W poniedziałek, 2 czerwca 2025 roku, ulicami Legnicy przeszedł pierwszy Marsz Papieski, zorganizowany w rocznicę historycznej wizyty Jana Pawła II w tym mieście. Wydarzenie zgromadziło blisko 400 uczestników, którzy chcieli oddać hołd świętemu Papieżowi i wyrazić przywiązanie do jego nauczania oraz wartości, które głosił.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"22246"}
Marsz rozpoczął się o godzinie 19:00 uroczystą mszą świętą w Sanktuarium św. Jacka, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Następnie uczestnicy przeszli ulicami Wrocławską i Najświętszej Marii Panny pod pomnik Jana Pawła II przy legnickiej katedrze. Tam delegacje, w tym starosta legnicki Adam Babuśka oraz przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność" Bartosz Budziak, złożyli kwiaty pod pomnikiem Papieża.
::video{"type":"single","item":"17818"}
Inspiracją do zorganizowania Marszu Papieskiego w Legnicy były Narodowe Marsze Papieskie, które odbyły się w Warszawie w latach 2023 i 2024. Stanowiły one odpowiedź na publiczne ataki podważające świętość i zasługi Jana Pawła II dla Kościoła i Polski. Organizatorzy podkreślali, że celem marszu jest przypomnienie bogatego nauczania Papieża Polaka, szczególnie młodemu pokoleniu, które nie pamięta czasów jego pontyfikatu.
::video{"type":"single","item":"17815"}
Po zakończeniu marszu odbył się koncert sopranistki Magdaleny Buczkowskiej, poprzedzony projekcją filmu dokumentującego wizytę Ojca Świętego w Legnicy w 1997 roku. Wydarzenie zakończyło się błogosławieństwem biskupa legnickiego.
Marsz Papieski w Legnicy był oddolną inicjatywą wiernych i lokalnych wspólnot, a jego formalnymi organizatorami były Diecezja Legnicka oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup Andrzej Siemieniewski.
Organizatorzy wyrazili nadzieję, że Marsz Papieski stanie się w Legnicy nową tradycją, pielęgnującą pamięć o św. Janie Pawle II i jego przesłaniu dla kolejnych pokoleń mieszkańców miasta i regionu
normalny106:19, 03.06.2025
To marsz Pisowców !!! Popatrzcie na te gęby !!! Paranoja , żeby pod płaszczykiem papieża robić taką manifestacje !!! Żenada
Japa!08:53, 03.06.2025
Coś cię boli, komunisto? Ty swoje święto i marsze masz w październiku. Wytrzymaj jeszcze trochę, potomku pijanego sołdata z legnickich koszar.
Wierny07:29, 03.06.2025
Wojtyła wiedział.
kroto07:48, 03.06.2025
jeszcze jak!
Warol Kojtyła08:51, 03.06.2025
O czym wiedział?? Że twoja stara jest pijaczką a jej konkubini wchodzili ci pod kołdrę jak leżała pijana?? Każdy o tym wie!
Nawrocka uposledz10:34, 03.06.2025
Wiedział że sutener wygra i będzie w końcu władał kobitami
zzz10:01, 03.06.2025
Wojsko na czele marszu?
Wiecie dlaczego Kosowo i Bośnia Hercegowina to jedyne państwa w Europie, w których wygrał Batyr?
Bo tam głosowało wojsko z Polski (kontyngent KFOR), a Batyr powiedział, że nigdy nie wyśle wojska do Ukrainy.
Jak widać, odważne wojsko polskie woli bezpiecznie i cicho siedzieć gdzieś daleko, a nie znajdować się w strefie, gdzie codziennie giną ludzie i gdzie toczy się walka również o bezpieczeństwo Polski.
xDDDDDDDDDD19:52, 03.06.2025
Ty harcerzy od wojska nie umiesz rozpoznać xD Już nie mówiąc, że takie ubranko to nawet taki baran jak ty umiał by sobie kupić.
Pozostałe komentarze
Anka Ka22:43, 02.06.2025
Dajcie mu już spokój.. Niech spoczywa w spokoju... Po co takie cuda wianki...
kiki07:10, 03.06.2025
Duszkiewicz to jednak fajny facet, maciek lata świetlne różnicy
martens10:13, 03.06.2025
I dlaczego kłamiesz po ukraińsku? Najpierw niech twoi ziomale rozliczą się za to co zrobili Polakom... Po drugie, jak można stawiać pomniki i budować muzea takich zbrodniarzom jak Stepan B. I Roman S. - plując Polakom w twarz...
zzz12:43, 03.06.2025
Ruska onuco z Konfy, ty jesteś chora na Wołyń i bandzior Putin wykorzystuje ciebie do siania zamętu. Ciekawe ile ci płaci? A może ty pracujesz dla kacapów jako wolontariusz? Jeżeli tak, to zacznij się leczyć.
Do kretyna zzz11:35, 03.06.2025
Posłuchaj widlarzu! Polska ma wysyłać swoje wojsko do krainyU?? Podczas gdy dekownicy stamtąd siedzą w Polsce i Niemczech i mają swoją ojczyznę w doopie??? Jedź zatem pierwszy, banderowcu!!! Ha tfu ci w twarz! Brawo Prezydent Nawrocki! Żadnego polskiego żołnierza do krainyU!!!!
zzz12:48, 03.06.2025
Ruska onuco z Konfy, myślisz, że lepiej wysyłać polskich żołnierzy na marsze papieskie albo gdzieś daleko, gdzie nie ma wojny? Czyli żołnierze mają teoretycznie uczyć się swojego fachu. To komedia!
Działasz dla dobra ruskich i dlatego mam pytanie: co Batyr robił w Moskwie w 2018 roku, bo żadnego sprawozdania z tej wizyty nie złożył i mediów nie poinformował?
POsuwał 13:48, 03.06.2025
twoją starą na placu czerwonym, banderowcu! Won pod Bachmut! Nie ty, szmaciaku, będziesz decydował, gdzie polski żołnierz będzie walczył! A na pewno nie będzie walczył za krainęU, podczas gdy dekownicy po pijaku rozbijają się autami po Polsce! Ha tfu!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
A czy to Polki..........
Babb
17:25, 2026-06-22
Najbogatszy radny? Jedno nazwisko przyciąga uwagę
Oświadczeniami niektórych radnych powinien zając się prokurator. Składanie fałszywych zeznań majątkowych Kodeks Karny kwalifikuje karą od 6 miesięcy do 8 lat. Oświadczenia radnych przyjmuje Przewodnicząca Rady Miejskiej, która wydaje się mało spostrzegawcza, skoro przyjęła i opublikowała niekompletne czyli fałszywe oświadczenia. A mogła niektórym radnym zwrócić uwagę, że oświadczenia nie posiadają choćby wszystkich przychodów
TED
16:18, 2026-06-22
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
A smarkula rozdzielić i każda do innej szkoly i kurator codziennie w domu i w szkole. Ponadto praktyki w szpitalu na paliatywnym i w schronisku dla zwierząt. Obowiązkowo przez rok czasu Rodzicom zabrać 800 plus w nagrodę i wszelkie zapomogi od państwa jeśli biorą coś. Mopsu.
Jurek
16:09, 2026-06-22
Gaz w podstawówce. 204 osoby ewakuowane
Teraz niech rodzice tych idiotek ponoszą koszty za ewakuację i całą akcję.
Gość.
15:55, 2026-06-22