Czesław Kowalak, autor książki „Legnickie sztandary szkolne”, był gościem czytelników, którzy spotkali się z nim w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Autor opowiedział historię powstawania ostatniej książki.

- Dlatego po pomnikach i tablicach pamiątkowych Legnicy przyszedł czas na sztandary, które także są ogromnym bogactwem historii Legnicy, mówią bowiem nie tylko o różnych czasach, ale także o różnych wydarzeniach w dziejach naszego miasta i powiatu.
W książce znalazła się historia 65 sztandarów. Dzięki moim badaniom autorowi udało się trafić na swoistą „perełkę” w skali Dolnego Śląska. Jest nią sztandar Średniej Szkoły Zawodowej i Gimnazjum Przemysłowo – Energetycznego, z roku 1947 roku. Autor już przygotowuje drugą część, w której opisze historię kolejnych sztandarów, tym razem już nie szkolnych.
-Gromadzę materiały i muszę powiedzieć, że jest ich wiele i są bardzo ciekawe – dodaje Czesław Kowalak.
- Ich historia będzie trochę inna niż tych szkolnych, które były prezentowane według struktur organizacyjnych. Jeśli chodzi o stowarzyszenia, organizacje i instytucje, są trochę trudniejsze do zakwalifikowania.
I w tej książce będzie można trafić na kolejną „perełkę”, którą Kowalakowi udało się wygrzebać.
-To sztandar KBW w Legnicy, który był wręczany w grudniu 1945 roku i prawdopodobnie był to najstarszy sztandar w Legnicy – mówi Czesław Kowalak. - Niestety, nie udało mi się ustalić miejsca jego pobytu, dysponuję jedynie jego reprodukcją.
Zanim jednak książka trafi do rąk czytelników, mają do dyspozycji historię sztandarów szkolnych. Z pewnością wydawnictwo jest doskonałą pomocą naukową, która wzbogaci wiedzę wszystkich zainteresowanych. O tym jak powstało autor opowiedział na promocji książki w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej.[FOTORELACJA]10938[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wjazdowa idzie do remontu
bzdura - wymaga remontu . Co złego by droga była jeszcze równiejsza ???
niech robią
17:50, 2026-06-23
Rowerowy łącznik coraz bliżej
Powinni zrobić ścieżkę dla elektrycznych hulajgonistów
ścieżka Plus
17:49, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak, absolwentka kościelnej Akademii Ignatianum i Uniwersytetu kardynała Wyszyńskiego zapewne stwierdzi tak jak w Pszczynie, że to presja i dyskryminacja. Kto wybiera na rzeczników praw dzieci absolwentów szkółek kościelnych?
Alek
17:48, 2026-06-23
Masz świadectwo z paskiem? Idź po lody
akcja dobra ale ostatnio gdzieś w Polsce z centrali wysłano pismo do lodziarni która dawała lody za czerwony pasek na świadectwie. Tu może być podobnie bo przecież dzieci słabe które nie dostały takiego świadectwa będą płacić więcej za lody. Powstanie nierówność i podziały środowiskowe. Rodzice się aktywują i będą dzwonić do centrali
co teraz
17:46, 2026-06-23