odległość, bez potrzeby osobistego spotkania z notariuszem, co jest niezwykle wygodne. Co więcej, ze względu na międzynarodowy charakter transakcji, zazwyczaj jest wymagane złożenie depozytu rezerwacyjnego, co inicjuje proces przygotowań do finalizacji transakcji.

Bułgarski rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Bułgarii w 2023 roku jest pełen różnych oczekiwań. 2022 rok był udany zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących nieruchomości w Bułgarii, z wyraźnym wzrostem cen i liczby transakcji​​. W 2023 roku nie oczekuje się jednak takiego sukcesu jak w roku poprzednim, ale nie przewiduje się również głębokich spadków lub stagnacji. Specjaliści zgadzają się, że rynek będzie szukać równowagi i stabilizacji po niesamowitym boomie cen i transakcji w 2022 roku​. Pomimo popytu i ograniczonej liczby ofert, nie jest prawdopodobne, aby ceny nieruchomości w Bułgarii znacznie wzrosły w 2023 roku. Przewidywany wzrost nie przekroczy 10%, co jest poniżej oczekiwań inflacyjnych.

Obserwuje się spadek zainteresowania nieruchomościami inwestycyjnymi w dużych miastach. Wysokie ceny, rosnące stopy kredytów hipotecznych i niewystarczająco szybki wzrost opłat za wynajem prowadzą do wydłużenia okresu zwrotu z inwestycji. Z drugiej strony, nieruchomości w kurortach, na przykład w St. Vlas, Pomorie, Sozopol oraz apartamenty w Burgas i Warna, pozostają atrakcyjną inwestycją.

Zakup nieruchomości w Bułgarii: ważne informacje dla Polaków

Zasady nabywania nieruchomości w Bułgarii są dość proste i składają się z kilku etapów, które są w pewnym stopniu podobne do wymagań polskiego systemu. Po wyborze nieruchomości, kupujący jest zobowiązany do złożenia depozytu rezerwacyjnego, którego wartość zależy od ceny nieruchomości. Następnie, prawnicy sprawdzają dokumentację nieruchomości, po czym jest sporządzona umowa przedwstępna. Właściciel nieruchomości składa wniosek o „świeże” dokumenty, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji notarialnej. W tym momencie jest wpłacana pierwsza transza ceny sprzedaży nieruchomości. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, wpłaca się pozostałą część wartości nieruchomości, po czym notariusz podpisuje akt notarialny i nieruchomość jest przekazywana nowemu właścicielowi. Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, cała kwota z tytułu sprzedaży nieruchomości jest przekazywana poprzedniemu właścicielowi.

Podobnie jak w Polsce, w Bułgarii występuje umowa przedwstępna, która jest umową pomiędzy sprzedającym a kupującym. Ta umowa zawiera główne elementy umowy końcowej i musi być sporządzona na piśmie. Kupujący wpłaca zadatek w wysokości 10-30% wartości nieruchomości.

Akt notarialny jest podpisywany u lokalnego notariusza. Notariusze w Bułgarii mają swoje rejony terytorialne, więc może się zdarzyć, że w małych, ale popularnych miejscowościach turystycznych, klientów obsługuje tylko jeden lub dwóch notariuszy. W sezonie może być konieczne oczekiwanie na wolny termin nawet przez tydzień lub dłużej. Po podpisaniu aktu notarialnego i poświadczeniu podpisów, notariusz składa dokumenty do Służby Rejestru Nieruchomości. Następnie sędzia dokonuje odpowiednich zmian w księdze państwowej. Przed przeprowadzeniem transakcji, notariusz musi otrzymać dowód, że nieruchomość nie jest obciążona żadnymi długami. Wszystkie transakcje odbywają się tylko na „czystych” nieruchomościach.

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Naukowe lato w Centrum Witelona

Może w ramach zabawy, Centrum Witelona wyśle jakiegoś "naukowca" na ulicę Mickiewicza w okolice Domu STudenta, żeby naprawił to, co zostało zepsute. Tam Collegium Witelona zamontowało tablicę wyświetlającą m.in. temperaturę. Szkopuł polega na tym, że "specjalista" zamontował czujnik temperatury skierowany na Słońce i dlatego pokazywane są abstrakcyjne temperatury, Wisi to już ki9lka lat i nikomu to nie przeszkadza. Dziwne!

?

20:26, 2025-07-08

Szymon Pączek dołącza do Miedzi Legnica

W tłusty czwartek przegrywy óml się spuszczają w pączka aby koledze z trybuny zrobić dobrze.

Skarpeta ÓML

19:33, 2025-07-08

Miasto dołoży do remontów zabytkowych kamienic

Kamienice się sypią, patusy niszczą, mieszkańcy urządzają samowolkę budowlaną w postaci wymiany okien lub malowania balkonów na jakie chcą bo skorumpowany konserwator ma to gdzieś, a w urzędzie jak zwykle żeby pokazać że jednak się troszczą o legnickich przegrywów dają możliwość składania wniosków albo tworzą fikcyjne konsultacje społeczne. Muszą urzędasy brać chyba te same pixy od Papryka, bo od rozumu odjechali bardzo daleko. Dobrze że potrafią liczyć i przytulać nie swoje pieniądze XD

Korupcja

19:31, 2025-07-08

600 tysięcy złotych więcej na miejską zieleń

Koszenie trawy w mieście? Jasne, było... ale chyba tylko "na oko z daleka". Trawa przy znakach, latarniach i krawężnikach wygląda jakby miała status VIP - nietykalna. A skoszone resztki na chodnikach? Może to nowa instalacja artystyczna "Zieleń po przejściach". Kosiarka przejechała, zaliczone - estetyka w wersji demo.

lca

19:24, 2025-07-08

0%