Nurkowanie staje się bardzo popularną formą rekreacji. Przebojem zdobywa sobie coraz większe rzesze zwolenników również w Legnicy.


Mieszkańcy naszego miasta mogą się uczyć nurkowania pod okiem doskonałego instruktora, całym sercem oddanego swojej pasji.
Ludziom wydaje się, że nurkowanie to sport komercyjny. Nic bardziej mylnego. To prężnie działająca forma rekreacji i odpoczynku, podczas której spotykają się ludzie bez względu na federację nurkową, jaka reprezentują, klub nurkowy, poglądy polityczne, kolor skóry, poglądy religijne. W nurkowaniu każdy jest równy i chodzi o to żeby ludzi zrzeszać, a nie dzielić. Żeby wyciągnąć ich z domu i pokazać, że jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i odkrywanie piękna polskiej przyrody, bo jednak najwięcej i najcześciej nurkujemy w Polsce. Centrum organizuje również wyprawy do odległych zakątków świata. W Legnicy jednym z miejsc, gdzie można spotkać zapaleńców nurkowania jest Centrum Nurkowe Divingcat przy ul. Słubickiej. Właścicielem jest Waldemar Aldminowicz, pasjonat nurkowania, posiadający wszelkie certyfikaty potrzebne do szkolenia płetwonurków.

- Szkolę nurków już od dwóch lat, wcześniej pracowałem we Wrocławskim Parku Wodnym, z którym do dziś jestem ściśle związany. Jednak pochodzę z Legnicy, do której wróciłem i pomyślałem, że dobrze będzie otworzyć takie centrum właśnie tu, tym bardziej, że jest duże zapotrzebowanie, na działalność tego typu. Każdy, kto raz zasmakuje tego rodzaju rekreacji na pewno już nigdy nie zrezygnuje.
Jednym z głównych celów centrum jest propagowanie nurkowania i przełamanie panujących stereotypów, że to sport dla komandosów, ludzi o stalowych nerwach i żelaznej kondycji fizycznej. Nurkowanie to forma turystki. Chciałbym, żeby piękno podwodnego świata mogło podziwiać coraz więcej ludzi.
- Te stereotypy, to jest oczywiście mit i bzdura. My pokazujemy, że nurkowanie jest bardzo proste i każdy może odbyć podwodną wycieczkę. Podkreślam, że nurkowanie to nie jest sport. Jest to forma turystyki, my jesteśmy turystami w podwodnym świecie, podglądamy podwodne życie, bytujemy z podwodną fauną i florą, nie naruszając jej środowiska. To niesamowita zabawa i wspaniała przygoda. Karmienie ławicy płoci pod wodą, lub obserwowanie czającego się na swoja zdobycz szczupaka….
Żeby zasmakować tej przygody nie trzeba wcale jechać za granicę. Choć na świecie są przepiękne miejsca nurkowe, które warto zobaczyć, to Polska również ma swój urok. Poza tym, jak się ktoś nauczy nurkować w polskich wodach, to da sobie radę w każdym miejscu na świecie!
- Ludziom się wydaje, że nasze wody są mało ciekawe. Nic bardziej mylnego. W Polsce mamy bardzo piękne jeziora, kamieniołomy, które znajdują się nawet w naszej okolicy. Jednym z najciekawszych według mojej opinii jest kamieniołom Zakrzówek w Krakowie, znany min. z tego, że pracował w nim Karol Wojtyła. Znajduje się ok. 2 km od Wawelu, woda jest w nim niesamowicie przejrzysta, ma ok. 14 m. widoczności, zbiornik ma 30 m. głębokości. Turkusowa woda, podwodne skały wapienne i piękna roślinność, ławice płoci, okoni, wspaniałe podwodne widowisko, oraz zatopione podwodne atrakcje: autobus, nyska trabant, torpeda, łodzie, platformy do ćwiczeń i wiele innych.. To trzeba zobaczyć!!!
Trochę mniej widowiskowy, jednak nie mniej ciekawy jest kamieniołom w Zimniku. Zrobiłem tam bardzo wiele nurkowań i za każdym razem Zimnik czymś mnie zaskakuje. Planujemy wspólnie z kolegami zatopienie kilku dodatkowych atrakcji, jednak nic o tym nie powiem, to będzie niespodzianka.
- Tutaj woda jest mniej przejrzysta, jednak również jest bardzo ciekawym i popularnym wśród płetwonurków akwenem. Zbiorniki są bezpieczne, nie ma w nich właściwie żadnych pułapek. Jedyne niebezpieczeństwo polega na tym, że mniej doświadczony nurek może opaść na zbyt dużą głębokość.
Aby się ustrzec takich i innych niebezpieczeństw należy przejść kurs nurkowania. Podczas podstawowego kursu nurkowego Open Water Diver PADI nauczysz się samodzielnie planować i przeprowadzać bezpieczne nurkowania do 18m głębokości. Woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem, dlatego żeby się w niej bezpiecznie poruszać trzeba wiedzieć o zagrożeniach związanych z nurkowaniem. Nurkowanie jest bardzo bezpieczne, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Wszystkiego można nauczyć się na kursie nurkowania organizowanym przez Centrum Nurkowe Divingcat.
