W środowe południe legniccy strażacy uroczyście obchodzili swoje święto. W tym roku kilka dni później niż było to planowane. Powód? Obowiązki służbowe.

- Za nami ciężki rok. Mieliśmy ponad dwa tysiące zdarzeń. I niestety aż pięć ofiar śmiertelnych podczas pożarów. Nie było łatwo - mówi mł. bryg. Zdzisław Sokół, komendant miejski straży pożarnej.
- To ciężka praca, ale niesienie pomocy innym to nasza misja. Najważniejsze jest to, kiedy w oczach człowieka, któremu pomożemy widać wdzięczność. To jest solą naszej pracy.
Uroczysta jubileuszowa zbiórka pododdziałów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się na dziedzińcu Akademii Rycerskiej. Wręczono awanse i wyróżnienia. W sumie odznaczonych i uhonorowanych zostało 98 osób. Wielu strażaków zawodowych oraz ochotników z okazji święta i jubileuszu otrzymało odznaczenia, medale i resortowe wyróżnienia.
Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali: mł. bryg. Radosław Kuraś, asp. Jarosław Pielich, st. ogn. Adam Mierzwiński i ogn. Robert Łękawski.
Decyzją ministra spraw wewnętrznych, st. ogn. Jarosław Łęcki otrzymał Srebrną Odznakę „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Komendant wojewódzki st. bryg. Adam Konieczny uhonorowany został Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali Tadeusz Szczepański i mł. bryg. Zdzisław Sokół, którego uhonorowano także Srebrną Odznaką „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Brązową otrzymali: mł. bryg. Wojciech Huk, st. kpt. Paweł Dąbrowa, asp. Maciej Zborowski, mł. asp. Grzegorz Czatrowski i Iwona Gorczyca.
Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej „ Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych” asp. Piotr Kałakajło.
Strażacy docenili także swoich kolegów i jednocześnie współpracowników. Dwaj policjanci: sierż. szt. Mateusz Sobczyk i st. sierż. Remigiusz Kowalczyk, zostali nagrodzeni za to, że we wrześniu ub. roku wyciągnęli z płonącego mieszkania mężczyznę.
- Otrzymaliśmy od dyżurnego informację o dymie wydobywającym się z mieszkania przy ul. Piastowskiej. Byliśmy akurat w pobliżu, przyjechaliśmy jako pierwsi i od mieszkańców dowiedzieliśmy się, że w mieszkaniu najprawdopodobniej przebywa mężczyzna. Drzwi były zamknięte, wyważyliśmy je i zobaczyliśmy leżącego na podłodze obok płonącego człowieka - opowiada st. sierż. Remigiusz Kowalczyk.
Policjanci nie czują się bohaterami. Za pomoc we wrześniowej akcji nagrodę otrzymała także Jolanta Łowińska z CPR. Okolicznościowe podziękowania rozdano również samorządowcom z całego powiatu.
Podczas uroczystości na dziedzińcu akademii poświęcona została figura św. Floriana - patrona strażaków, która stanie w ich siedzibie i będzie strzegła, by wracali bezpiecznie do bazy z każdej akcji.[FOTORELACJA]12886[/FOTORELACJA]

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Jestem analfabetomi nawet jednego zdania nie napisze bez błendu. Tak jak nie zaspiewam kolendy bom tłuk bez szkoły. Ale warzne ze tusk przywrucił mojemu papie ubekowi emeryturke
.....
20:27, 2026-06-23
Dlaczego Dzieci potrzebują swobody?
Zabawa żywnością to zły pomysł szczególnie że te zajęcia są płatne a ceny są dość wygórowane.
nie nie
20:19, 2026-06-23
Emerytury po waloryzacji. To warto sprawdzić
Po co wysyłać tyle pism pocztą ? Czy nie można zrobić tego inaczej ??? Maja tam niepotrzebne miliony na taką wysyłkę ? Jakiś czas temu robotnicy ZUS strajkowali... bo maja małe pensje.
dziwne
20:18, 2026-06-23
Na Młynarskiej bez gazu i reakcji spółdzielni
Nie tylko na Młynarskiej odcięli gaz na Jaworzyńskiej również,od 11 czerwca jesteśmy bez ciepłej wody i gotowania, nie uzgodnili ze wspólnotą, swoją część poza budynkiem zrobili ,zakręcili i mają gdzieś, wspólnota w ciągu jednej doby przeprowadziła szczelność, oni myślą że tylko oni pracują. Oczywiście gaz to poważna sprawa ale organizacyjnie można to lepiej ogarnąć. Małe dzieci,ludzie po zabiegach , WSTYD dla gazowni.
Wkurzeni
19:55, 2026-06-23