Po raz trzydziesty trzeci zebrało się dziennikarskie jury i przyznało nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego. Faworytem była praca Piotra Opałki zatytułowana "Zielona architektura" i to ona zwyciężyła zdecydowaną większością głosów.
[FOTORELACJA]21729[/FOTORELACJA]
„Nie kopać leżącego, nie huśtać się wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich jej przejawach”, te znamienne słowa Andrzeja Waligórskiego, patrona nagrody, są od lat dewizą dziennikarskiego jury. Również i tym razem kapituła obradowała w duchu tej maksymy.
Tematem tegorocznego Satyrykonu jest "Mniejsze zło", rysownicy skupili się więc na tym temacie. Jak widać praca odnosi się do tematów ekologicznych. Nie będę pracy komentować według dziennikarskiej zasady "nie dobijać pointy młotkiem", niech każdy zobaczy to, co chce zobaczyć – skomentowała Honorata Rajca, przewodnicząca dziennikarskiego jury nagrody im. Andrzeja Waligórskiego.
Większość jury postawiła na "Zieloną architekturę", pracę, która w sugestywny sposób komentuje współczesne trendy urbanistyczne. Rysunek przedstawia nowoczesny blok mieszkalny postawiony na gruzowisku po wyciętym lesie. W miejscu dawnych drzew pozostały jedynie pnie, natomiast roślinność... przeniosła się na balkony mieszkańców.
Przedstawia budynek, który powstał na gruzowisku leśnym, na polu wyciętych drzew, Piekary D w legnickim wydaniu. Ciężko się w tych pracach doszukiwać czegoś wesołego, radosnego, to raczej taki śmiech przez łzy. Wiele z tych prac traktuje o tematach, które są dla nas bardzo trudne, jako społeczeństwa, bo dotyczą wycinania drzew, dotyczą wojny, skandali. Rozstrzał tematyczny jest bardzo duży, ale dotykają problemów także globalnych. Najbardziej prześmiewczym elementem pracy która została wybrana, jest, że ten blok stoi na leśnym gruzowisku, pozostały tylko pnie drzew, natomiast drzewa rosną na balkonach. I właśnie to jest smutne, wycinamy drzewa, niszczymy zieleń, a później budujemy domy, bawiąc się w konkursy zazieleniania – komentowali dziennikarze.
Zwycięzca, Piotr Pałka, otrzyma nagrodę rzeczową oraz dyplom autorstwa Mirosława Kuźmy, a jednocześnie zgodnie z tradycją został zobowiązany do przygotowania dyplomu dla przyszłego laureata nagrody, który zostanie wyłoniony w kolejnej edycji Satyrykonu w 2026 roku. W tym roku dodatkową nagrodą będzie piękna porcelanowa filiżanka, ufundowana przez Ceramika LADY BLUE – Paulina Stefańczyk.
Tegoroczna kapituła nagrody dziennikarzy obradowała w składzie: Honorata Rajca – przewodnicząca, Lilla Sadowska i Wojciech Obremski (Lca.pl), Patryk Głażewski (Legnica.naszemiasto.pl/ Gazeta Wrocławska), Andrzej Stefańczyk (Muzyczne Radio / TVN24), Karolina Bieniek, Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław), Zbigniew Jakubowski (e-legnickie.pl), Grzegorz Żurawiński, Paweł Pawlucy (TVP Wrocław), Artur Guzicki (Wprost,pl), Dawid Sołtys (Radio Plus).
Tegoroczny wybór jury dziennikarskiego po raz kolejny udowodnił, że satyra to nie tylko śmiech, ale i przenikliwa krytyka współczesnych zjawisk społecznych.
2 0
TRZEBA GZDIEŚ KASE PODATNIKA ULOKOWAĆ ,,DZIECI RESORTOWE DARMOZJADY