- Żeby ukończyć taki kurs i uprawiać taki rodzaj rekreacji nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji. Najważniejszy jest dobry stan zdrowia i trochę chęci. Na początek trochę odwagi, żeby przełamać opór przed zanurzeniem się i zrobieniem pierwszego oddechu pod wodą. Ja organizuję wiele programów dla dzieci i dorosłych. Odbywają się one na basenie, gdzie są idealne warunki do nauki. W myśl zasady PADI Zanurkuj już dziś, nie musisz mieć kursu nurkowego, żeby zobaczyć, co kryje się pod wodą. Wystarczy, ze przyjdziesz do naszego Centrum Nurkowego na ulice Słubicką. Każdy kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na części teoretycznej uczymy się min. jak dobrać właściwy sprzęt dla siebie, jak się zanurzyć, dlaczego cały czas musimy oddychać, dlaczego musimy wyrównywać ciśnienie, jak to robić efektywnie, jak długo możemy być na danej głębokości, dlaczego musimy powoli się wynurzać. Na basenie uczymy się wszystkich umiejętności nurkowych potrzebnych podczas nurkowania. Jak ściągnąć i założyć maskę pod wodą, uczymy też sposobu komunikacji pod wodą, jak dzielić się pod wodą powietrzem i wielu innych niezbędnych umiejętności, pozwalających na bezpieczne poruszanie się pod wodą. W części praktycznej na wodach otwartych planujemy i wykonujemy bezpieczne nurkowania do 18m. To już prawdziwa przygoda!!! W programie kursu są cztery nurkowania, ja jeszcze od siebie dodaję drugie cztery nurkowania, aby przyszły nurek przysłowiowo „się opływał”, to daje mu większe doświadczenie i dobre przygotowanie do zrobienia następnego kursu, gdzie otrzyma uprawnienia do nurkowania do 30m. Szkolenie kończy się uzyskaniem międzynarodowej licencji płetwonurka, rozpoznawalnej w każdym miejscu na świecie, gdyż szkolimy w federacji PADI, która jest obecnie największą federacją szkolącą płetwonurków.
Kursy odbywają się w Legnicy na basenie przy ul. Mazowieckiej, na basenie w Rudnej i właśnie we Wrocławskim Parku Wodnym, przy ul. Borowskiej. Zanim jednak zanurzymy się w wodzie musimy dobrać sobie odpowiedni sprzęt. Na kurs podstawowy cały sprzęt dostaniesz od nas. Swoje musisz mieć tylko ABC, czyli maskę, fajkę i płetwy. Jeżeli tego nie masz, nie śpiesz się z zakupem. Możesz wybrać niewłaściwie. Na pierwszych zajęciach teoretycznych nauczysz się jak właściwie dobrać dla siebie sprzęt podstawowy. Można się w niego zaopatrzyć, również w naszym sklepie nurkowym, przy ul. Słubickiej 2 (dawne Elpo)
- Znajduje się w nim sprzęt najlepszych światowych producentów, takich jak: SEAC SUB, KALLWEIT, TUSA, POSEJDON, APEKS, SUUNTO, HALCYON, URSUIT, BARE, SANTI, CRESSI, COLTRI SUB, AQUALUNG, TECHNISUB, SCUBATECH, TECLINE, GRALmarine, SUBMATIX, GREISINGER, OMER, HENDERSON, WATERPROOF ZEAGLE,GoPro. Można przyjść przymierzyć, ja zawsze służę radą i pomocą w jego doborze. Pamiętaj najlepszy sprzęt to ten, który jest najlepszy i najbardziej dopasowany dla nas, niekoniecznie ten najdroższy!!! O nurkowaniu można przeczytać między innymi w magazynie „Wielki błękit” Na rynku znajduje się też mnóstwo innej literatury fachowej i książek. Wszystko to również można znaleźć w Centrum Nurkowym Divingcat przy ul. Słubickiej.
Skąd się wzięła nazwa Centrum Nurkowe Divingcat? W wolnym tłumaczeniu Divingcat znaczy nurkujący kot. Jednak nie o kota tu chodzi, pomimo wielkiej sympatii do tych zwierzaków. Divingcat to Company Adventure, Travels, Diving, czyli Towarzystwo, Przygoda, Podróże, Nurkowanie. Wszystko to zawarte jest w naszym logo. Para nurków na tle kuli ziemskiej. Kula ziemska, symbolizująca nurkowanie bez granic, para nurków trzymająca się za ręce, symbolizująca wspólne nurkowanie.
W nurkowaniu sezon trwa właściwie cały rok. Zimą można nurkować pod lodem, to bardzo ekscytująca przygoda. Nurkować można już od 8 roku życia. Pierwszy pełen kurs nurkowy natomiast można zrobić od 10 roku życia. Jeśli chcecie zanurkować, wystarczy przyjść do Centrum Nurkowego Divingcat, przy ul. Słubickiej 2, tam można uzyskać wyczerpujące informacje, zapisać się na kurs i zaopatrzyć w niezbędny sprzęt.
Konkurs!
Ogłaszamy konkurs na nazwę Klubu Nurkowego, który w przyszłości będzie związany z Centrum Nurkowym Divingcat. Nazwa powinna przyciągać, może kojarzyć się z miastem, z nurkowaniem, najlepiej żeby była jednowyrazowa, łatwa do zapamiętania.. Nagrodą będzie pełen kurs nurkowania, o wartości 1440 zł. Propozycje opatrzone hasłem DIVINGCAT, przysyłajcie na adres [email protected]