Legnickie Gimnazjum nr 5 ma swojego patrona. Został nim książę Jerzy Wilhelm. Był on ostatnim księciem z dynastii Piastów i ostatnim potomkiem śląskiej linii piastowskiej.
W 349 rocznicę urodzin Jerzego Wilhelma Gimnazjum nr 5 w Legnicy przyjęło jego imię. Na uroczystości przedstawiciele rady rodziców przekazali dyrektorce szkoły nowy sztandar, a uczniowie zaśpiewali specjalnie z tej okazji skomponowany hymn gimnazjum.
Do Legnicy przyjechali też przedstawiciele Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia z Brzegu. Zakon ten został założony przez 12 - letniego Jerzego Wilhelma po tym jak książe zasmakował sztuki polowania. Trzy lata później Jerzy Wilhelm umarł, a zakon przestał funkcjonować. Jego działalność reaktywowano w 1998 roku. Członkowie zakonu do Legnicy przywieźli drzewo – tulipanowca, które zostało zasadzone na terenie szkoły.
- Mam nadzieję, że drzewko będzie symbolizowało tę uroczystość – powiedział Antonii Papież, Wielki Mistrz Zakonu.
Nadanie imienia szkole wiąże się z podsumowaniem 10-lecia jej funkcjonowania.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"1725"}
Jerzy Wilhelm był ostatnim księciem z dynastii Piastów i ostatnim potomkiem śląskiej linii piastowskiej. Sprawował władzę w księstwach legnickim, brzeskim i wołowskim, będąc lennikiem austriackich Habsburgów. Księstwo legnickie pod jego rządami było ostatnim autonomicznym organizmem politycznym w regionie, gwarantującym swobodę religijną mieszkańców. Jerzy Wilhelm żył w latach 1660-1675, umierając w wieku zaledwie 15 lat.
O wyborze patrona zadecydowały: związek z historią Legnicy i regionu, polskie, piastowskie pochodzenie, cechy osobowości, które mogą stanowić wzór dla gimnazjalisty, młody wiek księcia (był równolatkiem uczniów szkoły) oraz wspaniały dorobek kulturalny epoki baroku w której żył Jerzy Wilhelm.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak oszukują na truskawkach. Uważaj przy zakupie
Największym oszustem w sprzedaży truskawek na Dolnym Śląsku jest pewien ukra. A sprzedawcy to druga swołocz. Oszukują na wagach.
Stravberry24h
23:43, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
kiedyś były popularne takie z ruchomym waflem śnieżka czy coś
Żanetta
23:12, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Nie płaciłem składek ZUS ale biorę wysoką emeryturę. Doimy durne polskie owieczki i barany. Amen.
Xsionc
21:29, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Jestem analfabetomi nawet jednego zdania nie napisze bez błendu. Tak jak nie zaspiewam kolendy bom tłuk bez szkoły. Ale warzne ze tusk przywrucił mojemu papie ubekowi emeryturke
.....
20:27, 2026-06-23