Zamknij

Krewniaki Grupy Teatralnej Mistyfikacja

21:50, 08.05.2015
Skomentuj

Perkusista wcielony w statecznego mieszczanina, pianistka jako jego roztropna żona, a na deser waltornista i basista w jednym w roli… wścibskiej ciotki!

Tak oto kształtuje się – tylko w części – obsada najnowszej sztuki wystawionej przez Grupę Teatralną „Mistyfikacja”, działającą w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy.

W piątkowe popołudnie mieliśmy okazję zobaczyć „Krewniaków” Michała Bałuckiego, dramaturga tworzącego w drugiej połowie XIX wieku. Bałucki znany jest z tego, że w swoich sztukach obnażał małostkowość i hipokryzję polskiego mieszczaństwa schyłku wieku. W „Krewniakach” podjął temat zależności rodzinno-towarzyskich, które mają wyznaczać drogę do kariery przeciętniakom i nieudacznikom.

Świetna komedia charakterów, błyskotliwe dialogi, a przede wszystkim fantastyczna gra młodych aktorów spowodowały, że blisko dwie godziny minęły niczym kilka chwil. W obsadzie znaleźli się uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych. Liczną grupę młodzieży z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia wsparli koledzy ze Szkoły Muzycznej, na co dzień uczący się w szkołach oświatowych w Legnicy.

Autorem oprawy muzycznej jest Mateusz Kazimierski, uczeń OSM II st., - oglądaliśmy go w jednej z głównych ról - który na co dzień prowadzi własną orkiestrę. Opiekunką grupy i reżyserką spektaklu jest Natalia Ceroń-Janusz, nauczycielka fortepianu i wielka miłośniczka teatru. – „Krewniaki” to nie tylko krytyka nepotyzmu i układów, które zaczynają się już w podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina, ale również świetny materiał warsztatowy dla młodego aktora i przede wszystkim młodego człowieka.

Pracując nad tekstem Bałuckiego, a wcześniej Moliera, młodzież miała okazję, aby poznać i utrwalić zasady savoir-vivre’u, a także wzbogacić słownictwo o – co prawda – nieużywane już dziś, ale wciąż eleganckie wyrażenia, obowiązujące w tak zwanym dobrym domu – mówiła tuż po spektaklu Natalia Ceroń-Janusz.

Grupa Teatralna „Mistyfikacja” działa od trzech lat. Co roku wiosną daje wszystkim okazję do wzruszeń, dobrej zabawy, a także chwili refleksji, ponieważ każde z przedstawień – choć osadzone w odległych czasach – dotyka tematów ważnych także i dzisiaj. [FOTORELACJA]9635[/FOTORELACJA]
(Agnieszka Szerwińska-Pasiecznik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%