Zamknij

Szachiści Miedzi bez medalu. Gwiazda Bydgoszcz z pierwszym mistrzostwem. Jan Malek z tytułem arcymistrza.

10:34, 16.10.2024 . Aktualizacja: 10:45, 16.10.2024
Skomentuj Miedź Legnica (pzszach) Miedź Legnica (pzszach)

W ostatniej rundzie Ekstraligi szachowej drużyna Miedzi Legnica walczyła o miejsce na podium, jednak musiała uznać wyższość Akademii Szachowej Gliwice. Ostatecznie legniccy szachiści zakończyli turniej na wysokim, choć nieco rozczarowującym dla zawodników czwartym miejscu. Mimo to, występ Miedzi można uznać za bardzo udany. Większość graczy zagrała powyżej swoich rankingów, a szczególną radość przyniósł Jan Malek, który wywalczył ostatnią normę potrzebną do uzyskania tytułu arcymistrza, sięgając po długo wyczekiwany tytuł.

Czwarte miejsce przed turniejem byłoby ocenione jako solidny występ jednak w miarę rosnących apetytów ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że szachiści Miedzi mogą być rozczarowani. Przez długi czas znajdowali się oni bowiem na podium. Niestety w ostatniej rundzie czegoś zabrakło. Pierwszą grę w turnieju z Jackiem Tomczakiem przegrał Jan Malek. Z młodego zawodnika Miedzi chyba nieco zeszło powietrze gdy w przedostatniej rundzie turnieju zapewnił sobie tytuł arcymistrza. Swoją partię wygrał natomiast Bartłomiej Heberla pokonując Tomasza Warakomskiego. Heberla zagrał bardzo ciekawy turniej, aż 6 gier zakończył rozstrzygnięciem (3 wygrane i 3 porażki). Remisy z Gliwicami wywalczyli Erdogmus, Kempiński i Bobras. Dosyć rozczarowujący mógł być szybki remis białymi Kempińskiego, ale w tegorocznej Ekstralidze był on najsłabszym punktem Miedzi i jako jedyny zagrał poniżej swojego rankingu. Na ostatniej desce swoją grę z Julią Antolak przegrała dość niespodziewanie Alicja Śliwicka, która długo walczyła dla drużyny, nawet w kompletnie przegranej pozycji.

Występ szachistów należy jednak uznać za dobry. Wprowadzenie dwóch bardzo młodych graczy na 1. i 2. szachownicy może zwiastować dobre perspektywy na kolejny rok. Mistrzem tegorocznej Ekstraligi została Gwiazda Bydgoszcz. Srebro powędrowało do Polonii Wrocław, a brąz do Hetmana Katowice.